Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 stycznia 2021 r.
9:03

Audyt w zamojskim PGK. Mieszkańcy także odczują zmiany

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. Kazimierz Chmiel)

W poniedziałek na sesji, zamojscy radni będą dyskutować o efektach audytu w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Ale jeśli ktoś liczy, że dokument jest miażdżący, bezlitośnie rozlicza poprzednie władze i zostaną one pociągnięte do odpowiedzialności, to się rozczaruje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Audyt nie był kontrolą, nie analizował dokumentów finansowych a zalecenia i rekomendacje audytorów mówią o organizacji spółki.

- Część rozwiązań i zmian zalecił zespół audytujący, inne wypracowaliśmy sami. Będzie lepsze zarządzanie i nadzór, bo mamy lepszy schemat organizacyjny. Teraz wiem, że opieramy się na trzech filarach: części organizacyjnej, inwestycyjnej i finansowej. O potrzebie przeprowadzenia audytu rozmawialiśmy z prezydentem od jakiegoś czasu. Mnie samej on też był potrzebny, bo pozwoli na lepsze orientowanie się w sytuacji w firmie i jej organizacji – mówi prezes Małgorzata Bzówka, która dodaje, że doskonale wie, że część pracowników nie jest zachwycona zmianami. - Jedni się ich obawiają, inni są już po prostu zmęczeni kolejnymi pomysłami. Nie dziwię się. Od 2017 roku, włącznie ze mną było trzech prezesów. Każdy miał swoje pomysły i rozwiązania, dlatego trzeba dużo z ludźmi rozmawiać i wszystko wprowadzać ewolucyjnie.  

Małgorzata Bzówka, prezesem zarządu PGK jest od czerwca zeszłego roku. Wcześniej była zastępcą prezydenta Zamościa. Poprzedniego prezesa rada nadzorcza odwołała niemal rok temu, na początku marca. Jarosław Maluha był postacią kontrowersyjną, na sesjach rady miasta jego przeciwnicy wielokrotnie wracali do spraw zgłoszonych do prokuratury czy tych prześwietlanych przez CBA a związanych z jego osobą. W 2019 roku rada nadzorcza zawiesiła na jakiś czas prezesa w obowiązkach. Miało to związek ze sprawą budowy drogi dojazdowej, rekultywacji terenu i budowy farmy fotowoltaicznej na terenie składowiska odpadów w Dębowcu. W końcu rozwiązano z nim umowę.

Nowy regulamin organizacyjny dużego, bo zatrudniającego ponad 250 osób przedsiębiorstwa obowiązuje od początku roku. Jedną z nowości jest Pion Inwestycyjny, którego pracownicy będą pozyskiwać fundusze zewnętrzne, nadzorować wszelkie inwestycje prowadzone w PGK. Na przykład kolejny etap zmian w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu. Wiosną zostanie uruchomiona tu nowa, zmodernizowana linia do sortowania śmieci, które mieszkańcy wyrzucają w formie odpadów zmieszanych. Jesienią powstanie nowa  hala do sortowania tych segregowanych. Efektem ma być jak największe odzyskiwanie surowców wtórnych.

- Audytorzy zauważyli, że zamojska spółka jest specyficzna, bo łączy w sobie podmioty, które gdzie indziej w Polsce są podzielone na odrębne spółki. Ale dzięki temu oszczędzamy, bo nie powielamy stanowisk administracyjnych – mówi pani prezes.

Ul. Krucza 10, tu powstanie Biuro Obsługi Klienta (fot. Kazimierz Chmiel)

Wewnętrzne zmiany w przedsiębiorstwie są ważne dla pracowników. Ale efekty audytu odczują też mieszkańcy, bo jest nowość w postaci Biura Obsługi Klienta.

Formalnie BOK już jest, realnie zacznie działać w czerwcu. Do tej pory przy ul. Kruczej 10, w głównej siedzibie firmy można było zawrzeć umowę na dostawę wody i odbiór ścieków. Po otwarciu biura mieszkańcy załatwią tu wszystko co dotyczy każdej z działalności PGK, a nawet złożą dowolną reklamację.

 Temat miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej pojawia się na sesjach, najczęściej w kontekście kosztów gospodarki odpadami w mieście i podwyższania stawek za odbiór odpadów komunalnych. Ostatnio pretekstem była zmiana sposobu naliczania tych kwot. Styczeń jest pierwszym miesiącem obowiązywania w Zamościu nowych zasad, w myśl których mieszkańcy płacą za śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody.  

Radni dostaną informację o audycie w PGK na poniedziałkowej sesji. Na razie rozmawiano o nim na czwartkowym posiedzeniu radnych z Komisji Budżetu, Infrastruktury i Mienia Komunalnego. Nie było zbyt burzliwie. Głównie głos w sprawie audytu zabierał przewodniczący komisji, radny Franciszek Josik, który przez 20 lat był prezesem PGK i poprzednikiem prezesa Maluhy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium