Już nie tylko w aptekach, ale i w sklepach brakuje środków dezynfekcyjnych. Do szpitali zgłasza się coraz więcej osób zaniepokojonych stanem swojego zdrowia z powodu zagrożenia koronawirusem. Do tej pory u żadnego z nich nie potwierdzono jednak zakażenia. Wykluczono je także już u trzech pacjentów izolowanych w lubelskiej klinice oraz trzech w Puławach.
Piątek około południa. Ratownicy medyczni w specjalnych kombinezonach ochronnych, rękawicach i maskach zabierają karetką kierowcę ciężarówki. Mężczyzna zaparkował przed jedną z firm w strefie ekonomicznej przy ul. Moritza w Lublinie. Uważał, że ma objawy, które mogły wskazywać na koronawirusa, a właśnie wrócił z Włoch, gdzie wirus rozprzestrzenia się w coraz szybszym tempie (według najnowszych statystyk w całym kraju jest 1049 zakażonych i 29 ofiar śmiertelnych – red.).
– Mężczyzna sam nas zawiadomił telefonicznie. Poinformował, że wrócił z Włoch i źle się czuje. Zgodnie z procedurą została po niego wysłana karetka – relacjonowała Beata Nadolska, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
Kierowca został przewieziony do Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Okazało się jednak, że nic mu nie jest i jeszcze tego samego dnia mógł wrócić do domu. – Nie miał objawów wskazujących na zakażenie. W związku z tym po badaniu mógł wrócić do domu – tłumaczył dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie.
Mężczyzna zachował się jednak prawidłowo, bo jak wskazuje resort zdrowia, każdy kto wrócił m.in. z Włoch i ma objawy, które mogłyby wskazywać na zakażenie powinien powiadomić sanepid lub zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego.
Szpitale w stanie podwyższonej gotowości
Od piątku szpitale z oddziałami zakaźnymi w Lubelskiem są w stanie podwyższonej gotowości. Taki obowiązek nałożył na nie wojewoda lubelski Lech Sprawka. Placówki mają przyjmować osoby, które znajdują się „w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego”. Decyzji wojewody „nadano rygor natychmiastowej wykonalności”.
W piątek i sobotę dostawaliśmy sygnały od Czytelników o podejrzeniach zakażenia koronawirusem w szpitalu klinicznym przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Kobieta, która zgłosiła się tam w sobotę z niepokojącymi ją objawami, pojawiła się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie przebywali też inni pacjenci. Na szczęście w żadnym z tych przypadków zakażenie się nie potwierdziło.
Kolejne izolowane osoby nie mają koronawirusa
W weekend lubelska klinika przy Staszica poinformowała, że koronawirus został wykluczony u trzech z pięciu izolowanych tam osób. – Nadal czekamy na wyniki dwóch pozostałych osób – zaznaczył w sobotę dr Tomasiewicz.
Według piątkowych statystyk Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w województwie lubelskim jest 9 osób, które były izolowane w szpitalach z powodu podejrzenia koronawirusa. – Przebywają one w Lublinie, Puławach i Tomaszowie Lubelskim – informowała Beata Nadolska. – 150 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym, jesteśmy z nimi w stały kontakcie telefonicznym i monitorujemy ich stan zdrowia. Nie mamy aktualnie żadnej kwarantanny domowej.
W międzyczasie pojawiły się wyniki badań trzech pacjentów z Puław. Jak dowiedzieliśmy się w niedzielę, wszystkie są ujemne.
Na wyniki czeka też szpital wojewódzki w Chełmie. – Pacjentka czuje się dobrze, ale żeby mieć stuprocentową pewność co do zakażenia lub jego wykluczenia musimy mieć wyniki badań, na które jeszcze czekamy – powiedziała nam w niedzielę Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala.
Koronawirus: Co robić jeśli obawiasz się o swoje zdrowie
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (Wojewódzka Staja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie tel. 81 743 46 96) lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. W województwie lubelskim takie oddziały działają w szpitalach w Lublinie – * SPSK1, ul. Staszica 16, * szpital im. Jana Bożego, ul. Biernackiego 9, * Puławach – ul. Bema 1, * Tomaszowie Lubelskim – Al. Grunwaldzkie 1, * Chełmie – ul. Ceramiczna 1, * Łukowie – ul. Rogalińskiego 3, * Białej Podlaskiej – ul. Terebelska 57-65 i * Biłgoraju – ul. Pojaska 5.
Informacje na temat koronawirusa i postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia można uzyskać pod numerem infolinii, którą uruchomił NFZ: 800-190-590.
Kierowca ciężarówki zabrany do szpitala. Zdjęcia z piątku
Dezynfekcja przed koronawirusem - chwyt marketingowy czy konieczność? „Nie idźmy w wariactwo”
Wideo: UWAGA! TVN / x-news