Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

13 września 2022 r.
13:14

Na te choroby cierpi nawet około 1/3 społeczeństwa

1 0 A A
Profesor Konrad Rejdak jest kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Profesor Konrad Rejdak jest kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Rozmowa z prof. Konrad Rejdakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, które organizuje w Lublinie konferencję naukowo-szkoleniową.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy są choroby neurologiczne, na które Polacy zapadają coraz częściej?

– Choroby neurologiczne mogą dotyczyć nawet około 1/3 społeczeństwa, w którymś okresie życia. Mamy całe spektrum zaburzeń, począwszy od bólów głowy, które należą do najczęstszych w populacji, po ciężkie poważne choroby neurozwyrodnieniowe, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Wśród nich jest też szereg chorób, które dotyczą populacji w każdym wieku, jak choćby padaczka, czy stwardnienie rozsiane. Co do wyzwań, to przybywa udarów. Powodem może być starzenie się społeczeństwa. Zwiększające się tempo życia oraz różne choroby współistniejące są także ryzykiem dla wystąpienia udaru mózgu. Cieszymy się, że nastąpiły postępy jeśli chodzi o możliwość terapii, ale przede wszystkim musimy pamiętać o profilaktyce i zapobieganiu udarom, aby nie musieć ich leczyć.

• W jaki sposób zapobiegać udarom?

– Mamy tu podobne czynniki, jak w chorobach układu krążenia, czyli jak przy zawale serca. Trzeba pamiętać o odpowiednim stylu życia, aktywności ruchowej, diecie, monitorowaniu stanu zdrowia, żeby wykluczyć choroby takie jak nadciśnienie, migotanie przedsionków czy inne arytmie serca i inne czynniki sprzyjające zakrzepicy. Pamiętajmy też o cholesterolu. Są to czynniki, które można modyfikować. Bardzo ważne jest też leczenie chorób takich jak cukrzyca, bo to są wszystko stany, które prowadzą do udaru mózgu.

• Stwardnienie rozsiane jak wiemy dotyka często osobo stosunkowo młode. Przy okazji konferencji jest organizowane spotkanie dla chorych i ich rodzin.

– To choroba dająca ryzyko niepełnosprawności w młodym wieku. W związku z tym musimy uczulać społeczeństwo na temat jej objawów, żeby nie opóźniać diagnozy i nie stracić czasu na wdrożenie skutecznego leczenia. Bo tląca się choroba doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia układu nerwowego. Cieszymy się z udziału organizacji pacjenckich w naszym wydarzeniu, bo wspólna komunikacja, wymian informacji poprawia świadomość. I już teraz można powiedzieć, że jest to jedna z bardziej wyedukowanych grup chorobowych w neurologii. To są pacjenci, którzy bardzo dobrze przestrzegają zaleceń i są otwarci na wiedzę, na poszukiwanie nowości, żeby świadomie bronić się przed skutkami choroby.

• Celem konferencji oprócz wymiany doświadczeń medycznych, jest też podniesienie rangi neurologii w systemie ochrony zdrowia.

– Ważną częścią konferencji jest sesja systemowa, na której będziemy dyskutować nad najbardziej pilnymi problemami systemu, które wymagają reformy. Bo mamy ogromne wyzwania w tej chwili. Jednym z nich jest ucieczka personelu z oddziałów szpitalnych. Praca w ambulatorium poprawiła się, nie ma limitowanych wizyt, a to skutkuje tym, że nie ma chętnych do pracy na tym najtrudniejszym wycinku, czyli na nocnych dyżurach i opiece nad najbardziej chorymi pacjentami. Z tym się boryka większość oddziałów neurologicznych w kraju i musimy zaalarmować Ministerstwo Zdrowia, bo może tak być, że niedługo karetki z chorymi neurologicznymi będą krążyć od szpitala do szpitala i nie będzie dla nich miejsc.

***

VII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego odbywa się w Lublinie od 14 do 17 września. Organizatorzy spodziewają się przyjazd około tysiąca uczestników.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Aleksandra Stanacev to jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS

Polski Cukier AZS UMCS kontra Ślęza Wrocław. Wrogiem może być zmęczenie

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra we Wrocławiu z miejscową Ślęzą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, a transmisję będzie można obejrzeć na portalu emocje.tv.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

Król latino w Sercu
foto
galeria

Król latino w Sercu

Skolim - Król Latino wystąpił w klubie Serce. Zobaczcie, jak się bawiliście. Tak imprezuje Lublin!

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium