Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 marca 2010 r.
13:26
Edytuj ten wpis

Dziś Dni Otwarte w szkołach średnich Zamościa

0 0 A A

Tłumy w liceach ogólnokształcących. Znacznie luźniej w liceach profilowanych i technikach, a pustki w zawodówkach. Tak wyglądała ostatnio i tak będzie wyglądać w tym roku rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Na miejsca w renomowanych liceach mają szanse tylko najlepsi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kasia Tokarczyk po ukończeniu Gimnazjum nr 1 chce kontynuować naukę w III LO.

– Mieszkam blisko tej szkoły, mam tam wielu znajomych i słyszałam, że jest tam dobry poziom – tłumaczy.

Michał Majewski i Wojtek Korona, jej koledzy z klasy jeszcze nie zdecydowali się na żadną szkołę. – Pójdę albo do "społecznika”, albo II LO – tłumaczy Michał. – Biorę pod uwagę wiele kryteriów. Jednym z nich jest liczba uczniów w klasach. – A ja pójdę tam, gdzie się dostanę – dorzuca Wojtek.

W ubiegłym roku na absolwentów gimnazjów czekało w Zamościu 2200 miejsc w publicznych szkołach średnich. W tym będzie ich o 100 mniej.

– Ale to również dlatego, że miejskie gimnazja opuści 780 uczniów, czyli o 100 mniej niż w 2009 roku – tłumaczy Barbara Kowerska z wydziału edukacji Urzędu Miasta. Pozostałe 1320 miejsca w klasach pierwszych liceów, techników i zawodówek zajmą nastolatki spoza Zamościa.

Na naukę w miejskich ogólniakach, podobnie jak w latach poprzednich, szanse będą mieli tylko najlepsi. Dobra wiadomość jest taka, że w I i II LO utworzonych zostanie więcej klas.

– U nas do już funkcjonujących dołożymy jeszcze ogólną z rozszerzoną geografią, historią i WOS – zapowiada Zygmunt Kamiński, dyrektor I LO, w którym we wrześniu ruszy 10 klas pierwszych dla 320 uczniów. – Planujemy dodatkową klasę geograficzno-ekonomiczną – dodaje Beata Chmura, dyrektor II LO. W III i IV LO (przy ZSP nr 3) zmian nie będzie). W pierwszym powstanie 9, a w drugim 3 klasy pierwsze.

O przyjęciu zadecyduje liczba zgromadzonych punktów (za wyniki testu gimnazjalnego, oceny z wybranych przedmiotów, osiągnięcia na konkursach przedmiotowych i inne). Łatwo nie będzie. Podczas ubiegłorocznej rekrutacji na każde miejsce w I i III LO przypadało średnio po 2 uczniów. Ale najpopularniejsze klasy obsadzone jeszcze mocniej.

O gimnazjalistów powalczą także Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych, w których poza technikami i zawodówkami działają też licea profilowane.

– Ale tutaj trudno mówić o jakichś progach punktowych. Przyjmowani są właściwie wszyscy chętni – mówi Kowerska.

Dziś wszystkie zamojskie szkoły ponadgimnazjalne organizują dni otwarte. Będą kusić gimnazjalistów swoją ofertą, chwalić się sukcesami, a wszystko okraszą jeszcze projekcje filmowe, spektakle teatralne i rozgrywki sportowe.

Wczoraj ruszyła specjalnie przygotowana przez miasto strona internetowa dla gimnazjalistów. Pod adresem www.nabor.zamosc.pcss.pl można znaleźć wszystkie informacje o szkołach, ich ofercie, zasadach rekrutacji, a także dokumenty i formularze.

Rekrutacja 2009

W zeszłym roku najtrudniej było znaleźć się na liście uczniów klasy matematyczno-informatycznej z językiem angielskim w III LO (minimalna liczba punktów wyniosła 158). Najmniej popularna w tej szkole okazała się klasa humanistyczna językowa(minimum – 119 pkt.).

Aby uczyć się w klasie matematyczno-fizycznej I LO trzeba było mieć co najmniej 153 pkt. (średnia 166 pkt). Najłatwiej w "starym ogólniaku” było dostać się do klasy prawniczej – minimum 115 pkt.

W II LO najsilniej punktowana była klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna (próg to 127 pkt), a najsłabiej turystyczna (101 pkt).

W IV LO wymagania były niższe. Aby uczyć się w jednej z trzech utworzonych tutaj klas wystarczyło zgromadzić 96 pkt.

Wśród zespołów szkół najwyżej punktowane były dwie nowe klasy "mundurowe” ZSP nr 5. Minimum w wojskowej wyniosło 63 pkt. (średnia 82 pkt), dolny próg w policyjnej wyniósł 58 pkt. (średnia 87 pkt).

Jak wybrać najlepszą szkołę?

– Trzeba patrzeć na poziom i jakość nauczania, ale też na to, jak będziemy się w tej szkole czuli, jaka jest w niej atmosfera – mówi Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Warto już teraz wybrać się do szkół, którymi się interesujemy, i zobaczyć je "od środka”.

Kurator radzi skonsultować wybór z rodzicami.

– Żeby z ich strony nie było wygórowanych wymagań, często nie adekwatnych do ocen i możliwości ucznia. Warto spojrzeć na progi punktowe, które pozwalały dostać się do danej szkoły np. w poprzednim roku. Wtedy wiadomo, czy, jako uczeń, mam szansę się do niej dostać – tłumaczy. – Czasem zamiast liceum warto rozważyć technikum czy szkołę zawodową. Co ważne, ich ukończenie nie zamyka drogi na studia.

Wybierając liceum, warto myśleć już o studiach. – Te dwie decyzje są ściśle powiązane – podkreśla prof. Stanisław Michałowski, prorektor ds. studenckich lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Im lepsze liceum, tym większa szansa na dostanie się na wymarzone studia. Ukończenie najlepszych liceów daje przepustkę na te najlepsze, najbardziej oblegane kierunki.

Jak pisali matury 2009?

Tylko w III Liceum Ogólnokształcącym maturę zdali w 2009 roku wszyscy uczniowie, którzy do niej przystąpili. W I i II LO na pisemnej części egzaminu dojrzałości poległy po trzy osoby.


We wszystkich zamojskich liceach do matury przystąpiło 1280 uczniów. Zdało ją 1254. Ci, którzy "oblali” stanowili zaledwie 2 procent zdających.

Najgorzej spośród ogólniaków wypadł ten działający przy ZSP nr 3, czyli w tzw. elektryku. Tutaj na 255 przystępujących do matury nie zaliczyło jej 20 uczniów.

Dużo słabsze są wyniki w 3-letnich liceach profilowanych (działają przy ZSP nr 1, 4, 5). Maturę oblało 27,6 procenta uczniów. Najgorzej wypadła klasa z ZSP nr 4. Na 33 osoby przystępujące do matury nie zdało jej 13, co stanowi 39,39 procenta ( w ZSP nr 1 na 160 uczniów nie zdało 41, a w ZSP nr 5 na 57 egzamin oblało 15).

Słabo było w czteroletnich technikach? Egzaminowi dojrzałości nie podołało tam aż 31,68 procenta zdających (do egzaminu przystąpiło 382, a oblało go 121 osób).

Na końcu listy znalazł się ZSP nr 5, gdzie przez mature nie udało się przebrnąć aż 42,86 procenta uczniów (zdawało 77, a oblało 33).

W ZSP nr 2 na 108 osób, które chciały mieć maturę w kieszeni, poległo 39.

Najlepiej wypadł ZSP nr 1. Egzamin nie wyszedł tu 15 spośród 76 zdających osób (19,74 proc).

Prawdziwy dramat rozegrał się w jedynym w Zamościu trzyletnim technikum na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej. Taka klasa działała w ZSP nr 4. Liczyła 12 uczniów. Do matury zdecydowało się przystąpić 7, ale tylko 2 wyszło z tej potyczki zwycięsko.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium