Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

1 lipca 2023 r.
11:32

Zażegnać kryzys zbożowy w Polsce

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Rozmowa z Ryszardem Madziarem, doradcą ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak była pana rola w sprawie uruchomienia negocjacji protestujących rolników z Robertem Telusem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi?

– Moja współpraca z ministrem Robertem Telusem rozpoczęła się na długo przed ostatnimi protestami w Dorohusku. Z uwagi na to, że jestem w stałym kontakcie z rolnikami z terenów Lubelszczyzny naturalnym jest, że pośredniczę w rozmowach ministra z przedstawicielami protestujących. Pamiętajmy, że woj. lubelskie to region, który został najbardziej dotknięty przez wojnę w Ukrainie i nieuczciwych przedsiębiorców i tutaj wszystkie wyzwania i potrzeby rolników skupiają się jak w soczewce. Moją rolą jest sprawianie, aby protestujący z tego regionu mogli liczyć na priorytetowe, bieżące wsparcie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i aby ich głos był słyszalny. Najpilniejsze są oczywiście dopłaty do taniejącego na rynkach zboża, ale także pozbycie się nadmiaru zboża technicznego oraz pociągnięcie do odpowiedzialności oszustów, którzy nabyli zboże techniczne z zamiarem wykorzystania jako zboże paszowe. Minister Telus zarządził wzmożone kontrole i zapowiedział bardzo surowe kary. Polscy obywatele mają prawo wymagać, aby dostępna w sklepach żywność była najwyższej jakości a polscy producenci muszą zachować wiarygodność i zaufanie swoich zagranicznych kontrahentów.

Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podpisał kilka dni temu karę w wysokości 370 tysięcy złotych dla jednej z firm lubelskich za to, że sprowadzili 4 tysiące ton zboża technicznego i wsypali je do zboża paszowego. Czy ujawni pan nazwę tej firmy? Jakie pan ma zdanie na temat przedsiębiorców, którzy na „korytarzach życia” dla ukraińskiego zboża robili biznes?

– Każdy, kto handluje nieprzebadaną żywnością, stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. Bogacenie się kosztem zdrowia innych ludzi, wykorzystywanie wojny za naszą wschodnią granicą do takich oszustw zasługuje na najwyższe potępienie. Kara 370 tys. zł dla wspomnianej firmy wydaje się wysoka, jednak 4 tys. ton zboża zmienionego na paszowe mogło być warte nawet 3 mln zł. Krajowa Administracja Skarbowa z polecenia Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie w ostatnim czasie poddała kontroli ponad 220 firm. Nie chciałbym ujawniać szczegółów toczących się postępowań, ale proszę mi wierzyć, że na tej jednej firmie się nie skończy.

Co trzeba zrobić, aby rozwiązać problem importu ukraińskiej żywności do Polski i Unii, ale tak by nie wylać „dziecka z kąpielą”?

– Mamy konkretny plan, który konsekwentnie realizujemy. Aby dążyć do przywrócenia równowagi rynkowej pozbywamy się nadmiaru zboża i produktów pochodzących z Ukrainy, a także tymczasowo blokujemy polski rynek dla nowych dostaw. Dzięki stanowczej postawie polskiego rządu i ministra Telusa 5 czerwca 2023 r. Komisja Europejska przedłużyła o 3 miesiące zakaz importu do Polski pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika pochodzących za wschodniej granicy. Każdy tranzyt produktów wymienionych w rozporządzeniu jest ściśle kontrolowany i prowadzony pod nadzorem elektronicznym oraz w ramach systemu SENT. Tak uszczelniony system nie pozwoli już oszustom wprowadzać na polski rynek zboża, które z Polski powinno wyjechać. Dzięki tym usprawnieniom w ciągu ostatnich 3 miesięcy wyeksportowaliśmy z Polski ok. 3,5 mln ton zbóż co już pokazuje skuteczność podjętych przez nas działań.

Ostanie dni przyniosły rozstrzygnięcia w sprawie pakietu pomocowego. Jakie konkretnie środki otrzyma Polska i polscy rolnicy?

– Minister Telus kilka dni temu uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Luksemburgu. Efektem tych rozmów jest zatwierdzony pakiet pomocowy 100 mln euro. Otrzymają go tzw. państwa przyfrontowe, czyli Polska, Węgry, Bułgaria, Słowacja i Rumunia. Polscy rolnicy, w związku z nadmiernym importem zboża z Ukrainy, otrzymają z tej puli aż 39,33 mln euro. Dodatkowo, podjęte decyzje umożliwią zwiększenie tych środków o 200 proc. z budżetu krajowego, co w sumie oznacza kwotę blisko 118 milionów euro.

Działania Polski, w kwestii zabezpieczenia wspólnych interesów chroniących przed utratą płynności finansowej rolników w związku z wojną w Ukrainie przynoszą efekty, ale oczywiście cały czas walczymy o kolejne środki i jestem przekonany, że jesteśmy na dobrej drodze do zażegnania kryzysu zbożowego w Polsce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium