Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 października 2021 r.
19:30

Zamość eksperymentuje ze śmieciami. Inteligentne pojemniki i kody QR

Autor: Zdjęcie autora agdy
2 8 A A
O systemie segregacji odpadów, który trafia do Zamościa, programy robiły ogólnopolskie media
O systemie segregacji odpadów, który trafia do Zamościa, programy robiły ogólnopolskie media (fot. FB OSIEDLA NR 5 „PŁOŃSKA” W CIECHANOWIE)

Szykuje się śmieciowy eksperyment. W pięciu miejscach mieszkańcy bloków będą korzystać z nowego systemu segregacji. Zamość w poniedziałek podpisał umowę z firmą, która zamontuje nowe pojemniki. We wtorek będzie spotkanie z zarządcami nieruchomości wybranych do pilotażu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek miasto podpisało umowę na System Indywidualnej Segregacji Odpadów Komunalnych dla zabudowy wielorodzinnej. System składa się z nowoczesnych pojemników na odpady wyposażonych w część elektroniczną. Inteligentne, bezdotykowe pojemniki zastępują zewnętrzne wiaty śmietnikowe  i dotychczasowe  tzw. gniazda przeznaczone na odpady komunalne zbierane w sposób selektywny.

Na razie system obejmie w Zamościu 22 budynki wielolokalowe czyli ok. 800 gospodarstw domowych. Wybrano już lokalizacje:

  • Chłodna TBS
  • Zamoyskiego
  • Redutowej
  • Sikorskiego
  • Małym Cichym

Na wtorek zaplanowane jest spotkanie z zarządcami tych nieruchomości, by mogli poznać zasady systemu. Zamość nie jest pierwszym miastem w Polsce, w którym spółka T4B wdraża swój system. Jak to działa, wiedzą już niektórzy mieszkańcy Ciechanowa w woj. mazowieckim.

Na takie pojemniki czekają mieszkańcy w 5 miejscach Zamościa (fot. UM Zamość)

- Myślę, że około 300 rodzin jest objętych pilotażowym programem i korzysta z systemu segregowania odpadów. Teraz już się przyzwyczailiśmy, bo trwa to od 2019 roku. Wiele razy łapię się na tym, że wrzucam do domowych koszy automatycznie, ale trzeba się tego po prostu nauczyć. Faktycznie, wymagało to zmian w kuchni i dokupienia pojemników. Wcześniej nie segregowaliśmy odpadów bio, teraz to robimy. Osiedle na zmianie skorzystało. Skończyły się walające śmieci, papiery rozwłóczone przez ptaki czy osoby, które zbierają puszki. Pojemniki wyglądają kosmicznie, są nowoczesne, mrugają, teraz nawet mówią, że są przepełnione i proszą, żeby iść do sąsiedniego – mówi Lena Koniecka, przewodnicząca Zarządu Osiedla nr 5 „Płońska” w Ciechanowie, gdzie mieści się siedziba firmy, która podpisała z Zamościem umowę i dostarczy swój system.

- Na początku była atrakcja, dzieci biegały co chwila i naklejały naklejki, żeby wyrzucić śmieci. Chyba po pół roku mieliśmy kryzys, bo ciągle robiliśmy błędy w segregowaniu. Wrzucałam coś do zmieszanych i zaraz wyciągałam, bo powinnam gdzie indziej. Do dziś, kiedy są goście to pytają: a gdzie to? Bo u nas tak nie ma! Ale co ciekawe, mieszkańcy nie narzekają. Nie dzwonili seniorzy, że mają kłopoty albo w ogóle dosyć tego systemu. W sumie wszystkich nas to w końcu czeka, a my to już znamy. Tak prywatnie, dotarło do mnie ile w domu zużywamy plastiku a jak mało szklanych opakowań. Plastiki i bio, to w naszej czteroosobowej rodzinie największe frakcje. Najmniej jest papieru i szkła. Teraz to wiem, bo mam informację ile czego wyrzucam. Każda porcja odpadów ma naklejkę dzięki której da się mnie zidentyfikować. I ocenić jak segreguję. Każdy blok i każda klatka schodowa wie jak jej idzie sortowanie, jaki procent odpadów był prawidłowo oddzielony. Nie ma negatywnych komentarzy, raczej pozytywne współzawodnictwo – opowiada mieszkanka osiedla, na którym dziennikarze kręcą reportaże, nikogo nie budzi hałas deptanych puszek. Jest nowocześnie i czysto.

Mieszkańcy bloków objętych w Ciechanowie systemem, płacą 13 zł od osoby za odbiór odpadów.

Jak szacują władze Zamościa, pierwsze pojemniki powinny się pojawić jeszcze w tym roku, cały pilotaż do czerwca przyszłego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium