W Zamościu przybywa internautów, rośnie zainteresowanie podłączeniem do sieci, przybywa kawiarenek internetowych
Liczba osób korzystających z Internetu w domu stopniowo rośnie. Dzieje się tak głównie za sprawą nowego operatora - Zamojskiej Telewizji Kablowej. Jednak jak na razie, większość internautów w Zamościu to abonenci Telekomunikacji Polskiej. Mają oni do wyboru w zasadzie dwie możliwości, albo łączyć się z siecią przez modem i płacić za każdą minutę połączenia, jak za miejscową rozmowę telefoniczną albo uiszczać stałą opłatę za szybki dostęp do sieci, czyli tak zwane SDI. Wtedy płacić trzeba 160 zł miesięcznie.
Na terenie byłego województwa zamojskiego z SDI korzysta niespełna 200 abonentów, mimo że usługa ta została udostępniona już prawie rok temu. Wciąż najpopularniejszą, choć niewygodną, formą wykorzystania sieci jest użytkowanie modemów lub cyfrowych połączeń ISDN. W lipcu internauci, którzy skorzystali z tej usługi surfowali przez prawie 4400 godzin dziennie.
Mieszkańcy zamojskich osiedli odbierający program Zamojskiej Telewizji Kablowej są od niedawna w dużo lepszej sytuacji. - Wykorzystujemy łącza telewizji kablowej, dzięki czemu transfer danych jest szybki i nasza usługa cieszy się dużym zainteresowaniem. Mimo że stworzyliśmy możliwość surfowania po Internecie poprzez ZTK dopiero w połowie maja, jesteśmy zadowoleni z wyników sprzedaży - mówi Ryszard Rymarz, dyrektor regionu południowo-wschodniego firmy Multimedia Sieci, operatora ZTK.
Potencjalnymi odbiorcami internetu są prawie wszyscy mieszkańcy wielorodzinnych budynków. Koszt podłączenia do sieci poprzez ZTK to jednorazowa opłata aktywacyjna wynosząca 499 złotych, miesięczny abonament wynosi 120 zł brutto. Barierą dla upowszechnienia Internetu, jest wysoka cena potrzebnego sprzętu komputerowego.
(pab)