Wakacje to okres czasu sprzyjający ryzykownym zachowaniom. Bieżący rok zebrał swoje żniwo w postaci nagłego wzrostu zainteresowania młodych ludzi substancjami psychoaktywnymi – dopalaczami.
Aby zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia i życia, spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych, Państwowa Inspekcja Sanitarna wprowadziła w roku 2012 do szkół ponadgimnazjalnych program edukacyjny pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” realizowany w ramach Projektu KIK/68 „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” finansowany ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
W województwie lubelskim w roku szkolnym 2014/2015 do II edycji programu przystąpiło 181 (38%) szkoły ponadgimnazjalne obejmując edukacją 7293 (9%) uczniów. Zainteresowanie programem wzrosło, w pierwszej edycji było to 4273 uczniów w 142 szkołach ponadgimnazjalnych. Program doskonale wpisuje się w potrzeby wynikające z nieświadomości młodzieży w kontekście popularności substancji, które mogą być szkodliwe dla życia i zdrowia. Treści merytoryczne programu zostały ocenione przez realizatorów bardzo wysoko, a co najważniejsze zajęcia spotkały się z bardzo dobrym odbiorem wśród młodzieży. Młodzi ludzie są otwarci na treści dotyczące zdrowia i własnej przyszłości, jednak ich aktywność i ciekawość wyzwala się wtedy, gdy nauczyciel jest przewodnikiem, z którym można nawiązać dialog i podyskutować.
Program „ARS, czyli jak dbać o miłość?” okazał się trafioną ofertą edukacyjną, ze względu na to, że ważne treści profilaktyczne umiejscowione zostały w kontekście ludzkiej miłości. Warto go proponować młodzieży, zwłaszcza, że stanowi element oddziaływań w skali globalnej, uczy jak reagować na wyzwania i zagrożenia, takie jak dopalacze, alkohol czy papierosy, do których dostęp jest łatwy, a one same stanowią nierzadko rekompensatę codziennych niepowodzeń i stresu.
Ogólnopolski Projekt KIK/68 realizowany jest od 1 lipca 2012 r. i potrwa do 31 grudnia 2016 r. Partnerami są: Główny Inspektorat Sanitarny, Instytut Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie, Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Za realizację Projektu na szczeblu regionalnym i lokalnym odpowiadają wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. W ramach Projektu KIK/68 realizowane są dwa programy edukacyjne w szkołach ponadgimnazjalnych i zakładach pracy, szkolenia dla nauczycieli, personelu medycznego oraz imprezy edukacyjne w środowiskach lokalnych, a także utworzono platformę edukacyjną: www.zdrowiewciazy.pl
Artykuł współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej
Całkowity budżet Projektu wynosi 4 045 519 CHF, z czego 3 438 691 (85%) finansowane jest przez stronę szwajcarską, pozostałe 606 828 CHF (15%) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.