Na tę dolegliwość cierpi chyba najwięcej ludzi na świecie. By się jej pozbyć, każdego dnia łykamy miliony tabletek.
Na ból głowy, pojawiający się przynajmniej raz w roku, uskarża się 40 proc. ludzi. Dolegliwość ta rzadko jest skutkiem poważnych chorób.
Najczęściej występują bóle gromadne i migrena.
Ból głowy gromadny jest kłujący, występuje po jednej stronie w okolicy oka lub skroni, często łzawi oko lub puchnie powieka. Pojawia się nawet kilka razy dziennie i trwa od kilkunastu minut do godziny. Jego przyczyny nie są znane.
Może jest to napięcie psychiczne na skutek stresu, przepracowania i przemęczenia, a także wahań ciśnienia atmosferycznego, pogody, hałasu. Uważa się, że niektóre pokarmy - żółty ser, orzechy, czekolada, cytrusy -mogą mieć wpływ na ten rodzaj bólu.
W przypadku zwykłego bólu głowy nie ma powikłań. Jednak w sytuacjach wątpliwych, przy silnych, nagłych lub długo utrzymujących się bólach, należy zasięgnąć porady lekarza.
Za najtrudniejszy do zniesienia uważa się ból migrenowy.
- Migrena wyłącza mnie co najmniej na dobę z życia - mówi pani Agnieszka, która zmuszona jest wtedy do brania wolnego dnia w pracy. - Po prostu nie mogę się skupić nad niczym, staję się drażliwa, mam zaburzenia wzrokowe. Po kilku latach zmagania się z migreną wiem, kiedy nadejdzie. Czuję się wtedy niespokojna, mam dziwne doznania zapachowe. Wciąż towarzyszy mi irytacja, że jeszcze na migrenę nie ma skutecznego lekarstwa. To, które reklamują apteki, jest za drogie na moją kieszeń. I nieskuteczne.
Pan Władysław bóle głowy zaczął odczuwać niedawno. - Poszedłem do lekarza i okazało się, że mam nadciśnienie - mówi.
Przyczyn bólu głowy jest wiele. Najczęstsze to spowodowane chorymi zatokami i nadciśnieniem. Szczególnie dotyczy to osób wrażliwych na zmiany warunków atmosferycznych, skoki ciśnienia, co w lecie zdarza się ostatnio bardzo często.
Przyczyną bólu głowy mogą być m.in. zaburzenia hormonalne. Szczególnie dotyczy to kobiet.
\"Przed użyciem przeczytaj ulotkę”
Za najbezpieczniejsze uważa się tabletki zawierające paracetamol, choć np. lekarze gastrolodzy osobom mającym problemy z przewodem pokarmowym zalecają te musujące. Ból głowy łagodzą także aspiryna i etopiryna, ale te zawierają kwas acetylosalicylowy, który jest niewskazany dla osób z zapaleniem śluzówki i chorobą wrzodową. Podobna opinia jest o mocnym środku - przeciwbólowym - pyralginie.
Dawne tabletki z krzyżykiem zawierały fenacetynę - środek dość toksyczny.
Leki stosowane przeciw migrenie, takie jak imigran, są, niestety, drogie i wyłącznie na receptę. Imigran 50 mg, 6 tabl. kosztuje 130 zł.
Diagnozę masz z głowy
• Ból połączony ze sztywnieniem karku – schorzenia neurologiczne.
• Silny, ostry ból z jednej strony głowy – neuralgia.
• Tępy z uczuciem ucisku – przeziębione zatoki.
• Ściskający głowę jak obręcz, najczęściej w okolicy czoła i karku – ból napięciowy po stresie, zmęczeniu, w braku snu.
• Pulsujący ból z jednej strony – migrena lub tzw. hormonalny ból głowy
(u kobiet często przed menstruacją).
• Ból występujący szczególnie po odchyleniu do tyłu głowy – ma źródło w zwyrodnieniu kręgosłupa.
Zatok nie wolno lekceważyć
• Jeśli mówimy, że bolą zatoki, to znaczy...
– To znaczy, że nastąpił obrzęk śluzówki nosa i doszło do blokady ujść zatok.
• Gdzie się umiejscawia ból?
– Nad czołem i pod oczami, czyli w okolicach zatok czołowych i szczękowych
• Co jest przyczyną zapalenia zatok?
– Najczęściej infekcja wirusowa lub alergia. Na skutek działania alergenów następuje obrzęk śluzówki. Do zapalenia dochodzi wtedy, kiedy płyn zalega w zatokach, nie jest odprowadzany.
• Kłaść kompresy gorące, czy zimne?
– Iść do lekarza i posłuchać, co on powie. Bólu zatok nie wolno lekceważyć.
• Jakie jeszcze przyczyny laryngologiczne mogą powodować ból głowy?
– Na przykład krzywa przegroda nosowa. Boli głowa, bo jest ucisk na małżowinę nosa i pobudzone zostają receptory bólowe. Krzywa przegroda zaburza przechodzenie powietrza przez jamy nosowe. Mówi się, że nos jest barierą termiczną dla mózgu. Jeśli źle funkcjonuje, zaczynają się problemy.
Rozmawiała Maria Kolesiewicz