Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

18 lipca 2020 r.
20:15

Na rynku jest nowy narkotyk. Etazen może zabić

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Etazen może być nawet 60 razy mocniejszy niż morfina. Sanepid ostrzega przed nowym niebezpiecznym narkotykiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy, niebezpieczny narkotyk wykryto na terenie Polski – alarmuje Główny Inspektor Sanitarny. Chodzi o etazen – zamiennik heroiny lub fentanylu.

Jak informuje sanepid, był już oferowany w Łodzi jako dopalacz w postaci szarego proszku. Może mieć też postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu do nosa.

– Opioid jest szczególnie niebezpieczny ze względu na właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania. Przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina – czytamy w komunikacie GIS.

Inspekcja ostrzega, że po zażyciu opioidów występują m.in. zaburzenia świadomości, zwolnienie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze, groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu.

W Lublinie jeszcze nie

– Nie mieliśmy na razie żadnego pacjenta po zażyciu tego środka. Na nasz oddział jednak cały czas trafiają osoby po środkach psychoaktywnych – mówi dr n. med. Jarosław Szponar, kierownik oddziału toksykologiczno-kardiologicznego szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – W czasie największego nasilenia epidemii koronawirusa mieliśmy zdecydowany spadek liczby takich pacjentów, co wynikało prawdopodobnie z bardzo ograniczonej w tym czasie dostępności środków psychoaktywnych. Ale w tym momencie sytuacja wróciła do stanu sprzed pandemii – dodaje dr Szponar.

Zdarzają się dni, że na oddział toksykologiczny lubelskiego szpitala trafia nawet kilku pacjentów po zatruciu środkami psychoaktywnymi.

– Szacujemy, że w ciągu roku liczba hospitalizowanych z tego powodu osób będzie na poziomie 250. W ubiegłym roku było podobnie – mówi szef toksykologii na Kraśnickiej.

Nie ma imprez, nie ma zatruć

Spadek zatruć dopalaczami w czasie epidemii obserwuje też sanepid. Według statystyk inspekcji sanitarnej, od stycznia do końca czerwca w całym województwie było 9 przypadków zatruć takimi substancjami.

– 7 z nich dotyczyło powiatu bialskiego, a 2 powiatów zamojskiego i biłgorajskiego. Wszystkie przypadki dotyczą młodych osób między 17. a 35. rokiem życia. Nie mieliśmy żadnych zgonów – informuje Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Dla porównania w całym ubiegłym roku zanotowaliśmy 82 przypadki, z czego 46 dotyczyło pierwszego półrocza. Mieliśmy też dwa zgony - 16-latek z Lublina i 37-latek z powiatu ryckiego – dodaje.

Ta różnica ma związek ze społeczną kwarantanną.

– Nie było spotkań towarzyskich, kluby nie działały, były zamknięte szkoły i uczelnie. Był ograniczony dostęp do takich substancji – mówi Smolińska-Kornas.

– W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy przypadków, które wskazywałyby na zgon po zażyciu dopalaczy – dodaje Renata Laszczka-Rusek, rzeczniczka lubelskiej policji.

Dopalacze jak narkotyki

Dwa lata temu weszły w życie nowe przepisy. Zmiany w prawie przewidują możliwość karania za posiadanie znacznych ilości substancji psychoaktywnych (pozbawienie wolności do 3 lat). A za handel grozi kara więzienia do 12 lat.

To radykalna zmiana, bo na podstawie dotychczasowych przepisów karano tylko za dystrybucję dopalaczy. Ponadto szpitale, do których trafią osoby po zażyciu dopalaczy, mają raportować każdy taki przypadek do inspekcji sanitarnej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium