Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 czerwca 2019 r.
8:12

W jakim stanie jest miasto Zamość? Jest raport. Będzie dyskusja na sesji

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 18 A A

12 par pobrało się poza Urzędem Stanu Cywilnego. 5,07 osoby trafia codziennie do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. Jest też liczba mieszkańców bez pracy i psów bez domu. Lektura Raportu o stanie Miasta Zamość dostarcza mnóstwa ciekawych informacji o mieście. Na debatę na jego temat może przyjść każdy, głos zabiorą wybrani.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

20 stronicowy dokument, o którym rozmawiali już radni w komisjach, został przygotowany po raz pierwszy. Jest to nowa procedura obowiązująca prezydentów, burmistrzów i wójtów w całej Polsce. Nowością jest też to, że każdy może się ubiegać o udział w debacie i zabranie głosu na temat dokumentu. Jest ona zaplanowana na najbliższej sesji Rady Miasta. Radni i 15 mieszkańców będą debatować 24 czerwca o godz. 13.

Po zakończeniu debaty będzie głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania.

• W raporcie, obok informacji o gminnych wydatkach, przychodach i długach jest też np. informacja, że w 2018 roku w Zamościu (i gminie) urodziło się 1530 dzieci. Zgonów było 1620. Urzędnicy USC udzielili 178 ślubów, z czego 12 par przysięgało sobie poza lokalem USC. W zeszłym roku miasto uhonorowało też 41 par, które są w związku od pół wieku.
• W raporcie są też wyliczenia dotyczące działalności Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, który od jesieni 2015 roku kontynuuje w Zamościu zadania Izby Wytrzeźwień. Ośrodek ma 16 miejsc. Przez zeszły rok przewinęło się tu 1 850 osób nietrzeźwych, co statystycznie daje 5,07 pijanego dziennie.
• 47 194 pojazdy jest zarejestrowane na terenie miasta. W 2018 najwięcej (4427) zarejestrowano aut osobowych, oprócz nich 426 pojazdów ciężarowych, 245 motocykli i jedynie 27 przyczep ciężarowych. Kto nie jeździ autem własnym korzysta z taksówek. Jest och w Zamościu 201 (tyle osób jest w ewidencji przedsiębiorców prowadzących, na podstawie licencji, zarobkowy przewóz osób taksówką „TAXI”) W zeszłym roku w rejestrze przybyło 22 przedsiębiorców.
• Umowy zawierane na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa, reklamacje sprzętu RTV i AGD, sprzętu komputerowego, telefonów, odzież, obuwia i mebli. To najczęstsze powody skarg konsumenckich w mieście. W zeszłym roku miejski rzecznik konsumentów doradził 1448 poszkodowanym w różny sposób osobom. Dostał też 192 wnioski o interwencję. Jedynie w ośmiu przypadkach nie było podstawy do jej podjęcia.
• Na miejskim garnuszku żyją zwierzęta. W zeszłym roku schronisko dla bezdomnych zwierząt dało dach 259 psom, 48 z nich było z samego Zamościa. Przez ten czas 248 Azorów znalazło dom. Właścicieli znalazły też bezpańskie wcześniej Mruczki. Raport o stanie miasta informuje też i o tym. Było ich 31.

Ty i debata
Od poniedziałku można aplikować by trafić do grona 15 osób, które wezmą udział w najbliższej sesji RM i będą mogły zabrać głos na temat raportu. Do 24 czerwca trzeba w biurze Rady Miasta w ratuszu złożyć zgłoszenie (formularz na stronie UM) poparte co najmniej przez 50 osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zembrzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zembrzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

Od północy w całym kraju trwa się cisza wyborcza. Za jej naruszenie grożą surowe kary

To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
galeria

Młodość w trzeźwości daje możliwości

O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium