System do wczesnej diagnostyki nowotworów mózgu chce stworzyć w ramach projektu badawczo-rozwojowego spółka Billennium we współpracy z UMCS w Lublinie.
– W ramach współpracy z UMCS chcemy w innowacyjny sposób wesprzeć radiologów, chirurgów, ale przede wszystkim pacjentów w walce z rakiem mózgu. Najnowsza technologia oraz umiejętności naszych pracowników pozwalają na prowadzenie badań w kierunku wykrycia guza w pierwszych etapach rozwoju choroby oraz efektywniejszą identyfikację jego symptomów – tłumaczy Bartosz Łopiński, prezes Billennium S.A. – Naszym wspólnym celem jest zbudowanie systemu, który będzie w stanie diagnozować nowotwory mózgu na podstawie obrazów medycznych uzyskiwanych z rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Wszystko po to, aby lepiej dopasować leczenie i zwiększyć wskaźnik wczesnego wykrycia choroby u pacjentów – dodaje Łopiński i zapowiada: – Planujemy już teraz kolejne inwestycje i zatrudnienie dodatkowych pracowników w Lublinie. Chcemy inwestować zarówno w naukę, jak i rozwój miasta.
Lubelski potencjał
System diagnostyczny będzie wykorzystywał nowoczesne techniki obrazowania i metody głębokiego uczenia (ang. deep learning), dzięki czemu będzie można lepiej dopasować metodę leczenia do konkretnego pacjenta oraz zwiększyć wskaźnik przeżycia chorych na raka mózgu. Aktualnie prowadzone są prace rozwojowe nad narzędziami do znakowania obrazów i zarządzania ich bazą.
Spółka Billennium wybrała Lublin na miejsce realizacji projektu badawczo-rozwojowego ze względu na m.in. zaplecze edukacyjne i naukowe oraz możliwości, jakie stwarza Lubelska Wyżyna IT, jako platforma współpracy między środowiskiem akademickim a biznesem.
Branża informatyczna w Lublinie odnotowuje jeden z najwyższych wzrostów liczby firm sektora IT w Polsce. Na 5 wydziałach informatycznych lubelskich uczelni kształci się obecnie ponad 3 tysiące studentów. Rocznie mamy ponad 600 absolwentów kierunków informatycznych.
Nauka i biznes
– UMCS od wielu lat współpracuje z otoczeniem społeczno-biznesowym oraz chętnie podejmuje współpracę z przedsiębiorcami, zarówno w zakresie prac badawczych, jak i komercjalizacji wiedzy. Doskonale obrazuje to przykład współpracy pracowników Instytutu Informatyki UMCS z firmą Billennium – zaznacza prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS w Lublinie. – Świadczenie wysokiej jakości usług badawczych i eksperymentalno-rozwojowych, a przy tym efektywne wspieranie przedsiębiorstw to dowód na ogromny potencjał naszej kadry akademickiej.
– Obecna na globalnych rynkach spółka Billennium swój największy oddział ulokowała w Lublinie, a na UMCS znalazła odpowiedni zespół naukowo-badawczy. Jest to niepodważalny dowód na to, że współpraca na linii biznes nauka w ramach Lubelskiej Wyżyny IT to realne działania – zaznacza Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin. – Szybkie tempo wzrostu branży IT sprawia, że coraz więcej nowych inwestorów wybiera Lublin, jako miejsce realizacji swoich planów biznesowych, tworząc tym samym nowe miejsca pracy.