Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 sierpnia 2021 r.
18:50

Zamość będzie miał akademię. PiS przegłosował ustawę

Autor: Zdjęcie autora agdy PAP
Spełnia się wizja powrotu do Zamościa legendarnej, XVI-wiecznej uczelni. Dawna siedziba Akademii Zamojskiej na razie jest własnością miasta i przechodzi gruntowny remont. Tak ma wyglądać po zakończeniu prac
Spełnia się wizja powrotu do Zamościa legendarnej, XVI-wiecznej uczelni. Dawna siedziba Akademii Zamojskiej na razie jest własnością miasta i przechodzi gruntowny remont. Tak ma wyglądać po zakończeniu prac (fot. Wizualizacja UM Zamość)

Od 1 września Zamość będzie miastem akademickim. Senat nie chciał ale Sejm przegłosował ustawę która tworzy Akademię Zamojską

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę wieczorem Sejm, głównie głosami PiS przyjął ustawę, na mocy której 1 września przestaje istnieć Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica a zostaje utworzona Akademia Zamojska. Ma ona kontynuować tradycje swojej poprzedniczki, uczelni wyższej, którą w XVI wieku założył kanclerz Jan Zamoyski. Działała niemal 200 lat, nadawała stopnie doktora filozofii i prawa.

Pomysł jej reaktywowania pojawiał się w Zamościu co jakiś czas. W zeszłym roku powstał społeczny komitet, by tę ideę zrealizować. Projekt ustawy trafił do Sejmu w połowie marca, 8 lipca ustawa została przyjęta, głosami PiS. Jedynym posłem z KO głosującym „za” był Riad Haidar.

Senat na „nie”

Gorzej Akademii Zamojskiej poszło w Senacie. Za odrzuceniem uchwały w całości opowiedziało się 52 senatorów, 38 było przeciwko. - Mamy do czynienia z klasycznym zajazdem z okresu szlacheckiego. Uczelnia w Zamościu ma być przejęta w całości przez nową ekipę, ma być nowa kadra – mówił wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO).

Fakt utworzenia AZ na bazie istniejącej od kilkunastu lat w Zamościu uczelni zawodowej budził największy sprzeciw w Senacie i w Sejmie.

Ale podczas środowego głosowania zwolenników było więcej.

Podpis prezydenta Dudy

- Misja społeczna dobiegła końca. Komitet inicjatywny odegrał swoją rolę, teraz całą sprawę oddajemy specjalistom z ministerstwa. To ministerstwo będzie odpowiedzialne za kształt Akademii Zamojskiej i jej działanie. Ja mam swój sukces, cel osiągnąłem i to w błyskawicznym tempie. Nawet nie przypuszczałem, że tak szybko się to potoczy, ale byłem przekonany, że Sejm odrzuci uchwałę Senatu i ustawa zostanie przegłosowana. Teraz czekamy na podpis prezydenta a to się może stać nawet jutro – mówi prof. Wojciech Kolanowski, który od nowego roku akademickiego będzie związany z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Profesor mówiąc o sukcesie inicjatorów procesu reaktywacji uczelni, przypomina ogromne zasługi Marii Gmyz. Zmarła wiosną architekt, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego z klubu PiS, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i działaczka społeczna już wiele lat temu propagowała ideę powrotu Akademii Zamojskiej i od samego początku działała w zawiązanym w styczniu 2020 roku społecznym komitecie.

Medycyna w Zamościu

- Czekamy na wejście ustawy w życie. O to, jak będzie zorganizowana i jak będzie działała Akademia Zamojska, proszę pytać rektora, którego wybierze minister edukacji i nauki. To będzie główna osoba, odpowiedzialna za decyzje dotyczące AZ. 1 września, w myśl ustawy zmieni się tyle, że pod nazwą Akademii Zamojskiej zacznie funkcjonować dzisiejsza Uczelnia Państwowa im. Szymonowica w Zamościu. Akademia przejmie jej prawa i obowiązki. Głęboko wierzę, że po cyklu pięciu lat zmian AZ uzyska uprawnienia do nadawania tytułów magisterskich i doktorskich a w tym czasie będą organizowane nowe kierunki kształcenia, potrzebne gospodarce i mieszkańcom naszego regionu. Jestem zwolennikiem tego by w Zamościu była medycyna – mówi poseł Sławomir Zawiślak (PiS), który podczas środowego głosowania w Sejmie występował  w podwójnej roli – jako członek społecznego komitetu na rzecz utworzenia uczelni oraz poseł wnioskodawca przyjętej ustawy.

„LexTVN” i akademia

Poseł uważa, że to był historyczny moment, bo Zamość i region otrzymały wyjątkową, prorozwojową szansę.

O mały włos historyczny moment by nie doszedł do skutku, bo burzliwe posiedzenie Sejmu miało być odroczone do września. Ustawa zakładająca utworzenie AZ z dniem 1 września by wylądowała w koszu, nikt nie wie na jak długo.

Likwidowana od 1 września zamojska uczelnia na bazie której powstanie akademia posiada prawo do prowadzenia kształcenia na 9 kierunkach studiów pierwszego stopnia: filologia, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja.

10 milionów

- Co możemy zrobić? No, nic. Jako obywatel jestem bezradny. W mojej ocenie przegłosowana ustawa podważa zapisy statutu uczelni, w tym ten stanowiący, że uczelnia jest autonomiczna we wszystkich swych działaniach. Ale może jest tak jak oni uważają. Byłem na posiedzeniu senackiej komisji, śledzę informacje w mediach. Nic więcej nie wiem – mówi prof. Andrzej Samborski, rektor Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, który dodaje, że z rozmów ze studentami wynika, że są konserwatywni, przyzwyczaili do uczelni państwowej i nie chcą studiować na Akademii Zamojskiej. – Żeby funkcjonować i się rozwijać szukamy pieniędzy pisząc projekty, starając się o granty, podpisując umowy z pracodawcami. Część z nich właśnie trwa. To wszystko powinno być załatwione inaczej – dodaje rektor, który szacuje, że roczny budżet uczelni to około 10 milionów z czego 80 proc. to fundusz płac.

Obecny w czasie obrad senackiej komisji wiceszef resortu edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział, że resort nie zgłasza uwag do ustawy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium