Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

3 czerwca 2022 r.
17:54

Co schować w pudełku życia i co każda kobieta powinna zrobić przynajmniej raz w miesiącu

2 0 A A

Od dziś do 10 czerwca trwają Lubelskie Dni Promujące Zdrowie. Można skorzystać z porad, badań profilaktycznych, konsultacji i wykładów. Wydarzenie zaczęło się od piątkowego festynu na placu Kaczyńskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co schować w pudełku życia

Studenci działający w stowarzyszeniu IFMSA-Poland rozdawali m.in. pudełka życia. – To rzecz bardzo przydatna starszym osobom lub cierpiącym na wiele chorób. W pudełku jest magnesik i karteczka, na której zapisujemy wszystkie przyjmowane leki, alergie, choroby danej osoby. Karteczkę wkładamy do pudełka, które chowamy do lodówki. A magnesik przyczepiamy do lodówki. W sytuacji, gdy taka osoba zemdleje, czy zasłabnie przyjeżdża pierwsza pomoc i ratownik widząc magnesik na lodówce, wie że w środku znajdzie wszystkie informacje o pacjencie. Dzięki temu ma ułatwione zadanie – mówi Dominika Żyła, koordynatorka lokalna ds. zdrowia publicznego w lubelskim oddziale IFMSA-Poland. – Takie festyny wpływają na zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa. Możliwość sprawdzenia choćby ciśnienia może skłonić kogoś osobę, żeby udać się do lekarza po dalszą pomoc – dodaje Dominika Żyła, na co dzień studentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Samobadanie piersi przynajmniej raz w miesiącu

Na stoisku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej można było obejrzeć trzy fantomy piersi. Jeden przedstawia pierś wyglądającą prawidłowo, drugi z pojedynczymi guzkami, a trzeci z dużym guzem, z widoczną zmianą wyglądu.

– Namawiamy do nauki samobadania piersi. Kobiety powinny to wykonywać przynajmniej raz w miesiącu, np. podczas kąpieli. Dwa paluszki, badamy całą pierś mocniej przyciskając. Na koniec jeszcze sprawdzamy węzły pachowe, czy nie mamy jakiegokolwiek powiększenia. Jak coś wyczujemy, zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien wypisać skie-rowanie do poradni profilaktyki chorób piersi. Jeżeli osoba jest powyżej 50 roku życia nie potrzebuje skierowań, wykonujemy mammografię na miejscu. Badanie dla osób w wieku 50-69 lat jest bez kolejek – zachęca Mariola Dyrda, kierownik Ośrodka Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Studenci pielęgniarstwa rozchwytywani

Podczas festynu swoją działalność promowały też lubelskie uczelnie. KUL od dwóch lat kształci na kierunkach położnictwo i pielęgniarstwo. Pielęgniarka to tej chwili jeden z najbardziej deficytowych zawodów. Średni wiek osoby pracującej w tym zawodzie to ponad 50 lat. – Jest już duże zainteresowanie w klinikach, szpitalach, naszymi studentami i niektórzy już mają propozycje, że zostaną przyjęci do pracy tuż po ukończeniu licencjatu – mówi Małgorzata Cybula-Misiurek z Instytutu Nauk o Zdrowiu KUL.

Anna Adamczyk jest na I roku położnictwa. – My nie odbieramy porodów, tylko przyjmujemy, bo nic nie odbieramy kobiecie, tylko przyjmujemy to co nam daje – uśmiecha się Anna. I dodaje, że wybór KUL był strzałem w dziesiątkę, między innymi dzięki indywidualnemu podejściu do każdego studenta. – Jeśli ktoś ma problem z jakimś przedmiotem, to naprawdę wszyscy pomagają – dodaje.

Studiują tu nie tylko osoby świeckie. Siostra Anna trafiła do swojego zakonu zaraz po maturze, dlatego po złożeniu ślubów mogła podjąć studia. Wybrała pielęgniarstwo. – To było na zasadzie pytania: gdzie dobrze się czujesz, gdzie się widzisz, w jakiej posłudze? – mówi siostra Anna. Jej zakon ma w swojej misji opiekę nad dziećmi chorymi i ubogimi. Dlatego zakonnica-pielęgniarka na pewno będzie miała co robić. – Praca z dziećmi daje siłę, motywację i dużo radości. Ale my siostry od dzieci uczymy się takiej prostoty, bycia po prostu dzieckiem – dodaje.

W ramach Lubelskich Dni Promujących Zdrowie nadal można skorzystać z badań profilaktycznych i porad. Szczegóły tutaj.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium