Również jak co roku, zastanawiamy się nad prezentami dla najbliższych. I, jak zwykle, jest z tym spory kłopot. Jaki prezent sprawić swoim bliskim, aby tym razem był wyjątkowy i cieszył nie tylko w chwili obdarowywania?
Wszystko zależy od zasobności naszego portfela. Jak wynika z danych statystycznych, każdy z nas przeznacza średnio 200-250 zł na prezenty dla jednej osoby. Jaki prezent można sprawić za taką kwotę, tak by jednocześnie spełniałby cechy dobrego upominku, takie jak:
oryginalność, niepowtarzalność, praktyczność i długowieczność
Szukając prezentu według tego klucza możemy udać się do centrum handlowego na kilkugodzinną wycieczkę po sklepach, prześcigających się w ofertach promocyjnych. Jako alternatywę zakupów kończących się zazwyczaj bólem głowy i jeszcze większym dylematem, można polecić odwiedzenie banku lub placówki doradców finansowych (najlepiej zacząć od placówki). Można tam znaleźć rozwiązania, które spełniają wszystkie kryteria dobrego prezentu i zmieszczą się w granicach możliwości finansowych przeciętnego darczyńcy.
Zafunduj wnukowi studia w Oxfordzie
Bardzo pożytecznym prezentem dla dziecka - w zastępstwie kolejnej lalki czy konsoli do gier - może być program finansowy, który za kilka lat pozwoli sfinansować wybrany kierunek studiów lub realizację dowolnego celu, wiążącego się z dużym obciążeniem finansowym. W czasie trwania programu darczyńca - wspierany fachową pomocą przez doradców finansowych - może wpływać na kształt oraz dynamikę zysków (zyski z lokat bankowych wynoszą obecnie do 5,75% w skali roku, z programów inwestycyjnych - do nawet 40%).
Bezpieczeństwo i zysk w jednym
Niekonwencjonalnym prezentem dla całej rodziny - zamiast telewizora plazmowego czy kina domowego - może być połączenie polisy życiowej i programu inwestycyjnego. Taka forma zabezpieczenia nie tylko przyniesie rodzinie bezpieczeństwo finansowe w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych, ale pozwoli również na realizację marzeń, dzięki uzyskanym odsetkom.
Zdałeś maturę? To masz tu na emeryturę!
Ciekawym rozwiązaniem może być również założenie programu emerytalnego, który przeznaczony jest dla osób w każdym wieku (oczywiście przedemerytalnym). Im wcześniej pomyślimy o formie zabezpieczenia jesieni naszego życia, tym kwota przeznaczona na ten cel może być mniejsza, a zamierzony efekt finansowy bardziej satysfakcjonujący. Wskazana jest również rozmowa z doradcą o własnym OFE, czyli obowiązkowym II filarze. Wiele osób lekceważy ten temat, mimo że może mieć decydujący wpływ na wysokość naszej przyszłej emerytury.
(hap)