Rejestr lubelskich zabytków powiększył się o kolejną pozycję. Tym razem na listę trafiła XVIII-wieczna kapliczka, która według miejscowych podań, miała chronić mieszkańców przed epidemią.
Około 10 kilometrów od Zamościa znajduje się wieś Lipsko. To właśnie kapliczka z tej miejscowości została wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Zabytek widnieje na mapie topograficznej Królestwa Galicji i Lodomerii z lat 1779–1783 austriackiego Sztabu Generalnego Kwatermistrzowskiego.
– Jej wiek, skala i forma wyróżniają się na tle okolicznych tego typu obiektów. Jest to przykład kapliczki słupowej dwukondygnacyjnej, zwieńczonej latarnią. W zwieńczeniu latarni umieszczone są trzy nisze, w których znajdują się figurki świętych postawione w miejscu skradzionych ikon – informuje konserwator zabytków.
Znajdująca się na skraju wsi kapliczka według przekazów mieszkańców wybudowana została w miejscu, gdzie chowano zmarłych mieszkańców podczas trwającej epidemii. Kapliczka jest dowodem wdzięczności za zakończoną epidemię. Do dziś w tym miejscu odprawiana jest msza, w celu upamiętnienia tych wydarzeń.