Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 sierpnia 2022 r.
20:34

Jeden minister każe strzelać uczniom, drugi zachęca niemal wszystkich

Młodsi też mają strzelać. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podpisał właśnie nowe wytyczne dla przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa.
Młodsi też mają strzelać. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podpisał właśnie nowe wytyczne dla przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. (fot. Tomasz Piekut-Jóźwicki)

2,5 mln złotych wyda minister sportu na szkolenia strzeleckie dla laików. Z kolei szef resortu edukacji zdecydował właśnie o nauce strzelania w szkołach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Boom na strzelanie rozpoczął się już kilka lat temu, ale to wydarzenia ostatnich miesięcy spowodowały prawdziwe oblężenie strzelnic. – Wojna na Ukrainie i poczucie zagrożenia – tak ostatnio tłumaczył nam to zjawisko szef strzelnicy w Lublinie.

– Mamy więcej osób, które szkolimy – przyznaje też Piotr Dawidowski z Zamojskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego „Twierdza”. Od piątku rozpocznie się tam szkolenie ludzi, którzy nie mieli dotąd styczności z bronią. – Wymóg ministerstwa jest taki, że nie mogą to być członkowie klubów sportowych, mundurowi, osoby z patentami na broń – wylicza Dawidowski.

Chodzi o resort sportu, który wykłada 2,5 mln złotych na szkolenia na strzelnicach. W województwie lubelskim do programu zakwalifikowała się tylko „Twierdza”. – Za te pieniądze mamy kupić amunicję, zapłacić instruktorom. W klubie też zostaną jakieś pieniądze, ale nie ogromne – dodaje Dawidowski.

Na piątkowe szkolenie miejsc już nie ma (było ich 20). Kolejne terminy to wrzesień i październik. W sumie będzie sześć jednodniowych kursów. Zapisać się mogą tylko osoby powyżej 26 lat.

Ale młodsi też mają strzelać. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podpisał właśnie nowe wytyczne dla przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Na takich lekcjach naucza się udzielania pierwszej pomocy, mówi o zagrożeniu wirusem HIV. Od września będzie też o broni.

Mają strzelać uczniowie z powiatów, w których jest dostęp do strzelnic. Nie tylko z bronią palną, ale też ASG (Airsoft Gun) czy laserowych. W maju Czarnek wziął udział w otwarciu wirtualnej strzelnicy przy XIV LO w Lublinie.

– W sytuacji, w której nasi sąsiedzi za wschodnią granicą służą ojczyźnie, takie wychowanie jest coraz ważniejsze. Szkolenia wojskowe, militarne i dotyczące obsługi broni to dzisiaj rzecz nie do przecenienia. Rzecz, która jest przez wszystkich absolutnie powszechnie akceptowana – mówił wówczas Czarnek.

W szkołach, w okolicy których strzelnic nie ma, zajęcia mają być prowadzone „w miarę istniejących możliwości” – czytamy w rządowym dokumencie.

Nie będzie strzelał każdy uczeń, bo w podstawówkach ma królować teoria. Dzieci mają uczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z bronią. W szkołach ponadpodstawowych położony jest nacisk na praktykę.

Zgodnie z danymi policji, w 2015 r. w całym kraju wydano 9783 zezwoleń na broń. W 2021 roku było ich już 19 939.

W 2021 roku Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie wydała 122 zezwolenia na 716 sztuk broni sportowej. Przez pierwszą połowę tego roku było już 240 zezwoleń na 1616 sztuk broni.

Powitanie z bronią

W związku z wojną na Ukrainie – przynajmniej takie jest oficjalne wytłumaczenie – państwowe firmy wysyłają swoich pracowników na szkolenia strzeleckie. Tak robi Poczta Polska w ramach programu „Powitanie z bronią”. Podobnie robi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lasy Państwowe. Udział w szkoleniu nie jest obowiązkowy.

Poczta Polska podkreśla, że jej program ma także podłoże historyczne, bo w II RP prowadzone było Pocztowe Przysposobienie Wojskowe. – To m.in. dzięki niemu Pocztowcy tak dzielnie i wytrwale bronili Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku – przypomina PP.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium