Na tyłach Hrubieszowskiego Domu Kultury powstaje olbrzymia rzeźba króla Władysława Jagiełło, którą wykonuje podopieczny miejscowego więzienia. Andrzej Mirończuk, bo o nim mowa, ma na swoim koncie sporo sukcesów.
– Obchody związane z 610-leciem nadania praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę świętować będziemy we wrześniu – mówi Zbigniew Dolecki, burmistrz Hrubieszowa.
Wykonana w drzewie topolowym postać króla będzie miała ponad 3 m wysokości. Artysta lubi rzeźbić w topoli i lipie.
– Bo są miękkie i zbite, dlatego obróbka jest łatwa czy to w poprzek, czy wzdłuż włókien – opowiada Andrzej Mirończuk, którego niemal codziennie można spotkać przy HDK.
Co rzeźbi? Rycerzy, Maryję z Dzieciątkiem, ma na swoim koncie także postaci Józefa Piłsudskiego, Fryderyka Chopina, Jana Pawła II.
– Zaczynam zawsze od głowy, żeby później dobrać proporcje dla całej postaci – zdradza tajemnicę rzeźbienia. – Małymi dłutami robię rysy twarzy, ale gdy robię dużą, przestrzenną rzeźbę, to do pracy potrzebne są mi duże półokrągłe dłuta.
Mirończuk ma na swoim koncie sporo sukcesów na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Płaskorzeźba z szopką bożonarodzeniową zajęła kilka lat temu pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Więziennej w Czarnem.
Z sukcesami wracał z podobnych konkursów organizowanych m.in. w Sztumie i Bydgoszczy. Uczestniczy też w międzynarodowych plenerach rzeźbiarskich.
Od dziecka strugał w drewnie, dlatego rodzice wysłali go na stolarza. Po technikum wolał jednak grać na zabawach, weselach i studniówkach w swoim zespole. Później trafił za kratki...
– Odbywa karę w zakładzie typu półotwartego – mówi Paweł Różyński, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Hrubieszowie. – Aktywnie uczestniczy w procesie wychowawczym, ma zdrowe relacje z rodziną. Od czterech lat korzysta z przepustek. Chętny i serdeczny w kontaktach, zawsze włącza się w pomoc słabszym, przekazując swoje prace na przykład na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Po 15 latach odsiadki Andrzej Mirończuk może w tym roku starać się o przedterminowe zwolnienie z więzienia.
Ponad 50 prac artysty z wiezienia przy ul. Nowej oglądać można na wystawie eksponowanej w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Polnej 16.