Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

16 czerwca 2023 r.
21:24

Coraz więcej firm powiązanych biznesowo z Ukrainą. Ile w lubelskim?

0 A A
Beata Skoneczna, prezeska Polskiej Wywiadowni Gospodarczej
Beata Skoneczna, prezeska Polskiej Wywiadowni Gospodarczej (fot. archiwum prywatne)

ROZMOWA z Beatą Skoneczną, prezeską Polskiej Wywiadowni Gospodarczej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rok 2022 zostanie zapamiętany jako rok, w którym wybuchła wojna w Ukrainie. Jak przekłada się ona na tamtejszą gospodarką?

– Na wstępie należy zauważyć, że na Ukrainie przedsiębiorstwa działają w różnych branżach. Nie od dziś wiadomo, że branża rolno-spożywcza należy do najważniejszych sektorów ukraińskiej gospodarki. Ukraina znana jest również z dynamicznego i nowoczesnego sektora IT. Wielu ukraińskich programistów i inżynierów pracuje w firmach zajmujących się oprogramowaniem, tworzeniem aplikacji mobilnych, outsourcingiem IT i usługami rozwoju oprogramowania. Branża technologiczna to jedyny w pełni funkcjonujący przemysł eksportowy Ukrainy. Zamiast liczyć straty, zwiększa sprzedaż i podbija rynki zagraniczne. Miasta takie jak Kijów, Lwów i Charków są głównymi ośrodkami technologicznymi. Niektóre z nich wciąż działają. W Ukrainie rozwinął się też przemysł metalurgiczny, chemiczny, energetyczny, maszynowy i samochodowy. Mimo toczących się działań wojennych Ukraina jest ważnym graczem na rynku między- narodowym w handlu. Firmy handlowe działają w obszarze, takim jak import i eksport towarów, hurtownie, detaliczne sieci sklepów i e-commerce.

A co z zasobami?

– Nie można zapomnieć również, że Ukraina ma znaczne zasoby energetyczne, w tym bogate złoża węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej. W kraju tym działają firmy energetyczne, takie jak Naftogaz (przemysł naftowy i gazowy) oraz Energoatom (producent energii jądrowej). Pomimo wojny i trudności takich jak przerwy w dostawie prądu, biznes na Ukrainie się rozwija. Z raportu opublikowanego przez ośrodek analityczny Opendatabot wynika, że na Ukrainie 5 razy więcej firm powstało niż zakończyło działalność.

ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

Czy przekłada się to na polski biznes?

– Nowo powstałe ukraińskie działalności mają również swój udział w polskim biznesie. Z uwagi na to, że specjalizujmy się w zbieraniu, analizowaniu i dostarczaniu informacji związanych z aspektami gospodarczymi i biznesowymi, których głównym celem jest dostarczanie tych informacji klientom, takim jak przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, inwestorzy czy kancelarie prawnicze, postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda udział firm powiązanych biznesowo z Ukrainą. W okresie od stycznia 2022 do marca 2023 powstało ok. 4793 spółek prawa handlowego (KRS), w których jest zaangażowana co najmniej jedna osoba z Ukrainy (udziałowiec/zarząd/inne zaangażowanie). W analogicznym okresie w całej Polsce powstało w sumie 71918 firm. A zatem firmy z udziałem Ukraińców stanowią niespełna 7 proc. wszystkich nowych przedsiębiorstw. Dodam jeszcze, że 518 takich podmiotów powstało łącznie na obszarze województw lubelskiego (249), podlaskiego (28) i podkarpackiego (241). Najwięcej powstało jednak w województwie mazowieckim – 2197.

Skąd tak dokładne dane?

– W naszych zasobach gromadzimy informacje o nowych działalnościach gospodarczych. „Nowo powstała działalność gospodarcza” to termin odnoszący się do nowo założonej firmy lub przedsiębiorstwa. Oznacza to, że dana firma rozpoczyna działalność gospodarczą i formalnie rejestruje się jako podmiot prowadzący działalność na rynku. Obywatele Ukrainy posiadający polskie obywatelstwo i nadany numer PESEL mają możliwość prowadzenia działalności na terenie RP. Dotyczy to zakładania zarówno firmy jednoosobowej (zarejestrowanej w CEIDG), jak również dowolnej spółki osobowej lub kapitałowej, w tym spółki jawnej (zarejestrowanej w KRS). Skupiliśmy się na dwóch źródłach danych jakimi są Krajowy Rejestr Sądowy, który jest zasilany informacjami o nowopowstałych firmach (spółkach prawa handlowego) oraz Rejestr Beneficjenta Rzeczywistego (dalej CRBR). System CRBR gromadzi i przetwarza informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad danym podmiotem. W odniesieniu do definicji beneficjenta rzeczywistego poszerzyliśmy wiedzę, ile osób z Ukrainy wywiera dominujący wpływ na czynności lub działania podejmowane przez podmiot gospodarczy zarejestrowany w Polsce. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) w Polsce nie ma możliwości sprawdzenia informacji dotyczących obywatelstwa danego przedsiębiorcy. CEIDG zawiera głównie podsta- wowe informacje o firmie, takie jak jej nazwa, adres, rodzaj działalności, dane kontaktowe i inne informacje biznesowe, dlatego nie uwzględnimy statystyki pochodzącej z tego jawnego źródła.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium