Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 grudnia 2021 r.
19:54

Zamość ma śmietniki XXII wieku. Odnotują każdy papierek

Autor: Zdjęcie autora agdy
Ulica Graniczna. Nowe pojemniki już są podłączone do prądu, który udostępnia spółdzielnia ale opłaca miasto
Ulica Graniczna. Nowe pojemniki już są podłączone do prądu, który udostępnia spółdzielnia ale opłaca miasto (fot. Kazimierz Chmiel)

Niedługo pierwsi mieszkańcy zaczną korzystać z nowoczesnych pojemników na odpady. Już dostają kody do naklejania na worki. To pilotażowy projekt, który będzie kosztował blisko 4 miliony złotych. Miasto dostało na to dotację

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

System Indywidualnej Segregacji Odpadów – tak nazywa się nowość, którą właśnie zaczyna wdrażać miasto. W tym miesiącu, a może nawet w tym tygodniu, pierwsi lokatorzy zaczną żyć inaczej. Żeby wynieść śmieci, najpierw muszą je posegregować, a potem każdą frakcję ozdobić naklejką.

Papier, kod, szkło, kod

- Już dostarczamy mieszkańcom z ul. Sikorskiego koperty z kodami, których będą używać, wyrzucając śmieci. Bez nich nie otworzą pojemnika. Kolportujemy też ulotki informujące o systemie i jak z niego korzystać. Nasze biuro jest niedaleko nowych pojemników, więc będziemy wyjaśniać i pomagać na bieżąco. Wstępnie ustalono, że 8 grudnia lokatorzy z 80 mieszkań będą już korzystać z systemu. Jesteśmy małą spółdzielnią, szacujemy, że jedna trzecia mieszkańców przetestuje nowoczesne śmietniki – mówi Marcin Bida, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Energetyk”, która jako pierwsza w Zamościu weźmie udział w miejskim pilotażu.

Mruga i pomaga

- Nowością jest bezdotykowa obsługa pojemników dzięki automatycznym klapom. Kolorowe diody i przyjazne komunikaty głosowe ułatwiają mieszkańcom korzystanie z urządzenia. Dodatkowo dostęp do indywidualnego konta z bieżącą informacją o generowanych odpadach motywuje mieszkańców do segregacji. Już po trzech miesiącach od wdrożenia systemu na osiedlu liczba gospodarstw domowych, które segregują sięga 90 proc. z początkowych 10 proc. – zachwala producent pojemniki ELMO, które testowo zastąpiły wiaty śmietnikowe w Zamościu. Do czerwca przyszłego roku system obejmie 22 budynki wielorodzinne. Oprócz mieszkańców z ul. Sikorskiego będą to cztery miejsca przy ulicach: Chłodnej, Redutowej, Hrubieszowskiej (osiedle Małe Ciche), Wyszyńskiego.

Nowoczesne pojemniki, które już pojawiły się przy ul. Granicznej, zajęły miejsce dawnego osiedlowego śmietnika. Korzystali z niego lokatorzy z pobliskich bloków, ale nie tylko.

Brudasy w obiektywie

- Lokalizacja nie jest przypadkowa. Wiele razy zgłaszaliśmy do miasta, że są problemy, bo głównie mieliśmy tam odpady podrzucane. Nieopodal jest zatoczka autobusowa, którą wykorzystywali kierowcy aut osobowych, by wyrzucić śmieci do naszego śmietnika i obok niego. Ciągle był z tym kłopot. Pilotażowy system ma kamery, będziemy zawiadamiać Straż Miejską – dodaje prezes spółdzielni „Energetyk”, której teren jest na samym skraju miasta. Obok są domki jednorodzinne zamościan i mieszkańców ościennej gminy.

- Nasi pracownicy poznawali już system, uczyli się jak działają nowe pojemniki, z których będą odbierać odpady. Będzie też osoba nadzorująca system elektroniczny informujący o stopniu zapełnienia śmietników. To jedna z korzyści systemu, który zaczynamy testować w Zamościu. Na bieżąco będzie wiadomo który pojemnik jest przepełniony a gdzie jeszcze nie trzeba wysyłać śmieciarki. Oczywiście jest harmonogram i nie zmienimy całego systemu dla kilku pilotażowych miejsc w mieście. Przecież mamy blisko 250 innych punktów z zabudowy wielorodzinnej i 6500 jednorodzinnej. Ale będziemy mogli kontrolować sytuację – mówi Małgorzata Bzówka, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu.

4 miliony, 800 gospodarstw

Jako zaletę systemu wymienia monitorowanie ilości odpadów, które wyrzuca każdy Kowalski objęty pilotażem. To będzie około 800 gospodarstw domowych w Zamościu.

- Warszawa właśnie zmienia sposób naliczania opłaty za odbiór odpadów. Mieli „od ilości zużytej wody”, tak jak teraz jest w Zamościu, przechodzą na „od powierzchni mieszkania”. Ale bez względu na metodę i tak mieszkańcy nie zapłacą za odbiór śmieci, które faktycznie wyrzucają. W założeniu System Indywidualnej Segregacji Odpadów daje taką możliwość. No, i przede wszystkim będą posegregowane. Weryfikacja? Z dokładnością co do mieszkańca, bo każdy na swoje worki nakleja kod identyfikujący – dodaje prezes PGK, która wyjaśnia, że jej firma nie musiała robić żadnych zakupów ani nic przystosowywać by obsłużyć testowany system. Nowoczesne śmietniki wyposażone w kamery, czujniki i elektronikę wspomagającą system to tylko obudowa, wewnątrz której są standardowe pojemniki. Obsługują je te same śmieciarki.

Miasto w październiku podpisało umowę z T4B, która jest partnerem spółki T-Master oferującej klientom system T-Master ELMO. Jak wyliczali zamojscy urzędnicy, koszt wdrożenia Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów to około 4 mln złotych. Całość pokrywa dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Lokatorzy spółdzielni "Energetyk" pierwsi przetestują nowe rozwiązanie (fot. Kazimierz Chmiel)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium