Już od najbliższej soboty, 30 maja znikają ograniczenia w liczbie osób mogących jednorazowo robić zakupy w sklepach. Limity znikają także w gastronomii. Dla gości w pełni otworzą się też hotele.
Sklepy i restauracje
Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.
– W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki lub dystans społeczny – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.
W sklepach, na targowiskach i na poczcie nadal zasłaniać musimy nos i usta. W sklepach obowiązkowa pozostaje dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek. Maseczek nie trzeba mieć natomiast w restauracji lub barze, ale dopiero wtedy gdy zajmie się miejsce przy stole. Odległości między stolikami nie będą mogły być na razie zmiejszane.
Hotele
Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować posiłki gościom nie tak jak dotychczas, do pokojów, ale na sali. Od 6 czerwcaw hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.
Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.
4 etap odmrażania gospodarki, zniesienie ograniczeń. Wszystkie aktualne zasady - szczegóły z 27 maja
Siłownie i wesela
– Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, obiekty rekreacyjne: kluby fitness, baseny, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki – mówi Morawiecki.
Premier podkreśla, że doświadczenia innych krajów pokazują, że dyskoteki stają się bardzo często ogniskami nowych zakażeń. Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podane zostaną po zakończeniu konsultacji z przedsiębiorcami.
Otwarte będą też parki rozrywki i sale zabaw.
W ramach "odmrażania gospodarki" od 6 czerwca możliwa będzie organizacja wesel i innych uroczystości rodzinnych. Liczba uczestników ma wynosić maksymalnie 150 osób.
– Tutaj również obowiązywac będą wymagania sanitarne – zastrzega premier. Weselnicy nie będą musieli nosić jednak maseczek.
– Z ulgą przyjęliśmy tę informację – przyznaje Beata Cioczek, współwłaścicielka restauracji „Przystań” w Lublinie oraz Zespołu Pałacowo-Parkowego Wierzchowiska, gdzie działa jedyne na Lubelszczyźnie pole golfowe. – W czasie epidemii najgorsza była chyba niepewność, jak długo ta sytuacja potrwa. Nie ukrywajmy, że zawieszenie działalności odbiło się bardzo niekorzystnie na finansach wszystkich restauratorów i hotelarzy – dodaje restauratorka.
Kina i teatry
Ruszą też kina, teatry, opery, filharmonie. Wszystko pod trzema warunkami: widzowie będą musieli nosić maseczki, zajęta będzie mogła być maksymalnie połowa wszystkich siedzeń, a decyzja o otwarciu nie będzie obligatoryjna – to zarządcy miejsc rozrywki będą sami mogli podjąć decyzję, czy chcą je otwierać.
– Jesteśmy w trakcie remontu, ale przyspieszamy prace, by móc otworzyć kino jak najszybciej. Będziemy się starali ruszyć 6 czerwca, ale na razie nie możemy tej daty podać ze stuprocentową pewnością – mówi Waldemar Niedźwiedź, dyrektor Kino Bajka w Lublinie i dodaje, że dystrybutorzy prosili, żeby o odmrożeniu kin poinformować ich znacznie wcześniej. Żeby przygotować się na premiery potrzebują 4–6 tygodni.
– Dlatego na początku będziemy grać ważniejsze filmy z poprzedniego sezonu i te, które wyświetlane były tuż przed epidemią. Dostaliśmy też propozycję dwóch pokazów przedpremierowych. Większość nowości pojawi się jednak dopiero w lipcu – tłumaczy Niedźwiedź.