Miasto szuka wykonawcy robót remontowych w Zamojskim Domu Kultury. Budynek, który pamięta czasy PRL-u, przeniesie się w XXI wiek. Widzowie dostaną windę, balkon i nowe fotele, artyści nowoczesny sprzęt, a przyroda fotowoltaikę.
Efekty planowanych prac odczują zarówno widzowie, pracownicy ZDK jak i osoby korzystające z różnych form działalności. Do placówki przy ul. Partyzantów 13, która swoją historię wywodzi z Powiatowego Dom Kultury, przychodzi kilka pokoleń mieszkańców.
– To budynek jest z 1964 roku. Doszliśmy do ściany, jeśli chodzi o stan wyeksploatowania, warunków pracy, możliwości technicznych. Remont sali widowiskowej jest koniecznych choćby dla tego, że nie da się funkcjonować bez nowoczesnego wyposażenia technicznego. Ono jest dziś niezbędne – mówi Janusz Nowosad, dyrektor ZDK.
To, co zauważą widzowie już na zewnątrz budynku, to winda. Zmieni się też bryła ZDK, która zostanie zmodernizowana i ujednolicona. Na sali widowiskowej będą nowe fotele. Na parterze 268 miejsc w piętnastu rzędach, będzie też możliwość dostawienie 61 kolejnych. Na I piętrze - nowość: pojawi się balkon gdzie w 4 rzędach będzie stało 84 foteli. Osoby niepełnosprawne wszędzie dostaną się dzięki windzie i podjazdom.
Ze zmian mniej widocznych, a istotnych dla użytkowników, projekt przewiduje powiększenie przestrzeni nad sceną (tzw. sznurowni), będzie stałe żelbetowe okno sceniczne. Za to zniknie fosa dla orkiestry. Zmodernizowane zostaną pomieszczenia dla obsługi technicznej, pojawią się pomosty oświetleniowe. I cała nowoczesna aparatura oświetleniowa i nagłaśniająca.
– Ogłoszono przetarg nieograniczony na wybór wykonawcy robót. Termin realizacji został określony w cyklu 2-letnim, to jest do końca 2020 roku. Przewidujemy, że zaplanowane w tym roku 750 tys. zł sfinansuje część prac. W związku z brakiem naboru wniosków o dofinansowanie obiektów kultury ze środków zewnętrznych, remont ZDK-u będzie finansowany ze środków własnych budżetu miasta – wyjaśnia Marta Lackorzyńska-Szerafin, rzecznik prasowy UM Zamość.
– Na wykonawców miasto czeka do 18 września. Gdy poznamy firmę, będzie można mówić o harmonogramie remontu i tym jak będzie wyglądała nasza praca. ZDK będzie cały czas działał. W przyszłym roku będziemy jak najwięcej uciekać w plener, tam organizując różne wydarzenia. Ale jesienią 2020 roku, na rozpoczęcie nowego sezonu kulturalnego zapraszamy do nowej sali widowiskowej – planuje dyrektor Nowosad.
Teraz w Zamojskim Domu Kultury spotykają się osoby zainteresowane różnymi dziedzinami działalności artystycznej: literaturą, muzyką, teatrem, tańcem, plastyką, fotografią. Działa tu Klub Dzielnego Przedszkolaka i kluby Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Placówka organizuje: Zamojskie Lato Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk”. Jest wydawcą Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego.
ZDK po remoncie
• Piwnice – zaplecze techniczne sceny, pokoje warsztatowe, pomieszczenia magazynowe i techniczne, komunikacja • Parter – scena z kieszeniami, sznurownią, sala widowiskowa, hall wejściowy i wyjściowy, kiosk kasowy, bar z zapleczem, pracownie, sanitariaty, magazyn sprzętu teatralnego •I piętro – sala widowiskowa – balkon, zaplecze techniczne sceny, sanitariaty; • II piętro – pomieszczenia magazynowo-techniczne w przestrzeni strychowej