Dodatkowe 22 mln złotych trafiło do lubelskich gmin. Mają zostać otwarte nowe przedszkola, te istniejące mają być doposażone, a dzieci skorzystają z dodatkowych zajęć.
27 maja, wręczono 14 umów o dofinansowanie projektów w zakresie edukacji przedszkolnej. Dzięki temu mają poprawić się warunki do nauki dla dzieci z mniejszych miejscowości w lubelskich gminach.
- Jest duże zapotrzebowanie. Coraz więcej osób pracujących potrzebuje, aby dzieciaki mogły gdzieś zostać w czasie pracy. Punkty przedszkolne, w tych mniejszych miejscowościach i miasteczkach powinny być otwierane – zaznacza Piotr Breś, wicemarszałek województwa lubelskiego.
Projekty, które otrzymały dofinansowanie dotyczą:
- stworzenia nowych przedszkoli, w tym zarówno bazy lokalowej jak i dydaktycznej
- unowocześnienia istniejących już przedszkoli
- zainicjowanie i poprawę dostępności do dodatkowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci, rodziców i nauczycieli, a także umożliwienie rozwoju zawodowego kadry
Dotyczy to również oddziałów przedszkolnych będących lub mających powstać w strukturach szkół podstawowych czy placówek oświatowych.
Fundusze otrzymały gminy: Adamów, Nielisz (Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu), Dzierzkowice (Zespół Placówek Oświatowych im. Batalionów Chłopskich w Terpentynie), Chodel, Sławatycze, Mełgiew, Piaski, Karczmiska (Zespół Szkół w Karczmiskach), Strzyżewice, Wólka, Jastków, Rachania, Jabłonna oraz Lubelski Ośrodek Samopomocy.
- W tej chwili mamy jeden oddział przedszkolny w Michalowie, natomiast chcemy utworzyć oddział przedszkolny w miejscowości Rachanie. Jest coraz mniej dzieci, ale chcemy te dzieci zatrzymać w szkole. Utworzenie oddziału przedszkolnego może spowodować, że dzieci pójdą do przedszkola w Rachaniach i zostaną w tej szkole. Dodatkowo musimy dostosować kuchnię, sale dla dzieci jak również sanitariaty – mówi Roman Miedziak, wójt gminy Rachanie, która otrzymała dofinansowanie w kwocie ponad 732 tys. złotych.
W zależności od potrzeb danej gminy, dodatkowe wsparcie waha się między 300 tys. złotych do ponad 3,3 mln złotych. 14 wręczonych już umów opiewa na łączną kwotę 22 mln złotych, z czego 19 mln złotych pochodzi z Funduszy UE.
Całkowita wartość projektu to 58 mln złotych i pozytywnie ocenione 32 projekty, na które umowy zostaną wręczone w najbliższym czasie. W ramach tego, powstać ma w sumie 781 nowych miejsc wychowania przedszkolnego, a z dodatkowych zajęć ma skorzystać 3107 dzieci.