Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 października 2021 r.
21:17

"Możesz pomóc"? Inne sposoby nie pomogły, więc prezydent Zamościa udostępnia numer telefonu

Już niemal tysiąc osób udostępniło wpis prezydenta Zamościa, który w mediach społecznościowych prosi o pomoc w znalezieniu pediatrów. Chodzi o pracowników szpitalnego oddziału, który nie może działać z powodu braku personelu. Chore dzieci muszą szukać miejsca w szpitalach w innych miejscowościach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Odbyliśmy dziesiątki rozmów z lekarzami, rozmawialiśmy z dyrekcjami szpitali o tym, żeby ponownie uruchomić oddział pediatryczny, niestety nie ma chętnych do pracy na tym oddziale. Może Wy znacie kogoś kto mógłby zająć się naszymi najmłodszymi obywatelami. Jesteśmy w stanie zapewnić naprawdę dobre warunki, tylko trzeba osób, które się zaangażują, popracują nad tym, żeby pediatria w Zamościu znowu ruszyła. Udostępniajcie ten post, bo to bardzo ważna sprawa dla nas i dla naszego regionu – zaapelował Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Pediatria pod kroplówką

W czerwcu Zamojski Szpital Niepubliczny poinformował, że od 1 lipca do 30 września zawiesza działalność pediatrii. Placówka, która jest miejską spółką nie otworzyła oddziału do dziś i nie zrobi tego co najmniej do końca roku.

A to był jedyny odział pediatryczny w mieście, bo w szpitalu „papieskim” nigdy mali pacjenci leczeni nie byli.

– Chyba jeszcze w czerwcu, jak tylko się dowiedzieliśmy o zawieszeniu pediatrii zaprosiłem prezesa Paszko na posiedzenie Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia, ale niewiele się wtedy dowiedzieliśmy. Tyle, że są problemy z personelem – mówi radny Rafał Zwolak, który o sytuacji w Zamościu zawiadomił Ministerstwo zdrowia. – Ciągle dostaję listy, gównie od matek, które opisują historie z szukaniem pomocy dla chorego dziecka, czekaniem na karetkę, szukaniem wolnych miejsc w szpitalach w innych miejscowościach. Tak nie może być. Mieszkańcy oczekują, że radni zajmą się tą sprawą. Widziałem post prezydenta, cieszę się, że zareagował. Szkoda, że nie zrobił tego wcześniej – dodaje opozycyjny radny, który uważa, że problem z kadrą w zamojskim szpitalu ma podłoże personalne i sprawa nie jest z ostatnich miesięcy tylko zaczęła się znacznie wcześniej.

A w Biłgoraju mogą

– Taka podpowiedź panie prezydencie, a skąd są lekarze kierujący pediatrią w Biłgoraju i dlaczego tak się stało? – skomentował wpis Andrzeja Wnuka radny Sławomir Ćwik.

W Biłgoraju to nie tajemnica – z Zamościa.

– Kilka lat temu u nas była taka sama sytuacja jak w Zamościu. Jeden pediatra odszedł z pracy, drugi niemal w tym samym czasie nagle zmarł. Ale wówczas zaczęliśmy działać i intensywnie pracować by temu zaradzić. Właśnie wówczas przyszła do nas pani doktor Magdalena Sadownik. Gdyby nie to, że szefowa pediatrii pracuje ponad siły, to wszystko by się rozsypało. Dzięki niej oddział działa, a atmosfera, którą stworzyła sprawia, że stażyści chcą do nas przychodzić. To ona ściągnęła lekarzy, których ma na oddziale. Oprócz kwestii finansowych ważne jest, a może nawet ważniejsze, by ludzie mieli satysfakcję z pracy, możliwości rozwoju, czuli, że podejmują pełnoprawne decyzje. Mogę powiedzieć prezydentowi Zamościa, że znam czterech świetnych pediatrów, wszyscy pracują u nas – mówi Tomasz Kwiatkowski, dyrektor ARION Szpitale ZOZ w Biłgoraju.

I dodaje, że każdy dyrektor szpitala przyzna: pediatria nie jest rentownym oddziałem. Zwykle jest deficytowa, bo rozliczana jest na innych zasadach niż pozostałe oddziały. Patrząc jedynie z perspektywy finansów, brak oddziału dla dzieci jest korzystny. – Nasza pediatra jest na plusie, wręcz wokół tego oddziału budujemy wizerunek szpitala, który nie zawsze był dobrze postrzegany. Oddział dziecięcy jest darzony zaufaniem i pracuje na naszą markę. Nie mamy problemów z obłożeniem 15-łóżkowego oddziału. Przyjeżdżają do nas dzieci z Kraśnika, Janowa, Lubaczowa. Z samego Biłgoraja jest mniej pacjentów niż z terenu, zwłaszcza teraz gdy są z Zamościa.

Jeden telefon

– Nasza pediatria się bilansowała, nie było z tym problemów. W czasie wakacji było mniej pacjentów, wiosną i jesienią to się wyrównywało. Pediatria to konieczność – mówi Mariusz Paszko i przyznaje, że numer telefonu, który podaje prezydent apelujący o pomoc jest do niego. – Na razie była jedna poważna propozycja, ale nie chcę jeszcze mówić o szczegółach, za wcześnie – zastrzega Paszko.

– Dziękujemy za wszystkie cenne rady, uwagi i spostrzeżenia. Oczywistym jest, że poszukiwania trwają od wielu miesięcy - na wszystkich dostępnych płaszczyznach – tłumaczy prezydent Zamościa w odpowiedzi na ponad setkę komentarzy internautów.

W tym roku w województwie lubelskim nie został zlikwidowany żaden oddział pediatryczny ale nie tylko Zamość ma problemy.

– W 2021 roku wojewoda lubelski wyraził zgodę na czasowe częściowe zaprzestanie działalności: oddziału pediatrycznego w SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim w okresie od 10 czerwca do 31 sierpnia i oddziału dziecięcego SPZOZ we Włodawie od 12 lipca do 12 grudnia – mówi Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. Dodaje, że aktualnie wojewoda nie rozpatruje żadnego wniosku w powyższym zakresie i na bieżąco monitoruje sytuację dotyczącą tych oddziałów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium