Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

20 maja 2021 r.
6:36

Wreszcie można leczyć inne choroby. Te szpitale przyjmą więcej niezakażonych pacjentów

7 0 A A
Szpital przy al. Kraśnickiej od czerwca wraca do leczenia niezakażonych pacjentów zgodnie z profilami oddziałów
Szpital przy al. Kraśnickiej od czerwca wraca do leczenia niezakażonych pacjentów zgodnie z profilami oddziałów (fot. Jacek Szydłowski)

Szpitale wracają do leczenia niezakażonych pacjentów, którzy w trzeciej fali epidemii mieli do niego bardzo utrudniony dostęp, albo nie mieli go wcale. Do 7 czerwca w całym województwie ma być odmrożonych ponad 1080 łóżek covidowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W szpitalu wojewódzkim w Białej Podlaskiej jest aktualnie 26 pacjentów z COVID-19. Jeden chory wymaga respiratora. W związku ze spadkiem liczby hospitalizacji, szpital odmroził znaczną część łóżek covidowych. Ze 159 zostało 54. Zmniejszyła się też liczba łóżek respiratorowych przeznaczonych dla zakażonych pacjentów - z 12 do 4.

To dobra wiadomość dla niezakażonych pacjentów, którzy w związku z trzecią falą epidemii mieli ograniczony dostęp do leczenia. – „Uwolniono” Oddział Kardiologii Zachowawczej, Oddział Rehabilitacyjny i Oddział Otolaryngologiczny. Dwa pierwsze przez wiele miesięcy były wyłączone z udzielania świadczeń dla niezakażonych pacjentów – przyznaje Magdalena Us, rzeczniczka bialskiego szpitala. Dodaje: – Aktualnie obszar COVID-19 obejmuje Oddział Ftyzjopulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej oraz Oddział Obserwacyjno-Zakaźny.

Jednocześnie rośnie liczba ozdrowieńców z powikłaniami, którzy korzystają z poradni pocovidowej w bialskim szpitalu. Od 4 stycznia do 14 maja lekarze przyjęli tam już blisko 800 pacjentów w wieku 18-99 lat (najwięcej w wieku 51-70 lat: 232 kobiety i 220 mężczyzn). – Trafiają tu przede wszystkim pacjenci z niewydolnością oddechową, dusznościami, przewlekłym zmęczeniem, gorszą tolerancją na wysiłek. Występują też zmiany w płucach oraz problemy z koncentracją – wylicza rzeczniczka.

Szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej w Lublinie nie przyjmuje już nowych pacjentów z COVID-19, którzy do tej pory trafiali na oddział chorób wewnętrznych lub intensywną terapię.

– W tym momencie na intensywnej terapii nie mamy już żadnego covidowego pacjenta, a na oddziale chorób wewnętrznych, do końca miesiąca kontynuujemy leczenie tych chorych, którzy byli przyjęci dużo wcześniej. Decyzją wojewody, od czerwca wracamy do leczenia niezakażonych pacjentów zgodnie z profilami oddziałów w naszym szpitalu – tłumaczy Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora szpitala przy al. Kraśnickiej. – Na SOR chorzy będą wstępnie diagnozowani i w przypadku potwierdzenia zakażenia będą przewożeni do wyznaczonych szpitali covidowych. W tym celu pozostał tam obszar obserwacyjno-izolacyjny z kilkoma miejscam – dodaje Piasecka.

W szczycie trzeciej fali w województwie lubelskim zostało uruchomionych 2123 łóżek dla pacjentów covidowych. Do 7 czerwca ma być w sumie odmrożonych 1083 z nich (czeka na to jeszcze 325 łóżek).

– Pozostałoby wówczas 1040 łóżek zakaźnych, w tym 748 dla dorosłych. Aktualnie jest hospitalizowanych ok. 500 pacjentów, co oznacza bufor w granicach ponad 200 miejsc – informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Wyjaśnia, że w pierwszej kolejności są całkowicie odmrażane szpitale, które przed pandemią COVID-19 nie miały oddziałów zakaźnych.

– Do szpitali w Bychawie, Bełżycach, Świdniku oraz szpitala wojskowego w Lublinie, które nie miały łóżek zakaźnych w czasie trzeciej fali, dołączyły cztery szpitale, które są całkowicie odmrożone: w Łęcznej, we Włodawie, szpital wojskowy w Dęblinie i Zamojski Szpital Niepubliczny – wylicza rzeczniczka wojewody. Dodaje, że do 7 czerwca w podobnej sytuacji będą szpitale w Parczewie, Hrubieszowie, Szczebrzeszynie, Opolu Lubelskim oraz szpital przy Kraśnickiej w Lublinie.

Chodzi też o odblokowanie oddziałów zakaźnych dla pacjentów z innymi niż COVID-19 chorobami zakaźnymi (zostanie przygotowany plan odmrożenia łóżek covidowych na tych oddziałach).

– Baza wyjściowa na ewentualność czwartej fali pandemii to Szpital MSWiA w Lublinie – około 160 łóżek covidowych oraz SOR, a także sieć ośmiu szpitali z oddziałami zakaźnymi sprzed pandemii COVID-19 i dodatkowo utrzymywane oddziały zakaźne dla dorosłych w Szpitalu Jana Bożego oraz w Instytucie Medycyny Wsi – tłumaczy Strzępka.

Dodaje, że we wszystkich szpitalach w województwie lubelskim zostają łóżka izolacyjno-obserwacyjne dla pacjentów oczekujących na wynik testu na koronawirusa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Trwa gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Trwa gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!