Skrzynka z darmowymi środkami higienicznymi dla potrzebujących kobiet znalazła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Podedwórzu (powiat parczewski). Szacuje się, że w Polsce problem z dostępem do tamponów i podpasek dotyka około pół miliona osób.
– Skrzynka jest zlokalizowana w toalecie – mówi Ewa Dąbrowska, dyrektor placówki. Ze środków higienicznych może skorzystać każda potrzebująca osoba. Są tu podpaski, wkładki czy tampony.
– Korzystanie ze środków higienicznych jest całkowicie bezpłatne – podkreśla pani dyrektor. – Bez pytań, bez tłumaczenia. Wystarczy przyjść do toalety i w pełnej dyskrecji skorzystać z zawsze otwartej i zapełnionej szafeczki – dodaje.
Wszystko dzięki udziałowi biblioteki w działaniach fundacji Akcja Menstruacja, która prowadzi projekt społeczny poruszający temat tzw. „ubóstwa menstruacyjnego”.
– Głównym celem naszej fundacji jest walka z ubóstwem menstruacyjnym i systematyczne zwiększanie dostępu do rzetelnej wiedzy na temat miesiączki, która pozostaje tematem tabu – tłumaczy Kaja Potocka z Akcji Menstruacja. Poprzez instalację tak zwanych Punktów Pomocy Okresowej, fundacja pomaga szerokiej grupie osób dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym.
Najnowsze badania pokazują, że aż 39 proc. osób z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu produktów menstruacyjnych na rzecz innych domowych wydatków.
– Według raportu Kulczyk Fundation, w Polsce ten problem dotyka około 500 tysięcy osób. Z kolei badania firmy P&G przeprowadzone w polskich szkołach pokazują, że 1 na 6 osób uczących się przynajmniej raz opuściła zajęcia z powodu braku dostępu do środków menstruacyjnych – podkreśla dyrektor biblioteki. – Środki są dostarczane sukcesywnie. Bibliotekarz opiekujący się szafeczką monitoruje to i zgłasza zapotrzebowanie do organizatorów akcji – dodaje Dąbrowska.
Taki punkt działa jeszcze przy Spichlerzu Brata Alberta w Zamościu. Poza tym, fundacja prowadzi mapę miejsc przyjaznych osobom menstruującym, gdzie można znaleźć bezpłatne podpaski czy tampony. Na liście z naszego regionu jest: I LO w Białej Podlaskiej, Atmosfera Caffe we Włodawie oraz restauracja Sushistudio&Azia w Puławach. Pomysłodawcy, chcą aby Punkty Pomocy Okresowej pojawiły się w każdym powiecie. Powstanie nowego Punktu to koszt 150 zł, na który składa się: szafka (60 zł), zapas produktów menstruacyjnych na start (60 zł) oraz wysyłka (30 zł). Fundacja prowadzi internetową zbiórkę pieniędzy na ten cel (www.zrzutka.pl/tncrf5).