Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

13 września 2022 r.
13:14

Na te choroby cierpi nawet około 1/3 społeczeństwa

Profesor Konrad Rejdak jest kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Profesor Konrad Rejdak jest kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Rozmowa z prof. Konrad Rejdakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, które organizuje w Lublinie konferencję naukowo-szkoleniową.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy są choroby neurologiczne, na które Polacy zapadają coraz częściej?

– Choroby neurologiczne mogą dotyczyć nawet około 1/3 społeczeństwa, w którymś okresie życia. Mamy całe spektrum zaburzeń, począwszy od bólów głowy, które należą do najczęstszych w populacji, po ciężkie poważne choroby neurozwyrodnieniowe, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Wśród nich jest też szereg chorób, które dotyczą populacji w każdym wieku, jak choćby padaczka, czy stwardnienie rozsiane. Co do wyzwań, to przybywa udarów. Powodem może być starzenie się społeczeństwa. Zwiększające się tempo życia oraz różne choroby współistniejące są także ryzykiem dla wystąpienia udaru mózgu. Cieszymy się, że nastąpiły postępy jeśli chodzi o możliwość terapii, ale przede wszystkim musimy pamiętać o profilaktyce i zapobieganiu udarom, aby nie musieć ich leczyć.

• W jaki sposób zapobiegać udarom?

– Mamy tu podobne czynniki, jak w chorobach układu krążenia, czyli jak przy zawale serca. Trzeba pamiętać o odpowiednim stylu życia, aktywności ruchowej, diecie, monitorowaniu stanu zdrowia, żeby wykluczyć choroby takie jak nadciśnienie, migotanie przedsionków czy inne arytmie serca i inne czynniki sprzyjające zakrzepicy. Pamiętajmy też o cholesterolu. Są to czynniki, które można modyfikować. Bardzo ważne jest też leczenie chorób takich jak cukrzyca, bo to są wszystko stany, które prowadzą do udaru mózgu.

• Stwardnienie rozsiane jak wiemy dotyka często osobo stosunkowo młode. Przy okazji konferencji jest organizowane spotkanie dla chorych i ich rodzin.

– To choroba dająca ryzyko niepełnosprawności w młodym wieku. W związku z tym musimy uczulać społeczeństwo na temat jej objawów, żeby nie opóźniać diagnozy i nie stracić czasu na wdrożenie skutecznego leczenia. Bo tląca się choroba doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia układu nerwowego. Cieszymy się z udziału organizacji pacjenckich w naszym wydarzeniu, bo wspólna komunikacja, wymian informacji poprawia świadomość. I już teraz można powiedzieć, że jest to jedna z bardziej wyedukowanych grup chorobowych w neurologii. To są pacjenci, którzy bardzo dobrze przestrzegają zaleceń i są otwarci na wiedzę, na poszukiwanie nowości, żeby świadomie bronić się przed skutkami choroby.

• Celem konferencji oprócz wymiany doświadczeń medycznych, jest też podniesienie rangi neurologii w systemie ochrony zdrowia.

– Ważną częścią konferencji jest sesja systemowa, na której będziemy dyskutować nad najbardziej pilnymi problemami systemu, które wymagają reformy. Bo mamy ogromne wyzwania w tej chwili. Jednym z nich jest ucieczka personelu z oddziałów szpitalnych. Praca w ambulatorium poprawiła się, nie ma limitowanych wizyt, a to skutkuje tym, że nie ma chętnych do pracy na tym najtrudniejszym wycinku, czyli na nocnych dyżurach i opiece nad najbardziej chorymi pacjentami. Z tym się boryka większość oddziałów neurologicznych w kraju i musimy zaalarmować Ministerstwo Zdrowia, bo może tak być, że niedługo karetki z chorymi neurologicznymi będą krążyć od szpitala do szpitala i nie będzie dla nich miejsc.

***

VII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego odbywa się w Lublinie od 14 do 17 września. Organizatorzy spodziewają się przyjazd około tysiąca uczestników.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Były policjant po pijaku spowodował czołówkę na DK2. Usłyszał już zarzuty

Były policjant po pijaku spowodował czołówkę na DK2. Usłyszał już zarzuty

Jest areszt dla 44-latka, który pod wpływem alkoholu spowodował śmiertelny wypadek na krajowej dwójce. Zginęła 26-latka z Białej Podlaskiej.

Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?

Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele ofert prądu dla firm, dlatego wybór ⁠⁠odpowiedniego sprzedawcy nie zawsze jest dla przedsiębiorców łatwym ⁠zadaniem. Chociaż cena, jaką oferuje dany sprzedawca, często odgrywa ⁠decydującą rolę, finalne koszty prądu zależą od kilku innych istotnych ⁠czynników. O tym, jak wybrać optymalną ofertę oraz dlaczego warto zwrócić ⁠uwagę nie tylko na cenę energii, przeczytasz w tym artykule.

"Autentyczny klimat". Brytyjski dziennik wskazuje Lublin jako turystyczny top 2025 roku

"Autentyczny klimat". Brytyjski dziennik wskazuje Lublin jako turystyczny top 2025 roku

Brytyjski dziennik "Independent" umieścił Lublin na liście TOP 5 miejsc na świecie, które trzeba odwiedzić w tym roku.

Zamość posiada w swoim zasobie 1761 lokali mieszkalnych. Część z nich zlokalizowana jest w obrębie Starego Miasta. Naliczane od stawki bazowej ostateczne stawki czynszu różnią się m.in. ze względu na lokalizację

Kolejne podwyżki dla mieszkańców. Tym razem czynsze pójdą w górę

Po przegłosowanych przez radnych podwyżkach za wywóz śmieci i podatków nieruchomości, a także wprowadzonym przez PGK wzroście opłat za wodę i śmieci, mieszkańców Zamościa czekają kolejne większe wydatki. Tym razem z tytułu czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych.

Zmniejszenie śladu węglowego firmy w 2025 roku: OZE, modernizacja infrastruktury i strategia ESG

Zmniejszenie śladu węglowego firmy w 2025 roku: OZE, modernizacja infrastruktury i strategia ESG

Zmniejszenie śladu węglowego to dziś kluczowe wyzwanie dla firm dążących do zrównoważonego rozwoju. Wdrażanie odnawialnych źródeł energii, modernizacja infrastruktury i strategia ESG pozwalają ograniczyć emisję CO₂, obniżyć koszty operacyjne i spełnić wymogi regulacyjne. Jakie kroki warto podjąć, aby skutecznie zredukować ślad węglowy?

Kurier napisał list do komendanta. "Odzyskałem narzędzie pracy"

Kurier napisał list do komendanta. "Odzyskałem narzędzie pracy"

Kurier zaparkował swój samochód dostawczy pod sklepem w Turobinie. W tym czasie do auta wskoczył 28-latek i odjechał. Policjanci udali się w pościg i go złapali. Kurier dziękuje w liście do komendanta za „odzyskanie jego narzędzia pracy”.

Legenda polskiego heavy metalu – Turbo wystąpi w Klubie Muzycznym CSK
koncert
15 lutego 2025, 19:00

Legenda polskiego heavy metalu – Turbo wystąpi w Klubie Muzycznym CSK

Turbo to bezsprzecznie jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka i metalu. Każdy szanujący się fan polskiej muzyki na pewno słyszał utwór „Dorosłe dzieci”. Pomimo 45 lat na karku koncertują, przyciągając kolejne pokolenia fanów. Na początku roku Turbo wyruszyło w kolejną trasę koncertową, która swoim zasięgiem obejmuje Lublin.

Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu
14 lutego 2025, 9:00

Walentynki w ZOO. Pary wchodzą na jeden bilet

Okazjonalną, walentynkową ofertę przygotował Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu. Przez dwa dni każda para będzie mogła wejść do ZOO kupując tylko jeden bilet wstępu.

Impreza w rytmie disco – sposób na rozładowanie stresu po całym tygodniu

Impreza w rytmie disco – sposób na rozładowanie stresu po całym tygodniu

Po tygodniu pełnym wyzwań i obowiązków każdy potrzebuje chwili wytchnienia. Sport, medytacja, spacery i bliskość z naturą – to metody pozwalające na regenerację i odzyskanie równowagi, ale jest jeszcze jedna alternatywa, która łączy relaks z dobrą zabawą: beztroskie imprezowanie. Kiedy z głośników zaczynają rozbrzmiewać rytmy disco, nogi same rwą się do tańca. Dobra muzyka, pląsy na parkiecie i towarzystwo innych osób pomagają się odprężyć. Chcesz rozładować stres? Odwiedź klub Energy2000!

DW 741

Nad Wisłę będzie można dojechać lepszą drogą. Jest umowa

Umowa podpisana. Droga wojewódzka numer 741 w gminie wiejskiej Puławy przejdzie spory remont. Nawierzchnia ma być dostosowana do większych obciążeń.

Wojciech Kamiński

Dzisiaj PGE Start Lublin zagra w Wałbrzychu

W czwartek o godz. 17.30 PGE Start zagra w Wałbrzychu z rewelacyjnym beniaminkiem. Konia z rzędem temu, kto przypuszczał, że te dwa zespoły będą utrzymywać się w ścisłej czołówce Orlen Basket Ligi. Tymczasem, po 17 kolejkach Górnik i PGE Start Mają identyczny bilans (11 zwycięstw i 6 porażek), co sprawia, że zajmują odpowiednio 3 i 4 miejsce w ligowej tabeli.

Wspólnicy nie zawinili. Śledczy umorzyli sprawę Fruvitalandu

Wspólnicy nie zawinili. Śledczy umorzyli sprawę Fruvitalandu

Prokuratura Okręgowa w Lublinie umorzyła śledztwo w sprawie działania na szkodę spółki Fruvitaland z branży przetwórstwa owoców. Według biegłych wspólnicy próbowali ratować słabą sytuację finansową spółki, aby spłacić dłużników. Majątkiem grupy producenckiej zarządza obecnie syndyk.

zdjęcie ilustracyjne

Kolejna obwodnica w Lubelskiem. GDDKiA czeka na ważną decyzję burmistrza

Ważny krok do budowy obwodnicy Łęcznej. GDDKiA złożyła do burmistrza wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej przebiegu trasy w ciągu drogi krajowej numer 82. To ważny szlak na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie.

MKS FunFloor musiał uznać wyższość mistrzyń Polski
ZDJĘCIA
galeria

MKS FunFloor musiał uznać wyższość mistrzyń Polski

MKS FunFloor jednak wyraźnie słabszy od mistrzyń Polski. Kolejny odcinek "świętej wojny" zakończył się wygraną Zagłębia Lubin i to w hali Globus 29:22.

Nieprawidłowości w dostawach do WOT? CBA zatrzymało księdza generała

Nieprawidłowości w dostawach do WOT? CBA zatrzymało księdza generała

Na polecenie warszawskiej prokuratury agenci Centranego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dzisiaj dwie osoby w ramach śledztwa dotyczącego dostaw pojazdów mechanicznych dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Wśród zatrzymanych jest ksiądz. Według Onetu to gen. Sławomir Żarski oraz Ryszard Walczak.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium