Od poniedziałku 10 czerwca mieszkańcy będą mogli składać swoje propozycje do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku oprócz projektów osiedlowych urzędnicy czekają też na pomysły dotyczące całego miasta.
Żeby złożyć projekt, trzeba mieć poparcie współmieszkańców. Propozycję dotyczącą działań na terenie danego osiedla, może zgłosić minimum 10 mieszkańców Zamościa. Żeby został przyjęty projekt ogólnomiejski pod propozycją musi być pół setki podpisów. Mieszkańcy mają na to czas do 1 lipca.
Miasto w tym roku nie zmieniło puli pieniędzy, którymi gospodarują mieszkańcy. Nadal jest to 2,3 miliona zł, ale zmieniły się zasady podziału funduszy. Oprócz 16 pomysłów osiedlowych (na każdy jest po 100 tysięcy złotych) jest jeszcze 700 tys. zł na projekt ogólnomiejski.
– Nie ma zastrzeżenia, że musi być on realizowany na przestrzeni wspólnej wszystkim mieszkańcom. Na przykład nad zalewem czy w parku. Może tak się zdarzyć, że jedno z szesnastu osiedli będzie miało do dyspozycji budżet 800 tysięcy, bo na jego terenie oprócz małego osiedlowego, będzie realizowany też projekt duży – tłumaczy Maciej Spozowski, szef zarządu zamojskiego osiedla Stare Miasto. Jego zdaniem, zmniejszanie puli pieniędzy na osiedla żeby utworzyć pulę dla całego miasta nie było dobrym pomysłem.
Osiedle Stare Miasto ma zamiar walczyć o pieniądze na kontynuację projektu realizowanego z poprzedniego BO.
– Chcemy założyć monitoring na kolejnych trzech podwórkach i podłączyć kamery do miejskiego systemu – planuje Spozowski.
Trzy podwórka już tylko czekają na montaż kamer. Zakończono wszystkie procedury i przetargi. Koszt? 125 tysięcy złotych.
Zarząd osiedla uważa, że trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie na kolejnych.
– Jesteśmy bardzo specyficznym osiedlem, wizytówką całego Zamościa. To u nas organizuje się mnóstwo imprez, jest gastronomia, przyjeżdżają wszyscy oficjalni goście i turyści. Jednocześnie mieszkańcy narzekają na osoby, które nocą hałasują na ogólnie dostępnych podwórkach, załatwiają potrzeby fizjologiczne, śmiecą. Kamery są niezbędne – dodaje przewodniczący zarządu osiedla.
Pomysły, na co wydać osiedlowe 100 tysięcy i miejskie 700 tysięcy (z wymaganymi załącznikami) trzeba składać do Biura Obsługi Interesanta UM lub drogą elektroniczną w formie skanu poprawnie wypełnionego formularza na adres: budzetobywatelski@zamosc.pl