Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 października 2021 r.
19:30

Zamość eksperymentuje ze śmieciami. Inteligentne pojemniki i kody QR

Autor: Zdjęcie autora agdy
O systemie segregacji odpadów, który trafia do Zamościa, programy robiły ogólnopolskie media
O systemie segregacji odpadów, który trafia do Zamościa, programy robiły ogólnopolskie media (fot. FB OSIEDLA NR 5 „PŁOŃSKA” W CIECHANOWIE)

Szykuje się śmieciowy eksperyment. W pięciu miejscach mieszkańcy bloków będą korzystać z nowego systemu segregacji. Zamość w poniedziałek podpisał umowę z firmą, która zamontuje nowe pojemniki. We wtorek będzie spotkanie z zarządcami nieruchomości wybranych do pilotażu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek miasto podpisało umowę na System Indywidualnej Segregacji Odpadów Komunalnych dla zabudowy wielorodzinnej. System składa się z nowoczesnych pojemników na odpady wyposażonych w część elektroniczną. Inteligentne, bezdotykowe pojemniki zastępują zewnętrzne wiaty śmietnikowe  i dotychczasowe  tzw. gniazda przeznaczone na odpady komunalne zbierane w sposób selektywny.

Na razie system obejmie w Zamościu 22 budynki wielolokalowe czyli ok. 800 gospodarstw domowych. Wybrano już lokalizacje:

  • Chłodna TBS
  • Zamoyskiego
  • Redutowej
  • Sikorskiego
  • Małym Cichym

Na wtorek zaplanowane jest spotkanie z zarządcami tych nieruchomości, by mogli poznać zasady systemu. Zamość nie jest pierwszym miastem w Polsce, w którym spółka T4B wdraża swój system. Jak to działa, wiedzą już niektórzy mieszkańcy Ciechanowa w woj. mazowieckim.

Na takie pojemniki czekają mieszkańcy w 5 miejscach Zamościa (fot. UM Zamość)

- Myślę, że około 300 rodzin jest objętych pilotażowym programem i korzysta z systemu segregowania odpadów. Teraz już się przyzwyczailiśmy, bo trwa to od 2019 roku. Wiele razy łapię się na tym, że wrzucam do domowych koszy automatycznie, ale trzeba się tego po prostu nauczyć. Faktycznie, wymagało to zmian w kuchni i dokupienia pojemników. Wcześniej nie segregowaliśmy odpadów bio, teraz to robimy. Osiedle na zmianie skorzystało. Skończyły się walające śmieci, papiery rozwłóczone przez ptaki czy osoby, które zbierają puszki. Pojemniki wyglądają kosmicznie, są nowoczesne, mrugają, teraz nawet mówią, że są przepełnione i proszą, żeby iść do sąsiedniego – mówi Lena Koniecka, przewodnicząca Zarządu Osiedla nr 5 „Płońska” w Ciechanowie, gdzie mieści się siedziba firmy, która podpisała z Zamościem umowę i dostarczy swój system.

- Na początku była atrakcja, dzieci biegały co chwila i naklejały naklejki, żeby wyrzucić śmieci. Chyba po pół roku mieliśmy kryzys, bo ciągle robiliśmy błędy w segregowaniu. Wrzucałam coś do zmieszanych i zaraz wyciągałam, bo powinnam gdzie indziej. Do dziś, kiedy są goście to pytają: a gdzie to? Bo u nas tak nie ma! Ale co ciekawe, mieszkańcy nie narzekają. Nie dzwonili seniorzy, że mają kłopoty albo w ogóle dosyć tego systemu. W sumie wszystkich nas to w końcu czeka, a my to już znamy. Tak prywatnie, dotarło do mnie ile w domu zużywamy plastiku a jak mało szklanych opakowań. Plastiki i bio, to w naszej czteroosobowej rodzinie największe frakcje. Najmniej jest papieru i szkła. Teraz to wiem, bo mam informację ile czego wyrzucam. Każda porcja odpadów ma naklejkę dzięki której da się mnie zidentyfikować. I ocenić jak segreguję. Każdy blok i każda klatka schodowa wie jak jej idzie sortowanie, jaki procent odpadów był prawidłowo oddzielony. Nie ma negatywnych komentarzy, raczej pozytywne współzawodnictwo – opowiada mieszkanka osiedla, na którym dziennikarze kręcą reportaże, nikogo nie budzi hałas deptanych puszek. Jest nowocześnie i czysto.

Mieszkańcy bloków objętych w Ciechanowie systemem, płacą 13 zł od osoby za odbiór odpadów.

Jak szacują władze Zamościa, pierwsze pojemniki powinny się pojawić jeszcze w tym roku, cały pilotaż do czerwca przyszłego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium