Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 sierpnia 2021 r.
18:50

Zamość będzie miał akademię. PiS przegłosował ustawę

Autor: Zdjęcie autora agdy PAP
Spełnia się wizja powrotu do Zamościa legendarnej, XVI-wiecznej uczelni. Dawna siedziba Akademii Zamojskiej na razie jest własnością miasta i przechodzi gruntowny remont. Tak ma wyglądać po zakończeniu prac
Spełnia się wizja powrotu do Zamościa legendarnej, XVI-wiecznej uczelni. Dawna siedziba Akademii Zamojskiej na razie jest własnością miasta i przechodzi gruntowny remont. Tak ma wyglądać po zakończeniu prac (fot. Wizualizacja UM Zamość)

Od 1 września Zamość będzie miastem akademickim. Senat nie chciał ale Sejm przegłosował ustawę która tworzy Akademię Zamojską

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę wieczorem Sejm, głównie głosami PiS przyjął ustawę, na mocy której 1 września przestaje istnieć Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica a zostaje utworzona Akademia Zamojska. Ma ona kontynuować tradycje swojej poprzedniczki, uczelni wyższej, którą w XVI wieku założył kanclerz Jan Zamoyski. Działała niemal 200 lat, nadawała stopnie doktora filozofii i prawa.

Pomysł jej reaktywowania pojawiał się w Zamościu co jakiś czas. W zeszłym roku powstał społeczny komitet, by tę ideę zrealizować. Projekt ustawy trafił do Sejmu w połowie marca, 8 lipca ustawa została przyjęta, głosami PiS. Jedynym posłem z KO głosującym „za” był Riad Haidar.

Senat na „nie”

Gorzej Akademii Zamojskiej poszło w Senacie. Za odrzuceniem uchwały w całości opowiedziało się 52 senatorów, 38 było przeciwko. - Mamy do czynienia z klasycznym zajazdem z okresu szlacheckiego. Uczelnia w Zamościu ma być przejęta w całości przez nową ekipę, ma być nowa kadra – mówił wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO).

Fakt utworzenia AZ na bazie istniejącej od kilkunastu lat w Zamościu uczelni zawodowej budził największy sprzeciw w Senacie i w Sejmie.

Ale podczas środowego głosowania zwolenników było więcej.

Podpis prezydenta Dudy

- Misja społeczna dobiegła końca. Komitet inicjatywny odegrał swoją rolę, teraz całą sprawę oddajemy specjalistom z ministerstwa. To ministerstwo będzie odpowiedzialne za kształt Akademii Zamojskiej i jej działanie. Ja mam swój sukces, cel osiągnąłem i to w błyskawicznym tempie. Nawet nie przypuszczałem, że tak szybko się to potoczy, ale byłem przekonany, że Sejm odrzuci uchwałę Senatu i ustawa zostanie przegłosowana. Teraz czekamy na podpis prezydenta a to się może stać nawet jutro – mówi prof. Wojciech Kolanowski, który od nowego roku akademickiego będzie związany z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Profesor mówiąc o sukcesie inicjatorów procesu reaktywacji uczelni, przypomina ogromne zasługi Marii Gmyz. Zmarła wiosną architekt, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego z klubu PiS, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i działaczka społeczna już wiele lat temu propagowała ideę powrotu Akademii Zamojskiej i od samego początku działała w zawiązanym w styczniu 2020 roku społecznym komitecie.

Medycyna w Zamościu

- Czekamy na wejście ustawy w życie. O to, jak będzie zorganizowana i jak będzie działała Akademia Zamojska, proszę pytać rektora, którego wybierze minister edukacji i nauki. To będzie główna osoba, odpowiedzialna za decyzje dotyczące AZ. 1 września, w myśl ustawy zmieni się tyle, że pod nazwą Akademii Zamojskiej zacznie funkcjonować dzisiejsza Uczelnia Państwowa im. Szymonowica w Zamościu. Akademia przejmie jej prawa i obowiązki. Głęboko wierzę, że po cyklu pięciu lat zmian AZ uzyska uprawnienia do nadawania tytułów magisterskich i doktorskich a w tym czasie będą organizowane nowe kierunki kształcenia, potrzebne gospodarce i mieszkańcom naszego regionu. Jestem zwolennikiem tego by w Zamościu była medycyna – mówi poseł Sławomir Zawiślak (PiS), który podczas środowego głosowania w Sejmie występował  w podwójnej roli – jako członek społecznego komitetu na rzecz utworzenia uczelni oraz poseł wnioskodawca przyjętej ustawy.

„LexTVN” i akademia

Poseł uważa, że to był historyczny moment, bo Zamość i region otrzymały wyjątkową, prorozwojową szansę.

O mały włos historyczny moment by nie doszedł do skutku, bo burzliwe posiedzenie Sejmu miało być odroczone do września. Ustawa zakładająca utworzenie AZ z dniem 1 września by wylądowała w koszu, nikt nie wie na jak długo.

Likwidowana od 1 września zamojska uczelnia na bazie której powstanie akademia posiada prawo do prowadzenia kształcenia na 9 kierunkach studiów pierwszego stopnia: filologia, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja.

10 milionów

- Co możemy zrobić? No, nic. Jako obywatel jestem bezradny. W mojej ocenie przegłosowana ustawa podważa zapisy statutu uczelni, w tym ten stanowiący, że uczelnia jest autonomiczna we wszystkich swych działaniach. Ale może jest tak jak oni uważają. Byłem na posiedzeniu senackiej komisji, śledzę informacje w mediach. Nic więcej nie wiem – mówi prof. Andrzej Samborski, rektor Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, który dodaje, że z rozmów ze studentami wynika, że są konserwatywni, przyzwyczaili do uczelni państwowej i nie chcą studiować na Akademii Zamojskiej. – Żeby funkcjonować i się rozwijać szukamy pieniędzy pisząc projekty, starając się o granty, podpisując umowy z pracodawcami. Część z nich właśnie trwa. To wszystko powinno być załatwione inaczej – dodaje rektor, który szacuje, że roczny budżet uczelni to około 10 milionów z czego 80 proc. to fundusz płac.

Obecny w czasie obrad senackiej komisji wiceszef resortu edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział, że resort nie zgłasza uwag do ustawy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium