Zabawa dla dzieci i błogi odpoczynek na łonie natury dla dorosłych. To oferuje Las Odkrywców w Ułężu.
– Las Odkrywców to reakcja na otaczający nas świat i zmieniające się potrzeby nasze i naszych dzieci. Jesteśmy stale odciągani od natury przez edukację i pracę, a czasem nawet przez rekreację – mówi Anita Przybyłowska, dyre torka zarządzająca Rodzinnym Parkiem Tematycznym Las Odkrywców. – Natura to świat najbardziej przyjazny dla ludzi. Świat, w którym odpoczywamy najlepiej i w którym regenerujemy się najszybciej. Szczególnie nasze dzieci potrzebują atrakcyjnej opcji dla ekranu komputera, smartfona, czy konsoli.
Przybyłowska dodaje, że o deficytach kontaktu z naturą coraz częściej myślimy w kontekście pogarszającego się zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci.
– Dlatego też chcemy proponować im atrakcyjną alternatywę dla świata wirtualnego w naturalnym, czystym, pozbawionym plastiku środowisku. Chcemy proponować ruch na świeżym powietrzu, dla ich zdrowia fizycznego, a w tej nowej sytuacji może nawet bardziej ich zdrowia psychicznego. Jak się nad tym głębiej zastanowić, to koncepcja Lasu Odkrywców maluje nam się sama, w pierwszej sekundzie, kiedy zamkniemy oczy. Ale jej doprecyzowanie to już lata pracy wielu osób – przyznaje dyrektorka.
Miejsce na park wybrano nieprzypadkowo. Polska jest pełna miejsc, które mają swoją historię, mniej lub bardziej barwną lub tajemniczą. Wiele z nich uległo zniszczeniu bezpowrotnie. Las Odkrywców znajduje się na terenie dawnych koszar wojskowych w Ułężu, które także zostały zdewastowane przez czas i brak ludzkiej uwagi. To miejsce, ten las i te budynki są świadkiem historii, historii północnej Lubelszczyzny, ale też całej Polski.
ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY
– To jest bardzo cenne. To trzeba ocalić od zniszczenia i od zapomnienia dla nas i dla naszych dzieci oraz dla następnych pokoleń. Chcieliśmy wykorzystać potencjał tego miejsca i tak się stało – podkreśla Przybyłowska i dodaje: – Nie byłoby to raczej możliwe w tej skali bez dotacji z PARP. Był to bardzo trudny i wymagający proces i to z wielu powodów. Po pierwsze, dofinasowanie może uzyskać koncepcja, która realizuje konkretne cele Programów Europejskich oraz musi mieć sens biznesowy, czyli zacząć funkcjonować w oparciu o dotację. Potem musi przetrwać na rynku samodzielnie w starciu z rzeczywistą konkurencją. Wymogi PARP były bardzo restrykcyjne. Dodatkowo konstrukcja finansowa projektu wymagała aktywnego udziału banku jako instytucji współfinansującej. A jak dobrze wszyscy wiemy banki mają swoje wymagania, z całym instrumentarium zarzadząnia ryzykiem, którym poddany został również nasz projekt, jak każdy projekt inwestycyjny.
Koncepcja Lasu Odkrywców opiera się na idei aktywnego poznawania przyrody poprzez zabawę i multisensoryczne doświadczenia. Właściciele parku stawiają na rozbudzenie wśród dzieci naturalnej ciekawości świata i chęci jego doświadczania. Najszybciej można to osiągnąć przede wszystkim poprzez wzbudzenie pozytywnych emocji i zaangażowanie uczestników do aktywnego poznawania otaczającego ich świata za pomocą doświadczania i eksperymentowania.
– Przygotowując koncepcje poszczególnych atrakcji staraliśmy się w pełni wykorzystać bogactwo przyrodnicze miejsca. Atrakcje zostały wykonane autorsko od podstaw, w głównej mierze z drewna i materiałów naturalnych – mówią pracownicy Lasu Odkrywców i wyliczają: – Przygotowaliśmy ścieżkę edukacyjną w postaci Alei Odkrywców, w której wybranym elementom programu edukacyjnego towarzyszą tematycznie powiązane elementy infrastruktury rozrywkowo-rekreacyjnej. Na gości czeka szereg atrakcji sprawnościowych, tuneli, labi- ryntów, polan sensorycznych, stref zabawy z wodą i wiele innych. Wszystkie atrakcje są przystosowane do intuicyjnego korzystania oraz samodzielnego i indywidualnego doboru poziomu zaangażowania i eksperymentowania. Atrakcje nie mają ograniczeń wiekowych ani wzrostowych. Każdy może spróbować swoich sił wspinając się, skacząc, czy balansując na leśnych przeszkodach. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym cała rodzina da się porwać beztroskiej zabawie, doceni wartość natury i zintegruje się, zapominając o codzienności.
ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY
Do parku zapraszane są głównie rodziny z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat.
– Staraliśmy się wyjść na przeciw potrzebom wszystkich gości, niezależnie od wieku. Parki tematyczne są coraz popularniejszą formą wypocz ynku i rodzinnej integracji. Najczęściej jednak wizyta w takich miejscach to wielka frajda dla dzieci, dla dorosłych już nie zawsze. Poziom przebodźcowania hałaśliwymi atrakcjami, grającą muzyką, natłokiem kolorów, oczekiwaniem w kolejkach na przejażdżkę kolejną karuzelą, często umiejscowioną w pełnym słońcu, powoduje, że radość na twarzach rodziców maluje się dopiero na koniec dnia, kiedy wiedzą, że niedługo wrócą do domu i w końcu… odpoczną. A można inaczej. W Lesie Odkrywców oprócz beztroskiej zabawy jest też miejsce na regenerację sił i błogi odpoczynek na łonie natury – opowiada Anita Przybyłowska.
Las Odkrywców zadebiutował na początku ubiegłorocznych wakacji.
– Czy otwieranie działalności w tak niepewnych czasach nie było ryzykownym pomysłem? – pytam.
– Rzeczywiście w przypadku projektu Las Odkrywców ryzyk w sferze „siła wyższa” pojawiło się ponadprzeciętnie dużo, ale nie tylko my musieliśmy przez to przejść. Przechodził to cały kraj i według mnie pięknie się to nam wszystkim udało! Ale zanim się udało, było mnóstwo stresu i wiele ciężkiej pracy. Największy jednak według mnie był wysiłek mentalny, aby pozostać przy obranej strategii działania, nie zwalniać tempa prac i konsekwentnie dążyć do realizacji wybranych celów. To wszystko było niezmiernie trudne i wymagające, ale na koniec bardzo satysfakcjonujące. Udało się nam, bo na szczęście wszyscy są u nas optymistami – odpowiada pani dyrektor. – W tej chwili planujemy dalsze inwestycje. Ich skala i kierunek w głównej mierze będą zależały od preferencji naszych gości.