Zamość

13 marca 2024 r.
9:23

Plakatem, spotem, pączkiem... Czyli jak kandydaci walczą o głosy wyborców

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Pod swoimi postami „lajki” mogą liczyć na dziesiątki, a czasem setki. Uśmiechają się już z plakatów i billboardów. Niebawem do skrzynek na listy najpewniej trafią ich wyborcze ulotki. A kampania dopiero nabiera tempa. Przyjrzeliśmy się tej, jaką dotychczas prowadziła piątka kandydatów na prezydenta Zamościa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oficjalnie z informacją o starcie jako pierwszy wyszedł Rafał Zwolak. Zrobił to jeszcze zanim termin wyborów samorządowych został ogłoszony, bo przed Bożym Narodzeniem. Na swoim facebookowym profilu zamieścił film nagrany na Rynku Wielkim. W tle miał ratusz oraz kilkudziesięciosobową grupę wsparcia, w której znalazł się np. b. prezydent Marcin Zamoyski.

– Decyzja Rafała o kandydowaniu wykrystalizowała się w listopadzie. Ogłosiliśmy ją w grudniu, rzeczywiście wcześniej niż inni, bo uznaliśmy, że nie ma już na co czekać. Chcieliśmy iść szerokim frontem – mówi Grzegorz Podgórski, jeden z kilku radnych obecnej kadencji, którzy w sztabie Zwolaka się znaleźli i wspólnie pracowali nad koncepcją jego kampanii wyborczej.

Z partią lub bez

Rafał Zwolak wielokrotnie podkreślał, że do żadnej partii politycznej nie należy i żadna oficjalnie go nie popiera (choć w jego komitecie honorowym jest poseł Polski 2050 Sławomir Ćwik). Zupełnie inaczej jest w przypadku Agnieszki Jaczyńskiej, której kandydaturę Platforma Obywatelska ogłosiła w drugiej połowie stycznia, a poparcia udzieliły również środowiska zamojskiej Nowej Lewicy, Inicjatywy Polskiej, a także Polskie Stronnictwo Ludowe. W tym wsparciu niemal wszystkich środowisk tzw. Koalicji 15 października Jaczyńska upatruje zresztą siłę swojej potencjalnej prezydentury, a na swoich spotkaniach z wyborcami przyjmuje też posłów i członków rządu.

Z poparciem Prawa i Sprawiedliwości (ogłosił to w lutym w Zamościu b. wicepremier Jacek Sasin) do wyborów po raz trzeci idzie urzędujący prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Jednak kolejny raz zarejestrował własny komitet wyborczy. Na jego plakatach i billboardach na próżno zresztą szukać logo partii Jarosława Kaczyńskiego. A kiedy w połowie lutego kandydat w mediach społecznościowych ogłosił start kampanii, to napisał m.in. „Moją partią jest Zamość”.

Bez żadnych partyjnych emblematów do wyborów idą również Sławomir Zawiślak, który mimo że jest posłem PiS, to startuje jako kandydat KW Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna i Dariusz Zagdański. Ten kandydat co prawda mandat radnego uzyskał z listy PiS, ale w trakcie kadencji jego drogi z ugrupowaniem się rozeszły, w wyborach parlamentarnych był zgłoszony na senatora przez Konfederację, ale teraz zarejestrował własny komitet wyborczy.

Co kandydat, to kampania

Ile komitetów, tyle też sposobów na prowadzenie kampanii, których start niemal wszyscy kandydaci oficjalnie inaugurowali konferencjami dopiero na początku zeszłego tygodnia. Ale walczyć o swoją popularność i rozpoznawalność zaczęli znacznie wcześniej. Dało się to zaobserwować zwłaszcza w świecie wirtualnym.

Andrzej Wnuk już wiele tygodni temu uruchomił swój kanał na TikToku, dość aktywny jest też od dłuższego czasu na platformie Instagram i oczywiście swoim koncie na Facebooku. Zanim w przestrzeni miasta pojawiły się charakterystyczne żółto-szare plakaty z jego wizerunkiem, tu i ówdzie zawisły plansze z dużym kodem QR. Jeśli ktoś go zeskanował, to trafiał na internetową stronę prezydenta-kandydata.

– Pomysł na tę kampanię jest wynikiem wielomiesięcznych przemyśleń i dyskusji w gronie najbliższych współpracowników. Bo choć oficjalne ogłoszenie startu w wyborach nastąpiło niedawno, to zamiar ubiegania się o reelekcję pan prezydent zakomunikował już prawie rok temu w samorządowym biuletynie. Mieliśmy czas, aby się przygotować – mówi Piotr Orzechowski, szef sztabu wyborczego Wnuka i jednocześnie jeden z dwojga wiceprezydentów Zamościa.

Przyznaje, że plan działania na kolejne tygodnie też jest dopracowany, ale o szczegółach mówić nie chce. Zdradza jedynie, że Andrzej Wnuk zamierza brać udział w debatach ze swoimi konkurentami.

Drogą „przez żołądek do serca” poszedł Rafał Zwolak. Na walentynki rozdawał na ulicach Zamościa lizaki w kształcie serca, w Tłusty Czwartek wędrował przez miasto częstując przechodniów pączkami, a z okazji Dnia Kobiet z kwiatami. Oczywiście wszystko to było nagrywane, montowane i zamieszczane w mediach społecznościowych.

Z charakterystycznymi bochenkami w kształcie serca wszedł w kampanię wyborczą Dariusz Zagdański i nie zamierza z tego „gadżetu” rezygnować. – Znakiem szczególnym naszego komitetu jest otwartość na mieszkańców. Po prostu idziemy do ludzi z sercem, ale też konkretnym programem wyborczym. Stąd były te symboliczne chlebki na konferencji otwarcia kampanii. Na pewno też pojawią się na jej kolejnych etapach – mówi Dariusz Zagdański. Zapowiada, że prowadzona przez jego komitet kampania będzie raczej konwencjonalna. – Będziemy ją prowadzić zarówno w mediach społecznościowych, jak i podczas licznych, planowanych spotkań z mieszkańcami – dodaje.

Także na rozmowy z wyborcami stawia Agnieszka Jaczyńska. Ma już za sobą takie spotkania, m.in. na lokalnym targowisku podczas zbierania podpisów poparcia. – Przede wszystkim będę prowadziła kampanię merytoryczną oraz fair play. Nie zamierzam jednak uciekać od trudnych tematów dla obecnej zamojskiej władzy. W swojej kampanii, razem ze świetnym i bardzo kompetentnym zespołem kandydatów do Rady Miasta Zamość, będziemy przekonywali mieszkańców naszego miasta do tego, dlaczego Zamość zasługuje na więcej. Będziemy w pozytywny sposób informowali o wizji zawartej w naszym programie – zapowiada kandydatka.

Częstszych niż dotąd spotkań można się również spodziewać z Rafałem Zwolakiem. – Ci, którzy go znają, wiedzą, że to świetny kandydat na prazydenta. Do pozostałych dotrzemy – zapowiada Grzegorz Podgórski i mówi, że komitet jego kandydata ma jeszcze sporo „asów w rękawie”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium