Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 lipca 2024 r.
9:23

Formalnej koalicji nie ma. Przewodnicząca: Poprzemy każdy dobry pomysł prezydenta

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Agnieszka Jaczyńska w swoim gabinecie. Unijna flaga dołączyła do tej Polski i Zamościa dopiero po tym, jak kandydatka KO została wybrana na przewodniczącą rady
Agnieszka Jaczyńska w swoim gabinecie. Unijna flaga dołączyła do tej Polski i Zamościa dopiero po tym, jak kandydatka KO została wybrana na przewodniczącą rady (fot. Anna Szewc)

O nowej roli w jej życiu, współpracy z prezydentem i radnymi rozmawiamy z Agnieszką Jaczyńską, przewodniczącą Rady Miasta Zamość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mijają trzy miesiące od sesji, podczas której została pani wybrana przewodniczącą Rady Miasta Zamość. To zupełnie nowa dla pani rola. Ale też praca w samorządzie jest czymś nowym. Jak się pani w tych okolicznościach odnajduje?

– Tak, nowy obszar mojego zaangażowania poza pracą zawodową (Agnieszka Jaczyńska jest historyczką, nauczycielką, wicedyrektorką Zespołu Szkół Społecznych w Zamościu – red.). To, co zupełnie nie sprawia mi kłopotu i nie było zaskoczeniem to częste i aktywne relacje z mieszkańcami Zamościa i ludźmi, z którymi mam do czynienia na różnych poziomach pracy jako radna i jako przewodnicząca. Bardzo sobie cenię te kontakty. Ale też pierwsze spotkania, np. podczas moich cotygodniowych dyżurów, pokazały różnorodność spraw i problemów, z jakimi mieszkańcy Zamościa do mnie przychodzą i z jakimi się mierzą. Przeciętny mieszkaniec może nie zdawać sobie sprawy ze skali tych spraw. Przyznaję jednocześnie, że pełnienie funkcji przewodniczącej to jest wyzwanie. Wymaga nieco innego zaangażowania, odpowiedniego przygotowania, przepracowania procedur, na podstawie których Rada Miasta funkcjonuje. Wymaga też zapoznanie się ze strukturą Urzędu Miasta, bo moje obowiązki wymagają też bezpośrednich kontaktów z dyrektorami i pracownikami wydziałów.

Ktoś pomógł pani w te nowe okoliczności się wdrożyć? Ktoś wspiera nadal?

– W tej kwestii niezwykle pomocni są pracownicy Biura Rady Miasta. Właściwie od pierwszego dnia, po objęciu funkcji mogę liczyć na pełne i profesjonalne wsparcie. Z perspektywy tych trzech miesięcy mogę powiedzieć, że są to osoby doskonale zorganizowane, znające pracę i meandry urzędu. Osoby z dużym doświadczeniem, które chętnie służą mi radą i sugestią. Cenię sobie także pomoc tych doświadczonych Radnych, którzy mnie wspierają.

A jak układa się współpraca z radnymi?

– Dotychczasowe sesje nie obfitowały w kontrowersyjne i drażliwe tematy, więc pracuje nam się dosyć koncyliacyjnie.

Rzeczywiście analiza dotychczasowych głosowań, poza tym kiedy radni wybierali między panią a Piotrem Błażewiczem, który również był kandydatem na przewodniczącego (Jaczyńska wygrała stosunkiem głosów 13:10 – red.), wskazuje, że były one zgodne.

– Tak. Jak się okazało udało się uzyskać w tym pierwszym głosowaniu bezpieczną większość. W RM funkcjonują trzy kluby: nasz czyli Koalicji Obywatelskiej (6 mandatów – red.), klub radnych Rafała Zwolaka (6 mandatów – red.) i radnych Prawa i Sprawiedliwości (8 mandatów). Trzej radni z komitetu pana Andrzeja Wnuka klubu nie zawiązali.

Ale kiedy ogląda się relacje z sesji, to można odnieść wrażenie, że zapanowanie nad radnymi może być trudne. Bywają „rozbrykani”. Dlatego chciałam panią jako nauczycielkę spytać, czy łatwiej jest opanować młodzież licealną czy dorosłych radnych.

– To zupełnie nieprzystające do siebie sytuacje. Obrady Rady Miasta ściśle reguluje Statut Miasta Zamość. Paradoksalnie przewodniczący ma mniej narzędzi niż nauczyciel. Z punktu widzenia oglądających obrady RM najbardziej spektakularnym jest czas, w którym radni zgłaszają wolne wnioski, interpelacje. Wtedy mają możliwość nieograniczonej wypowiedzi. Mogą dopowiadać i odnosić się do głosu swoich poprzedników. I nawet jeśli występujący, kolejno po sobie, dotykają właściwie tej samej kwestii i ich wypowiedzi w dużej mierze są powielane, ja nie mogę tej wypowiedzi skrócić. To czas radnych.

Czyli wdrożyć się w nową rolę już pani zdołała. Ale w wyborach samorządowych ubiegała się pani o funkcję prezydenta. Na pierwszej turze się skończyło. Przed drugą udzieliła pani, wraz z radnymi Koalicji Obywatelskiej poparcia prezydentowi Zwolakowi. Wiele osób uważało wówczas, że jest pani naturalną kandydatką na wiceprezydentkę. Tak się nie stało. Czemu? Pani tej propozycji nie przyjęła czy ona w ogóle nie padła?

– Kiedy udzielałam poparcia, nie myślałam o tym w takiej konfiguracji i nie rozmawialiśmy wówczas o tym. Po drugiej turze wyszłam z założenia, że zwycięstwo pana prezydenta Rafała Zwolaka i jego skala (Zwolak zdobył 13 tys. 229 głosy i 64,78 proc. poparcia, a Wnuk 7 tys. 194 głosów – red.) predestynują go do tego, by zespół najbliższych współpracowników skompletował sobie w taki sposób, w jaki uważa za najwłaściwszy do skutecznego działania w perspektywie sprawowania urzędu.

Ale była ta propozycja czy jej nie było?

– Wiążącej nie było. A w sytuacji, gdy rozstrzygnęły się wybory na radnych wiedziałam, że weszłam do Rady Miasta z największą liczbą głosów (867 w okręgu nr 3 – red.), stanowisko naszego komitetu było takie, że jeżeli będziemy prowadzili rozmowy z radnymi komitetu Rafała Zwolaka, to będziemy stawiać propozycję funkcji przewodniczącej RM.

A czy te rozmowy zaowocowały czymś więcej? Innymi wiążącymi ustaleniami między radnymi KO i Rafała Zwolaka? Zawiązaliście koalicję?

– Prowadziliśmy takie rozmowy, ale do formalnego zawiązania koalicji nie doszło. My jako radni Koalicji Obywatelskiej byliśmy do tego gotowi, wydawało nam się to naturalną ścieżką ze względu na zbieżność wielu punktów naszych programów, które mogły być krokiem w stronę zawiązania koalicji. Do tego jednak nie doszło, ponieważ pojawiły się rozbieżności co do formy tego porozumienia.

Brak tego porozumienia przełożył się na to, że w komisjach stałych RM na stanowiskach ich przewodniczących i wiceprzewodniczących jest tylko jednak przedstawicielka waszego klubu? Pozostałe zostały podzielone między radnych klubu prezydenckiego oraz PiS.

– Tak. Ale o powody takich a nie innych głosowań należałoby pytać radnych klubu pana prezydenta.

Czy skoro koalicji formalnie nie ma oznacza to, że radni KO będą w opozycji?

– Wszystko jest przed nami. Zarówno radni komitetu Rafała Zwolaka, jak i pan prezydent i jego zastępcy wielokrotnie od nas usłyszeli, że brak formalnej koalicji nie oznacza, że nie możemy ze sobą współpracować. Jasno stwierdziliśmy, że inicjatywy i projekty, które będą dla miasta dobre, z uwzględnieniem specyficznej sytuacji, w jakiej Zamość się obecnie znajduje, mogą liczyć na nasze poparcie. Rzeczą naprawdę nadrzędną jest dobro miasta i poprawa sytuacji Zamościa pod każdym względem, bo większość obszarów tego wymaga. Trzeba np. wzmocnić potencjał gospodarczy miasta, przemodelować formy działania w obrębie polityki społecznej, wzmocnić wsparcie dla organizacji pozarządowych, które w wielu obszarach mogą skutecznie wspierać, a czasami wręcz wyręczać miasto. Musimy też wspólnie pracować na pozycję Zamościa jako miasta, atrakcyjnego turystycznie, co wymaga wsparcia instytucji kultury i szerokiego zaplecza turystycznego. Poprzemy wszystkie pomysły, do których będziemy mieli przekonanie i które będą ewidentnie szły w kierunku poprawy sytuacji Zamościa. W tej kwestii w ogóle powinny zniknąć wszelkie podziały polityczne, wszyscy powinni wznieść się ponad nie. Miasto i jego mieszkańcy powinni być priorytetem.

A jeśli pan prezydent, bo to on będzie przygotowywał przyszłoroczny budżet, zaproponuje podniesienie podatków, zwłaszcza, że odkąd objął władzę powtarza o trudnej sytuacji finansowej, to radni KO poprą takie decyzje?

– Będziemy to rozpatrywać. Kluczowa stanie się kwestia uzasadnienia dla takiej propozycji i skali podwyżek, ale też tego, co zamierza prezydent z tymi dodatkowymi pieniędzmi zrobić. Bo ważne jest, w jakim kierunku te środki będą dystrybuowane.

Ostatnie pytanie. Jak z perspektywy przewodniczącej, na dodatek z klubu, który formalnej koalicji nie zawarł, ocenia pani dotychczasowe decyzje Rafała Zwolaka? Sporo było zwłaszcza tych kadrowych, np. w spółkach czy w samym magistracie.

– One nie były z nami konsultowane, co jest zrozumiałe w sytuacji braku formalnej koalicji. Są to oczywiście uprawnienia pana prezydenta i on sam kształtuje swoje najbliższe otoczenie. Nie będę się odnosiła do personaliów, ale powiem, że nie wszystkie z tych nominacji czy wyborów spotkały się z naszym zrozumieniem i aprobatą.

Podsumowując: Nie macie koalicji, ale poprzecie każdy dobry pomysł prezydenta.

– Tak, każdy, który rzeczywiście będzie służył miastu i jego mieszkańcom.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin zajęła trzecie miejsce w tegorocznym turnieju Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin na trzecim miejscu w turnieju Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza

Bogdanka LUK Lublin pokonała Asseco Resovię Rzeszów 3:0 i zajęła trzecie miejsce w turnieju Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza.

Stal Kraśnik przerwała niemal trzy lata świetną passę Janowianki

Koniec pięknej serii Janowianki, Łada rzutem na taśmę pokonała Sygnał i komplet wyników IV ligi

3 października 2021 roku Janowianka przegrała u siebie ze Stalą Poniatowa 0:3. Od tamtej pory nie znalazła pogromcy w domowych spotkaniach przez niemal trzy lata. Podopieczni Ireneusza Zarczuka na boiskach klasy okręgowej i IV ligi zanotowali w sumie: 36 zwycięstw i osiem remisów. W niedzielę świetną passę Janowianki przerwała Stal Kraśnik prowadzona przez... Kamila Witkowskiego, który zafundował gospodarzom poprzednią porażkę przed własną publicznością, kiedy prowadził drużynę z Poniatowej.

Przed policją schował się w pomieszczeniu gospodarczym. 60-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany

Przed policją schował się w pomieszczeniu gospodarczym. 60-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany

W piątek funkcjonariusze operacyjni Zespołu do Spraw Poszukiwań i identyfikacji Osób bialskiej komendy, zatrzymali 60-latka poszukiwanego listem gończym – przekazała lubelska policja. Liczył, że przed wymiarem sprawiedliwości schowa się w budynku gospodarczym i ochroni go jego agresywny pies.

Mistrz w tarapatach. Orlen Oil Motor znowu przegrał w Toruniu z Apatorem

Mistrz w tarapatach. Orlen Oil Motor znowu przegrał w Toruniu z Apatorem

Drugi wyjazd Orlen Oil Motoru na Motoarenę do Torunia i druga porażka. W niedzielę lubelskie Koziołki w pierwszym meczu półfinałowym fazy playoff nie dały rady KS Apatorowi, który do najlepszej czwórki awansował jako lucky looser. Gospodarze wygrali 51:39, a to oznacza, że w rewanżu trzeba będzie odrobić aż 12 punktów straty

Regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu  Zemborzyckiego”
galeria
film

Regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu Zemborzyckiego”

W niedzielę na Zalewie Zemborzyckim odbyły się regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu Zemborzyckiego”. Załogi wystartowały, wiatr dął mocno w żagle, a słońce wcale nie pomagało. Jedenaście ekip, ponad pięćdziesięciu zawodników na jachtach kabinowych i otwarto pokładowych. Mimo trudnych warunków panujących na wodzie wszystkim udało się ukończyć zmagania.

Niedziela z lnem w lubelskim skansenie
galeria

Niedziela z lnem w lubelskim skansenie

W niedzielę 8 września w lubelskim skansenie odbyło się wyjątkowe wydarzenie dedykowane całym rodzinom. „Niedziela z lnem” była dobrą okazją do nauki i zabawy dla dorosłych i najmłodszych.

Mężczyzna wpadł do wody. Pomoc przyszła w ostatniej chwili

Mężczyzna wpadł do wody. Pomoc przyszła w ostatniej chwili

Było blisko tragedii, ale na szczęście błyskawicznie zareagowali policjanci, którzy pomogli tonącemu mężczyźnie. Do zdarzenia miało dojść w czwartek w czwartek wieczorem.

Chełmianie zdecydują o podziale kasy. Rusza głosowanie w budżecie obywatelskim

Chełmianie zdecydują o podziale kasy. Rusza głosowanie w budżecie obywatelskim

W Chełmie rusza głosowanie na poszczególne pomysły do budżetu obywatelskiego miasta. Mieszkańcy do dyspozycji mają 2,5 miliona złotych.

Żużel. KS Apator Toruń - Orlen Oil Motor Lublin. Trzeba będzie odrabiać straty [zapis relacji na żywo]

Żużel. KS Apator Toruń - Orlen Oil Motor Lublin. Trzeba będzie odrabiać straty [zapis relacji na żywo]

Czas na pierwszy półfinał PGE Ekstraligi. O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z KS Apatorem Toruń, który w swoich szeregach ma wracającego po kontuzji Emila Safutdinowa

Dożynki Wojewódzkie 2024 w Radawcu Dużym
galeria
film

Dożynki Wojewódzkie 2024 w Radawcu Dużym

W Radawcu Dużym na terenie lotniska sportowego odbywają się Dożynki Wojewódzkie 2024. Wydarzenie rozpoczął korowód dożynkowy, w którym zostały przedstawione wieńce dożynkowe z całego województwa.

Wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca nie żyje, pasażerowie mieli więcej szczęścia

Wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca nie żyje, pasażerowie mieli więcej szczęścia

Do śmiertelnego wypadku doszło w nocy z soboty na niedzielę po godzinie 23:00 w miejscowości Jurów w powiecie tomaszowskim. Kierowca audi wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Zginał na miejscu, a dwóch jego pasażerów uniknęło obrażeń.

Tomasz Zając w sobotnim meczu zdobył już swoją dziesiątą bramkę w tym sezonie

W starciu niepokonanych Tur Milejów lepszy od KS Cisowianka Drzewce

W spotkaniu na szczycie tabeli lubelskiej klasy okręgowej lider Tur Milejów pokonał na wyjeździe KS Cisowianka Drzewce 3:1

O godz. 9.45 na placu Litewskim zaplanowano otwarcie wystawy „Józef Czechowicz 1903-1939” . Ekspozycję przygotowaną przez Oddział IPN w Lublinie można już oglądać tuż przed gmachem Poczty Głównej.

85. rocznica niszczycielskiego bombardowania Lublina. Prezentujemy program jutrzejszych uroczystości

W poniedziałek (9 września) mija 85 lat od najbardziej niszczycielskiego nalotu bombowego na Lublin, dokonanego przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe. Z tej okazji w mieście zaplanowano szereg wydarzeń upamiętniających ofiary tego barbarzyńskiego ataku.

25 marca br. w Porcie Lotniczym w Lublinie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał list intencyjny o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Województwa Lubelskiego

Suseł przegonił helikoptery, a las pójdzie pod topór

Ogłoszona z wielką pompą 25 marca decyzja o budowie Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Czasowego Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego na ternach Portu Lotniczego Lublin trafiła na pierwszy poważny problem. Jest nim kolonia susła perełkowatego.

Radni chcą rozładować korki na rogatce lubartowskiej. Ratusz zapowiada, że zmodernizuje sygnalizację świetlną

Radni chcą rozładować korki na rogatce lubartowskiej. Ratusz zapowiada, że zmodernizuje sygnalizację świetlną

Anna Glijer i Konrad Wcisło, radni Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka zwrócili się w interpelacji do Ratusza o zmianę organizacji sygnalizacji świetlnej na rogatce lubartowskiej w Lublinie. Ten prosty zabieg miałby zmniejszyć gigantyczne korki, które w tym miejscu tworzą się w godzinach szczytu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium