Osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinny korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach. W obawie przed koronawirusem Episkopat doradza też zastąpienie tradycyjnej komunii, komunią do ręki lub komunią duchową.
Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat dotyczący zagrożenia koronawirusem. Nie będzie on odczytywany podczas mszy, bo kierowany jest do księży i biskupów.
- W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny – podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
W parafiach, w których pojawiłoby się zagrożenie, księża powinni przekazywać wiernym informację o możliwości przyjmowania komunii na rękę lub komunii duchowej.
- Komunia duchowa jest aktem modlitewnym, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie – tłumaczy abp Gądecki.
Osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinny korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.
- Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.