Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

26 listopada 2019 r.
7:08

"Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko": Mali przyrodnicy z Krasienina

Mają od 3 do 6 lat i cudownych rodziców, którzy postanowili wychowywać ich w miłości do zwierząt i przyrody. Stąd pomysł na zmianę otoczenia szkoły, w której maluchy spędzają dużą część dnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pewnego dnia znaleźliśmy w Dzienniku Wschodnim informację o konkursie ekologicznym i stwierdziliśmy, że to coś akurat dla naszej szkoły. W akcję zaangażowało się wielu rodziców. Nikogo nie trzeba było namawiać – opowiada Iwona Smolińska, koordynator projektu edukacyjnego „Mali przyrodnicy” w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kolonii Krasienin w gminie Niemce.

Co nas otacza

Mowa o konkursie jaki ogłosiliśmy wspólnie z Grupą Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA. W ramach akcji „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” namawialiśmy placówki oświatowe do podjęcia aktywnych działań proekologicznych. Liczyła się inwencja i zaangażowanie w zabawę uczniów, którzy nauczą się, jak wielką wagą jest ochrona środowiska. Wybraliśmy 12 najlepszych pomysłów. Jednym z nich był właśnie projekt wymyślony w szkole w Kolonii Krasienin.

– Właściwa postawa wobec środowiska kształtuje się przez całe życie, ale jej podstawy zdobywa się w dzieciństwie i młodości, kiedy człowiek jest wrażliwy na wszystko, co go otacza – podkreśla Iwona Smolińska. – Zetknięcie dzieci z przyrodą wywołuje u nich chęć aktywnego działania. Budzi uczucie opiekuńczości i przyjaźni wobec świata roślin i zwierząt. Szczególnie ważne jest takie właśnie uczenie się przez przeżywanie. Rozbudza ono uczucia i sprawia, że wiedza o przyrodzie i jej zasobach oraz jej ochronie staje się wartością, której chcemy bronić i dla której chcemy pozyskiwać innych.

Gołębie czy sikorki?

Przygotowanie projektu działań ekologicznych to jedno. Drugie – to jego realizacja. Dzięki rodzicom i ich dzieciom, z zerówki i oddziału przedszkolnego, wspieranych przez wychowawców i dyrekcję szkoły, wszystko udało się znakomicie.

Na drzewach wokół szkoły powieszono karmniki i budki lęgowe. Przy ich wykonaniu nieoceniona okazała się pomoc fachowca-stolarza. Już kilka minut po ich zawieszeniu zaglądały do nich pierwsze ciekawskie sikorki. Robiły to tym chętniej, że dzieci wysypały im ziarenka. Nie zabrakło też słoniny.

– Najbardziej podobają mi się budki lęgowe. Chciałbym, żeby pojawiły się w nich... gołębie – powiedział z nadzieją Krystian.
Lenka, która bardzo ucieszyła się z możliwości dokarmiania ptaków i z tego, że z okien szkolnej stołówki lub sali, w której bawią się przedszkolaki, będzie mogła je podglądać, wolałaby, żeby do karmników przylatywały sikorki.

Na to, że szkolny karmnik upodobają sobie właśnie sikorki liczy także Gabrysia, która każdej zimy dokarmia je na własnym podwórku.

– A mnie podobają się wszystkie kolorowe ptaszki – podsumowuje Sophie.

Ścieżka edukacyjna

Dzięki zdobytej nagrodzie rodzice zakupili wiele drzewek i krzewów. Wokół szkoły zasadzono: modrzew europejski, lipę drobnolistną, sosnę zwyczajną, jarząb pospolity, klon jasnolistny, dereń jadalny, głóg jednoszyjkowy, brzozę brodawkowatą, dąb szypułkowy, orzech włoski, sumak octowiec, kalinę koralową, oliwnik wąskolistny, tabułę japońską i pęcherznicę kalinolistną.

– Utworzono z nich ścieżkę edukacyjną, bo przy każdej roślinie stanęła tabliczka z informacjami o niej – mówi Anna Czernicka-Szpakowska, dyrektor Zespołu Szkół w Krasieninie. – Bardzo cieszymy się z nowych roślin. Mamy nadzieję, że doskonale się przyjmą i szybko urosną, bo wokół szkoły potrzebny jest cień.

– Drzewa są bardzo potrzebne i dobrze, że będzie ich dużo. Będziemy mogli dobrze oddychać, bo będzie dużo tlenu – cieszy się Kuba, który najbardziej lubi dęby. Wysokie, piękne i mające mnóstwo żołędzi. Jego koleżanka, Sandra, uważa, że wszystkie drzewa są piękne. Trzyma tylko kciuki, żeby się przyjęły i na wiosnę zaczęły rosnąć.

Rodzice, którzy wymyślili akcję, nie mają wątpliwości. – Na pewno tak będzie, skoro w sadzenie roślin tak bardzo zaangażowały się wszystkie przedszkolaki.

ZIELONY WOLONTARIAT. POCZUJ CHEMIĘ DO BYCIA EKO

„Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” - był konkursem dla dzieci młodzieży w wieku szkolnym organizowanym przez Dziennik Wschodni i Patrona konkursu Grupę Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA.

Do udziału zaprosiliśmy szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, domy kultury, biblioteki z województwa lubelskiego - wszystkie te instytucje, które pracują z dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. Nagrodą była kwota do 2000 zł na wymyślony przez nich projekt ekologiczny.

Dziś prezentujemy działania jednego z 12 laureatów konkursu. Kolejne prezentacje w najbliższych wydaniach Dziennika Wschodniego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium