Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

18 czerwca 2023 r.
21:37

Nowy park rozrywki w lubelskim "Alternatywa dla świata wirtualnego"

Zabawa dla dzieci i błogi odpoczynek na łonie natury dla dorosłych. To oferuje Las Odkrywców w Ułężu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Las Odkrywców to reakcja na otaczający nas świat i zmieniające się potrzeby nasze i naszych dzieci. Jesteśmy stale odciągani od natury przez edukację i pracę, a czasem nawet przez rekreację – mówi Anita Przybyłowska, dyre torka zarządzająca Rodzinnym Parkiem Tematycznym Las Odkrywców. – Natura to świat najbardziej przyjazny dla ludzi. Świat, w którym odpoczywamy najlepiej i w którym regenerujemy się najszybciej. Szczególnie nasze dzieci potrzebują atrakcyjnej opcji dla ekranu komputera, smartfona, czy konsoli.

Przybyłowska dodaje, że o deficytach kontaktu z naturą coraz częściej myślimy w kontekście pogarszającego się zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci.

– Dlatego też chcemy proponować im atrakcyjną alternatywę dla świata wirtualnego w naturalnym, czystym, pozbawionym plastiku środowisku. Chcemy proponować ruch na świeżym powietrzu, dla ich zdrowia fizycznego, a w tej nowej sytuacji może nawet bardziej ich zdrowia psychicznego. Jak się nad tym głębiej zastanowić, to koncepcja Lasu Odkrywców maluje nam się sama, w pierwszej sekundzie, kiedy zamkniemy oczy. Ale jej doprecyzowanie to już lata pracy wielu osób – przyznaje dyrektorka.

Miejsce na park wybrano nieprzypadkowo. Polska jest pełna miejsc, które mają swoją historię, mniej lub bardziej barwną lub tajemniczą. Wiele z nich uległo zniszczeniu bezpowrotnie. Las Odkrywców znajduje się na terenie dawnych koszar wojskowych w Ułężu, które także zostały zdewastowane przez czas i brak ludzkiej uwagi. To miejsce, ten las i te budynki są świadkiem historii, historii północnej Lubelszczyzny, ale też całej Polski.

ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

– To jest bardzo cenne. To trzeba ocalić od zniszczenia i od zapomnienia dla nas i dla naszych dzieci oraz dla następnych pokoleń. Chcieliśmy wykorzystać potencjał tego miejsca i tak się stało – podkreśla Przybyłowska i dodaje: – Nie byłoby to raczej możliwe w tej skali bez dotacji z PARP. Był to bardzo trudny i wymagający proces i to z wielu powodów. Po pierwsze, dofinasowanie może uzyskać koncepcja, która realizuje konkretne cele Programów Europejskich oraz musi mieć sens biznesowy, czyli zacząć funkcjonować w oparciu o dotację. Potem musi przetrwać na rynku samodzielnie w starciu z rzeczywistą konkurencją. Wymogi PARP były bardzo restrykcyjne. Dodatkowo konstrukcja finansowa projektu wymagała aktywnego udziału banku jako instytucji współfinansującej. A jak dobrze wszyscy wiemy banki mają swoje wymagania, z całym instrumentarium zarzadząnia ryzykiem, którym poddany został również nasz projekt, jak każdy projekt inwestycyjny.

Koncepcja Lasu Odkrywców opiera się na idei aktywnego poznawania przyrody poprzez zabawę i multisensoryczne doświadczenia. Właściciele parku stawiają na rozbudzenie wśród dzieci naturalnej ciekawości świata i chęci jego doświadczania. Najszybciej można to osiągnąć przede wszystkim poprzez wzbudzenie pozytywnych emocji i zaangażowanie uczestników do aktywnego poznawania otaczającego ich świata za pomocą doświadczania i eksperymentowania.

– Przygotowując koncepcje poszczególnych atrakcji staraliśmy się w pełni wykorzystać bogactwo przyrodnicze miejsca. Atrakcje zostały wykonane autorsko od podstaw, w głównej mierze z drewna i materiałów naturalnych – mówią pracownicy Lasu Odkrywców i wyliczają: – Przygotowaliśmy ścieżkę edukacyjną w postaci Alei Odkrywców, w której wybranym elementom programu edukacyjnego towarzyszą tematycznie powiązane elementy infrastruktury rozrywkowo-rekreacyjnej. Na gości czeka szereg atrakcji sprawnościowych, tuneli, labi- ryntów, polan sensorycznych, stref zabawy z wodą i wiele innych. Wszystkie atrakcje są przystosowane do intuicyjnego korzystania oraz samodzielnego i indywidualnego doboru poziomu zaangażowania i eksperymentowania. Atrakcje nie mają ograniczeń wiekowych ani wzrostowych. Każdy może spróbować swoich sił wspinając się, skacząc, czy balansując na leśnych przeszkodach. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym cała rodzina da się porwać beztroskiej zabawie, doceni wartość natury i zintegruje się, zapominając o codzienności.

ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

Do parku zapraszane są głównie rodziny z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat.

– Staraliśmy się wyjść na przeciw potrzebom wszystkich gości, niezależnie od wieku. Parki tematyczne są coraz popularniejszą formą wypocz ynku i rodzinnej integracji. Najczęściej jednak wizyta w takich miejscach to wielka frajda dla dzieci, dla dorosłych już nie zawsze. Poziom przebodźcowania hałaśliwymi atrakcjami, grającą muzyką, natłokiem kolorów, oczekiwaniem w kolejkach na przejażdżkę kolejną karuzelą, często umiejscowioną w pełnym słońcu, powoduje, że radość na twarzach rodziców maluje się dopiero na koniec dnia, kiedy wiedzą, że niedługo wrócą do domu i w końcu… odpoczną. A można inaczej. W Lesie Odkrywców oprócz beztroskiej zabawy jest też miejsce na regenerację sił i błogi odpoczynek na łonie natury – opowiada Anita Przybyłowska.

Las Odkrywców zadebiutował na początku ubiegłorocznych wakacji.

– Czy otwieranie działalności w tak niepewnych czasach nie było ryzykownym pomysłem? – pytam.

– Rzeczywiście w przypadku projektu Las Odkrywców ryzyk w sferze „siła wyższa” pojawiło się ponadprzeciętnie dużo, ale nie tylko my musieliśmy przez to przejść. Przechodził to cały kraj i według mnie pięknie się to nam wszystkim udało! Ale zanim się udało, było mnóstwo stresu i wiele ciężkiej pracy. Największy jednak według mnie był wysiłek mentalny, aby pozostać przy obranej strategii działania, nie zwalniać tempa prac i konsekwentnie dążyć do realizacji wybranych celów. To wszystko było niezmiernie trudne i wymagające, ale na koniec bardzo satysfakcjonujące. Udało się nam, bo na szczęście wszyscy są u nas optymistami – odpowiada pani dyrektor. – W tej chwili planujemy dalsze inwestycje. Ich skala i kierunek w głównej mierze będą zależały od preferencji naszych gości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium