Budowę mieszkań niedaleko galerii handlowej Vivo planuje deweloperska firma z Legnicy. Spółka zabiega już w Urzędzie Miasta o decyzję ustalającą warunki zabudowy. Na razie dostała decyzję odmowną.
Inwestor stara się o możliwość budowy na nieruchomościach przy ul. Działkowej 21-25. To niezabudowane tereny leżące pomiędzy rzeką Czechówką a al. Tysiąclecia, naprzeciw starej części Kalinowszczyzny, niedaleko galerii handlowej Vivo. Ten obszar nie doczekał się jeszcze planu zagospodarowania, który szczegółowo określałby przeznaczenie nieruchomości. W takim przypadku przeznaczenie działek określają urzędnicy, wydając tzw. wuzetkę, czyli decyzję o warunkach zabudowy.
Przez Urząd Miasta przewinęły się w ostatnim czasie dwa wnioski o „wuzetkę” dla terenów przy Działkowej 21-25. – W obu przypadkach wnioski złożył ten sam inwestor, firma Rank Progress z Legnicy – przekazuje nam Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.
Pierwszy wniosek to prośba o możliwość wykonania „zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z uzupełniającą funkcją usługową, garażami podziemnymi, parkingami i układem komunikacyjnym”. Urząd Miasta nie zgodził się na taką inwestycję i wydał decyzję odmowną. Uznał, że bloki nie będą pasować do sąsiedztwa, a „wuzetkę” teoretycznie wydaje się tylko wtedy, gdy proponowany obiekt wpasuje się w otoczenie, co nazywa się zasadą „dobrego sąsiedztwa”.
W tym przypadku, jak tłumaczą urzędnicy, trudno byłoby mówić o wysokim sąsiedztwie, bo obok ani nie ma budynków mieszkalnych, ani istniejące obiekty nie przypominają wielkością tych proponowanych przez legnicką spółkę. – To wyklucza ustalenie warunków zabudowy – tłumaczy Góźdź.
Drugi wniosek dotyczy już nieco innej inwestycji. – Zespołu budynków usługowo-mieszkalnych z dopuszczeniem funkcji zamieszkania zbiorowego, garażami podziemnymi, parkingami, wewnętrznym układem komunikacyjnym i niezbędnymi urządzeniami budowlanymi – wylicza Góźdź. We wniosku mowa o obiektach mających trzy piętra i jedną kondygnację podziemną. Łączną powierzchnię zabudowy określono na 3 tys. mkw., zaś spodziewaną powierzchnię użytkową obiektów na 10 tys. mkw.
Sprawa jest w zawieszeniu. – Z uwagi na to, że zmarł właściciel sąsiedniej działki, będący jedną ze stron postępowania, postępowanie jest na etapie ustalania następców prawnych po zmarłym – informuje Urząd Miasta.
Ta sama spółka zawnioskowała kilka dni temu do Urzędu Miasta o decyzję dotyczącą wydzielenia gruntów oraz „budowy ścieżki rowerowej i ciągu pieszego wraz z urządzeniami rekreacyjnymi”, również przy ul. Działkowej. W tym przypadku chodzi o tzw. „ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego”.
Notowana na giełdzie spółka Rank Progress jeszcze nie zdradza swoich planów biznesowych wobec Lublina. Rzeczniczka poprzestaje na stwierdzeniu, że takie przymiarki są, ale jest za wcześnie, by o nich mówić.