12 par pobrało się poza Urzędem Stanu Cywilnego. 5,07 osoby trafia codziennie do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. Jest też liczba mieszkańców bez pracy i psów bez domu. Lektura Raportu o stanie Miasta Zamość dostarcza mnóstwa ciekawych informacji o mieście. Na debatę na jego temat może przyjść każdy, głos zabiorą wybrani.
20 stronicowy dokument, o którym rozmawiali już radni w komisjach, został przygotowany po raz pierwszy. Jest to nowa procedura obowiązująca prezydentów, burmistrzów i wójtów w całej Polsce. Nowością jest też to, że każdy może się ubiegać o udział w debacie i zabranie głosu na temat dokumentu. Jest ona zaplanowana na najbliższej sesji Rady Miasta. Radni i 15 mieszkańców będą debatować 24 czerwca o godz. 13.
Po zakończeniu debaty będzie głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania.
• W raporcie, obok informacji o gminnych wydatkach, przychodach i długach jest też np. informacja, że w 2018 roku w Zamościu (i gminie) urodziło się 1530 dzieci. Zgonów było 1620. Urzędnicy USC udzielili 178 ślubów, z czego 12 par przysięgało sobie poza lokalem USC. W zeszłym roku miasto uhonorowało też 41 par, które są w związku od pół wieku.
• W raporcie są też wyliczenia dotyczące działalności Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, który od jesieni 2015 roku kontynuuje w Zamościu zadania Izby Wytrzeźwień. Ośrodek ma 16 miejsc. Przez zeszły rok przewinęło się tu 1 850 osób nietrzeźwych, co statystycznie daje 5,07 pijanego dziennie.
• 47 194 pojazdy jest zarejestrowane na terenie miasta. W 2018 najwięcej (4427) zarejestrowano aut osobowych, oprócz nich 426 pojazdów ciężarowych, 245 motocykli i jedynie 27 przyczep ciężarowych. Kto nie jeździ autem własnym korzysta z taksówek. Jest och w Zamościu 201 (tyle osób jest w ewidencji przedsiębiorców prowadzących, na podstawie licencji, zarobkowy przewóz osób taksówką „TAXI”) W zeszłym roku w rejestrze przybyło 22 przedsiębiorców.
• Umowy zawierane na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa, reklamacje sprzętu RTV i AGD, sprzętu komputerowego, telefonów, odzież, obuwia i mebli. To najczęstsze powody skarg konsumenckich w mieście. W zeszłym roku miejski rzecznik konsumentów doradził 1448 poszkodowanym w różny sposób osobom. Dostał też 192 wnioski o interwencję. Jedynie w ośmiu przypadkach nie było podstawy do jej podjęcia.
• Na miejskim garnuszku żyją zwierzęta. W zeszłym roku schronisko dla bezdomnych zwierząt dało dach 259 psom, 48 z nich było z samego Zamościa. Przez ten czas 248 Azorów znalazło dom. Właścicieli znalazły też bezpańskie wcześniej Mruczki. Raport o stanie miasta informuje też i o tym. Było ich 31.
Ty i debata
Od poniedziałku można aplikować by trafić do grona 15 osób, które wezmą udział w najbliższej sesji RM i będą mogły zabrać głos na temat raportu. Do 24 czerwca trzeba w biurze Rady Miasta w ratuszu złożyć zgłoszenie (formularz na stronie UM) poparte co najmniej przez 50 osób.