Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

19 czerwca 2023 r.
21:25

Lubelskie. Wziął pożyczkę z urzędu pracy i założył firmę. Robi rzeczy unikatowe na skalę światową

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
(fot. Anna Szewc)

Mają w portfolio realizacje unikatowe na skalę światową. A zaczęło się od...15 tys. zł pożyczki z urzędu pracy na założenie jednoosobowej firmy i objeżdżania regionu pożyczonym od rodziców oplem w poszukiwaniu klientów na urządzenia i podzespoły automatyki. Tak powstał Sitaniec Technology.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Założycielem i szefem firmy jest Tomasz Szewczyk z podzamojskiego Sitańca, absolwent technikum automatyki w Biłgoraju i takiego samego kierunku na Politechnice Poznańskiej. Kiedy skończył studia i wrócił w rodzinne strony, nie miał pomysłu na siebie. Natknął się na ogłoszenie o tym, że firma OEM Automatic szuka w Lubelskiem partnerów handlowych.

– Jesienią 2000 roku dzięki pożyczce, bo wtedy nie było jeszcze bezzwrotnych dotacji, w wysokości 15 tys. zł udzielonej przez urząd pracy założyłem jednoosobową działalność gospodarczą – wspomina przedsiębiorca.

Pierwszą siedzibą jego firmy był dom rodziców, bo dzieci się porozjeżdżały i pokoje stały puste. Można było je wykorzystać. Tomasz Szewczyk żył wtedy w rozjazdach. Żeby znaleźć klientów, musiał, bo wtedy jeszcze Internetu nie było. Komórki dopiero wchodziły do użycia. Trzeba było ruszyć w drogę.

– Jeździłem więc pożyczonym od rodziców samochodem. To był opel, biała astra – mówi Tomasz Szewczyk.

Jakoś się kręciło i dość szybko rozkręcało. Już wkolejnym roku działalności zatrudnił pierwszego pracownika. Ten zresztą jest z nim do dzisiaj. Później okazało się, że są klienci, którzy oczekują nie tylko dostarczenia komponentów, ale też zorganizowania wszystkiego tak, by one działały. Trzeba więc było wkroczyć w inżynierię i wciąż poszerzać działalność.

ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

W grupie raźniej i sprawniej

Dlatego dzisiaj Szewczyk jest szefem nie jednej, ale czterech ściśle współpracujących ze sobą firm zatrudniających łącznie 45 pracowników. Pierwsza z nich to specjalizujący się w inżynierii Sitaniec Technology zajmująca się projektowaniem, wykonywaniem i programowaniem układów sterowania dla procesów i masz yn przemysłowych. Kolejną jest Sitaniec Commerce skupiająca się na działalności handlowej, a więc na znajdowaniu i dostarczaniu produktów partnerom – producentom podzespołów. Ale w skład tej spółki wchodzi również przejęty w międzyczasie rodzinny interes, czyli... znany w Zamościu i okolicy sklep „Śrubki”. Jest także Sitaniec Electronics – działalność polega na projektowaniu i wytwarzaniu własnych podzespołów wykorzystywanych przy automatyzacji, ale również przekaźników i zabezpieczeń dla energetyki.

– W tej dziedzinie jesteśmy raczej niszowym producentem, ale ta działalność zaczyna się klarować – opisuje Tomasz Szewczyk. I wreszcie najmłodsze „ dziecko” firmy-matki – S-Machines produkujące wielkie maszyny przemysłowe na konkretne, precyzyjne zamówienie kontrahentów. To przedsięwzięcia wymagające miesięcy, a czasem lat pracy, bo prowadzone od A do Z. Są realizowane kompleksowo: od koncepcji, przez projekt, konstrukcję, montaż aż po uruchomienie całego systemu, a później również jego serwis.

– Można powiedzieć, że budujemy fabryki. Oczywiście nie budynki, ale tworzymy to, co znajduje się w ich wnętrzach i stanowi o istocie danej działalności. Głównie dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, ale również dla branży spożywczej czy też ceramiki budowlanej. Choć nie tylko – tłumaczy przedsiębiorca.

W pojedynkę się nie da, potrzebny jest zespół

Szewczyk podkreśla, że sam, mimo iż natura obdarzyła go ogromną wyobraźnią i pasją do tego, co robi, niewiele by wskórał. Dlatego, gdy działalność zaczęła się rozwijać, potrzebował partnerów do tworzenia kolejnych spółek. I znalazł ich. Zdołał również przez lata skompletować zespół najwyższej klasy specjalistów, którym daje prace.

– To kadry techniczne wyższego szczebla, zwłaszcza znakomici inżynierowie, ale też programiści, i elektronicy, świetny zespół techniczny – mówi z dumą o swojej ekipie. Zdradza też sposób na sukces w zarządzaniu ludźmi. Należy im wyznaczać kolejne, jasne i klarowne cele, a później... obdarzać zaufaniem i po prostu pozwalać pracować i się w tym realizować. Wtedy naprawdę wszystko działa. – Produkujemy skomplikowane, ciężkie maszyny wykonujące trudne, naprawdę skomplikowane zadania. Ale żadna z naszych zautomatyzowanych realizacji nie powstałaby i nie działała, gdyby na początku nie było człowieka, dla którego praca jest pasją. Bo przecież świat zawsze zmieniali entuzjaści – podkreśla.

Z żalem mówi o tym, że na lokalnym – zamojskim czy lubelskim – rynku pracy jest wyraźnie odczuwalny deficyt takich specjalistów. A szkoda, bo chętnie zatrudniałby kolejnych. Dlatego właśnie z myślą o kształtowaniu nowych kadr m.in. swego czasu Sitaniec Technology wspierał bardzo mocno młode drużyny z Zamościa i Kraśnika biorące udział w elitarnym, ogólnoświatowym konkursie robotycznym dla młodzieży - First Robotics.

ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

Co przyniesie przyszłość?

A jakie są plany przedsiębiorcy z Sitańca na kolejne lata? – Te ostatnie 23 lata to był stały rozwój, bo zwiększyliśmy zatrudnienie, poszerzyliśmy działalność, robiliśmy coraz to nowe rzeczy, kilkakrotnie zmienialiśmy na większą siedzibę firmy. Myślę, że osiągnęliśmy sukces. W branży jesteśmy rozpoznawalni, choć konkurencja jest bardzo silna, bo światowa – podsumowuje Tomasz Szewczyk.

Ale nie zapowiada  żadnych rewolucji, przeprowadzki do szklanych wieżowców ani spektakularnych pokazów. Zwłaszcza że branża, w której się specjalizuje to coś, czego przeciętny Kowalski nie zna i t a k naprawdę nigdy z bliska nie zobaczy. Tomasz Szewczyk mówi, że teraz jego celem jest ugruntowanie pozycji firmy. I popularyzowanie tego, co razem ze swoimi współpracownikami już stworzył. Jak choćby wyjątkowej linii produkcyjnej do uzbrajania drzwi. – Moim zdaniem to najnowocześniejsza tego rodzaju maszyna na świecie, o maksymalnie szerokim spektrum możliwości, wyposażona m.in. w automatyczne przetwarzanie danych. To, co wymyśliliśmy i już się sprawdza, można byłoby z powodzeniem wykorzystać w wielu innych rozwiązaniach – zapewnia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

PZL Leonardo Avia przegrała w Siedlcach i nie zagra w fazie play-off. ChKS wraca do formy

PZL Leonardo Avia przegrała w Siedlcach i nie zagra w fazie play-off. ChKS wraca do formy

ChKS Chełm pokonał Olimpię Sulęcin w swoim ostatnim meczu wyjazdowym rundy zasadniczej 3:1. Gorzej powiodło się drugiej z naszych ekip. PZL Leonardo Avia Świdnik uległa KPS Siedlce.

Niespodzianki w Kryterium Asów. Zmarzlik i Kubera za podium

Niespodzianki w Kryterium Asów. Zmarzlik i Kubera za podium

W sobotę było sporo powodów do radości dla kibiców Orlen Oil Motoru, ale w niedzielę już trochę mniej. Podczas rozgrywanego w Bydgoszczy Kryterium Asów doszło do sporych niespodzianek. Zawody wygrał Aleksandr Łoktajew. Dopiero piąty był Bartosz Zmarzlik

Piłkarze Ruchu Ryki są liderem lubelskiej klasy okręgowej

Od 0:2 do 3:2. MKS Ruch Ryki jednak pokonał POM Iskrę Piotrowice

Bartłomiej Bułhak został bohaterem Ryk. Jego Ruch pokonał po zaciętym spotkaniu POM Iskra Piotrowice 3:2. A trzeba dodać, że gospodarze przegrywali już 0:2.

Wycinek z „Expressu Lubelskiego” z 1926 roku
Historia

Tym żyła Lubelszczyzna

 Spór o cmentarz w Piaskach Luterskich. Kilka tysięcy osób spierało się na uroczystościach pogrzebowych, czyli awantura z 1926 roku.

Trener Motoru Lublin pogratulował swojej drużynie utrzymania w PKO BP Ekstraklasie

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Gratuluję mojej drużynie utrzymania

Po wysokim zwycięstwie nad Stalą Mielec piłkarze Motoru mają już na koncie 39 punktów. A to oznacza, że praktycznie zapewnili sobie utrzymanie.

Avia Świdnik przegrała w tym tygodniu oba domowe spotkania

Drugi domowy mecz w tym tygodniu, druga porażka Avii Świdnik

W środę domowa porażka z Chełmianką 2:3, a w niedzielę kolejna w starciu ze Starem Starachowice (1:3). Piłkarze Avii Świdnik mają za sobą kiepski tydzień.

Edach Budowlani Lublin pokonali rywali z Białegostoku

Edach Budowlani Lublin pokonali rywali z Białegostoku

Edach Budowlani mieli lepsze i gorsze momenty w sobotnim meczu z Budmex Rugby Białystok, ale ostatecznie zrobili swoje. Gospodarze pokonali outsidera 45:21.

Diler trafił do aresztu

Diler za kratki, narkotyki do policyjnego depozytu

Lubelscy kryminalni zatrzymali 30-latka z Lublina. Podczas przeszukania jego mieszkania funkcjonariusze ujawnili blisko kilogram marihuany i mefedronu. Mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi w tymczasowym areszcie.

4 hektary lustra wody w środku osady daje wiele możliwości
WIDEO
film

 KOWR przekazał „morze” w Nowodworze

– Tu gdzie dzisiaj są wędkarze, będą także kajakarze – ciśnie się na myśl parafraza piosenki „Golców”. A stanie się tak po tym, co w miniony piątek miało miejsce w miejscowości Nowodwór, w powiecie ryckim. Po kilku latach starań KOWR przekazał gminie trzy działki z pięknym, choć zaniedbanym stawem. Wójt już ma plan na ten teren i akwen.

Nawet 11-latek będzie mógł zgłosić swój pomysł na miasto

Nawet 11-latek będzie mógł zgłosić swój pomysł na miasto

Wraca budżet obywatelski w Radzyniu Podlaskim. Na razie w ręce mieszkańców trafi 30 tys. zł.

Za chwilę Jakub Mądrzyk zaliczy samobója
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Prezent od bramkarza, gol debiutanta i wysokie zwycięstwo Motoru nad Stalą Mielec

Jak najlepiej odpowiedzieć na porażkę 0:4? Zwycięstwem w podobnych rozmiarach. I właśnie to w niedzielę zrobił Motor Lublin. Beniaminek bez problemów ograł u siebie Stal Mielec 4:1. Ponad 14 tysięcy widzów na pewno opuszczało stadion w dobrych humorach.

Poranny wypadek na ulicy Ogrodowej w Chełmie
Aktualizacja

Alkohol i 10 osób w jednym aucie - tragedia w Chełmie. Szkoła żegna ucznia

Niedzielny poranek w Chełmie przyniósł dramatyczne wydarzenia. Około godziny 4 nad ranem na ulicy Ogrodowej doszło do tragicznego wypadku drogowego, w którym zginęło dwóch młodych mężczyzn. Jednym z nich był uczeń I LO w Chełmie

Retro impreza w klubi Helium
foto
galeria

Retro impreza w klubi Helium

W sobotnią noc lubelski Helium Club cofnął zegary wcześniej niż to jest przewidziane letnią zmianą czasu, serwując balety pt. "Retro Clubbing". Parkiet wypełnił się miłośnikami klasycznych hitów, którzy z nostalgią odtwarzali dawne ruchy taneczne. Atmosfera była pełna energii. To wydarzenie udowodniło, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z tej imprezy, to zapraszamy do naszej fotogalerii.

Na dzisiejszej giełdzie były tłumy
galeria

Giełda staroci. Krówki od kandydata i niemieckie żołnierzyki z lat 30.

Miało padać, ale piękne wiosenne słońce wręcz zapraszało na niedzielny spacer po giełdzie staroci w Lublinie. Ludzi zatem nie brakowało, co skrzętnie wykorzystał komitet wybiorczy jednego z kandydatów na prezydenta. Podczas giełdy, niestety, skradziono złoty zegarek, a jeden ze sprzedawców chciał upłynnić fałszywe, uncjowe, srebrne monety.

Młodzież Górnika sprawiła w niedzielę sensację

Znowu sensacja. Młodzież Górnika Łęczna pokonała lidera z Kraśnika

Śmiało można napisać, że to była kolejka cudów w Keeza IV lidze. W sobotę przegrała Lublinianka, a w niedzielę Stal Kraśnik. Lider tabeli musiał uznać wyższość rezerw Górnika Łęczna. Zielono-czarni ograli faworyta 2:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium