Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

10 czerwca 2022 r.
20:43

Lubelskie. Tajemnicze znalezisko w murze

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
Remontowane wnętrze dawnej cerkwi, z miejscem, gdzie było ukryte przejście
Remontowane wnętrze dawnej cerkwi, z miejscem, gdzie było ukryte przejście (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Zagadka goni zagadkę. Po ostatnich znaleziskach na dachach kościołów, teraz tajemnicza wnęka w chełmskim muzeum. W czasie remontu dawnej kaplicy odsłonięto wejście do schowka z zaskakującą zawartością

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwa remont dawnej cerkwi unickiej św. Mikołaja przy ul. św. Mikołaja 4 w Chełmie. Nadarzyła się okazja, by sprawdzić, czy prawdziwe były ustne relacje, że coś jest ukryte w dawnym przejściu między byłą świątynią a byłym unickim seminarium duchownym.

– Odsłonięcie kapsuły czasu było czynnością prostą. Po zdemontowaniu przesłony ukazała się zamurowana wnęka z drzwiami. Po otworzeniu drzwi z wnęki wyjęto elementy przedwojennego ołtarza głównego, krucyfiks oraz worek z niekompletnym szkieletem zwierzęcym – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Prace remontowe zaczęły się u nas w maju, wówczas została odsłonięta nisza. To dawne przejście, jakim zza głównego ołtarza ówczesnej kaplicy można się było dostać do dawnej szkoły. Wiedzieliśmy o jego istnieniu, ale przynajmniej od lat 70. czy 80. ubiegłego wieku, czyli czasu poprzedniego remontu, miejsce nie było w żaden sposób eksponowane. Wręcz przeciwnie, zasłonięte do celów wystawienniczych. Ostatnio prezentowaliśmy tu zabytki sztuki sakralnej – mówi Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Zabytki były zamurowane blisko pół wieku (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Dział Sztuki Dawnej tej placówki wykorzystuje dawną przestrzeń sakralną. Jest to jeden z czterech budynków zajmowanych przez chełmskie muzeum. XVIII-wieczny zabytek przechodził różne koleje losu. Powstał jako część kompleksu unickiego seminarium. Gdy mniej więcej sto pięćdziesiąt lat później je zlikwidowano, jego miejsce zajęło seminarium prawosławne, a świątynia stała się szkolną kaplicą. W czasie I wojny światowej Niemcy zorganizowali w niej szpital. W okresie międzywojennym dawna cerkiew stała się znów kaplicą szkolną, ale już rzymskokatolicką. Korzystały z niej uczennice Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego, działającego w przyległym budynku. 

– Powstanie kapsuły czasu związane było z ostatnim kompleksowym remontem cerkwi, przeprowadzonym w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Decyzję o jej stworzeniu podjął Leszek Samocki, ówczesny wojewódzki konserwator zabytków w Chełmie, który wiedział, że w zdesakralizowanym wnętrzu cerkwi nie będzie już miejsca na ekspozycję ołtarza i krucyfiksu. Dodatkowo o decyzji przesądził fakt, że podjęte próby przekazania zabytków do innego obiektu sakralnego zakończyły się fiaskiem. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem było ukrycie ołtarza i krucyfiksu, aby tam mogły doczekać czasów bardziej przyjaznych dla zabytków – wyjaśnia Dariusz Kopciowski.

Dyrektor chełmskiego muzeum pytana o znaleziska z niszy, które jak oceniają specjaliści, dobrze zniosły blisko pół wieku odosobnienia, zapowiada, że znalezione elementy zostaną poddane konserwacji i będą eksponowane.

Sprawa odnalezionych przy okazji tajemniczych kości jest dla muzealników raczej sytuacją żartobliwą.

Specjaliści ocenią co to za kości, może to wyjaśni, dlaczego leżały zamurowane w niszy (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

– Jest kawałek żuchwy, kości przedniej nogi, to nie jest kompletny szkielet. Czasami ktoś nie jest pewny, co zrobić ze znaleziskiem i je zostawia, niech się następne pokolenia martwią. Kości mogły być wykopane podczas prac w pobliżu kaplicy, trudno powiedzieć kiedy i w jakiej sytuacji – komentuje dyrektor samorządowej placówki.

Konserwator zapowiada, że znalezisko, o którym nie wspominała ustna relacja opowiadająca o zamurowanym przejściu, ocenią specjaliści. Może to wyjaśni, dlaczego w ogóle się tam znalazły. Na razie w muzeum opisują je jako pozostałości zwierzęcia porównywalnego z wołem.

Chyba ważniejszy dla placówki jest jednak koniec remontu.

– Po jego zakończeniu wrócą zabytki, które eksponowaliśmy dotychczas. Nowością będzie możliwość aranżowania przestrzeni w celu organizacji koncertów. To powrót do takiej aktywności, w latach 90. ubiegłego wieku i później były tu kameralne występy. Chcemy, żeby znów się pojawiły – zapowiada Natalia Jędruszczak.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z mistrzem Polski ORLEN Orkanem Sochaczew

Edach Budowlani rozbici w Sochaczewie

Edach Budowlani nie mieli za wiele do powiedzenia w Sochaczewie. Ekipa z Lublina musiała się pogodzić z wysoką porażką z tamtejszym ORLEN Orkanem 10:43.

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzi 54-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który podejrzewany jest o zabójstwo swojej 57-letniej partnerki.

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty