(fot. UM Kraśnik)
Pod zawiłą nazwą kryją się projekty o wartości 10,2 mln złotych. Chodzi o Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kraśnika, która została właśnie przyjęta przez Radę Sterującą ZIT MOF. Teraz dokumentem zajmą się radni.
ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, to nowa forma współpracy sąsiadujących ze sobą miast i gmin, a także władz wojewódzkich.
– Prace nad strategią i konsultacje społeczne były prowadzone w poprzedniej kadencji, ale uchwała Rady Sterującej w sprawie jej przyjęcia zapadła 28 maja – mówi Krzysztof Staruch, burmistrz Kraśnika. – Zakończył się więc pierwszy etap wdrażania ZIT MOF, czyli etap koncepcyjny i planistyczny. Teraz dokumentem zajmą radni miast i gmin tworzących MOF Kraśnika. Strategia jest niezbędna do zrealizowania zaplanowanych inwestycji. Samorządy będą miały na to kilka lat – dodaje.
W porozumieniu ZIT bierze udział Kraśnik, Urzędów oraz gmina Kraśnik i Dzierzkowice. Gminy te wspólnie ustalają priorytety i inwestycje potrzebne z punktu widzenia mieszkańców, po czym te przedsięwzięcia realizują dzięki dofinansowaniu unijnemu. Co ważne, o środki nie trzeba ubiegać się w trybie konkursowym, gdyż są one zabezpieczone na poczet planowanych wydatków. A chodzi o kwotę 10,2 mln euro.
Projektów jest kilka. W planie umieszczono dostosowanie infrastruktury budynków SP nr 6 i ZPO nr 2 z myślą o dzieciach posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o niepełnosprawności. Do obu szkół podstawowych oraz Przedszkola Miejskiego nr 5 uczęszczają dzieci nie tylko z Kraśnika, ale także ościennych gmin. Dostosowanie polegałoby m.in. na budowie zewnętrznych platform i wind.
Kolejny to organizacja usług opiekuńczych i asystenckich dla grupy 800 osób z niepełnosprawnościami, dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym na terenie Miasta Kraśnik, Gminy Kraśnik i Gminy Dzierzkowice.
Plan przewiduje przebudowę, modernizację sieci wodociągowej oraz ujęć wody w gminach Dzierzkowice i Urzędów. Budowę Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wraz z niezbędną infrastrukturą we wspomnianych gminach.
W założeniach ZIT jest także kompleksowa termomodernizacja budynków MOPS w Kraśniku oraz nieruchomości na ul. Sikorskiego 11 (dawny żłobek, obecnie przychodnia – przyp. red.) oraz stworzenie Regionalnego Centrum Turystyki i Wypoczynku nad Zalewem Kraśnickim.
Zmieni się także zbiorowy transportu publiczny, m.in. poprzez zakup dwóch autobusów elektrycznych i stworzenie Centrum Komunikacyjnego przy ul. Mickiewicza wraz z parkingiem typu park&ride. Powstaną także miejsca do ładowania samochodów elektrycznych.
A skoro już o technologii to ZIT zakłada rozwinięcie dostępu do cyfrowych usług społecznych na terenie MOF Kraśnika, zwłaszcza w zakresie elektronicznego przekazywania dokumentów i doręczeń, możliwości dokonania płatności i wymiany informacji.