Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 maja 2020 r.
11:33

Zwierzyniec i LGBT. Uchwała mieszkańców odłożona, bo radni kwestionują zebrane podpisy

Autor: Zdjęcie autora agdy
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Radni Zwierzyńca kwestionują podpisy zebrane przez mieszkańców pod projektem obywatelskiej uchwały. Zdjęli ją z porządku obrad. Sprawa jest kontrowersyjna, bo chodziło o wycofanie stanowiska w sprawie powstrzymania „wprowadzania ideologii Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transwestytów (LGBT) do wspólnoty samorządowej”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ostatniej sesji Rady Miasta Zwierzyńca radni mieli się zajmować projektem uchwały, który wnieśli pod obrady mieszkańcy. Obywatelska uchwała to ewenement w historii zwierzynieckiego samorządu. Projekt, jaki przedstawili obywatele, dotyczył wycofania stanowiska, które radni przyjęli jesienią zeszłego roku. Mówiło ono o powstrzymaniu „wprowadzania ideologii Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transwestytów (LGBT) do wspólnoty samorządowej”.

Jak wyliczali w kwietniu inicjatorzy, wniosek Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej poparło 252 mieszkańców gminy Zwierzyniec. Zgodnie z przepisami, podpisów pod projektem uchwały powinno być przynajmniej 200. Listy trafiły do rady miasta. A projekt uchwały do porządku obrad majowej sesji.

Już na posiedzeniu Komisji Stałych Rady Miejskiej w Zwierzyńcu okazało się że są problemy, bo pojawili się mieszkańcy, którzy chcieli wycofać swoje podpisy poparcia. Na sesji mówiono o kolejnych przypadkach.

- Podpisy złożyliśmy wprowadzeni w błąd, bez konkretnych przykładów, o co poszło – cytował radny Andrzej Budzyński oświadczenie osób, które się zreflektowały. Relacjonował, że zdaniem mieszkańców, z którymi rozmawiał, akcja zbierania podpisów była chaotyczna, a sposób przekazania informacji niezrozumiały i stąd wzięły się nieporozumienia.

Radna Anna Gradzik przytoczyła rozmowę z kimś, kto ją zapytał, dlaczego radni chcą przenieść filmowy festiwal, Letnią Akademię Filmową. Wyciągnęła z tego wniosek, że osoby zbierające podpisy musiały tak przedstawiać problem. Dodała, że wielu mieszkańców podpisało projekt nieświadomie, nie wiedzieli, co podpisują i czują się oszukani. Radna sugerowała, by upublicznić listy z podpisami i dzięki temu je zweryfikować.

- Zwróciły moją uwagę dwa podpisy. Podpisy, składane niegdyś przez jednego z usługodawców współpracującym z Parkiem Narodowym. Ponieważ dokumenty sprawdzam merytorycznie - zwróciłem uwagę na to, że to nie jest ten podpis. Pozwoliłem sobie na wyrywkową kontrolę i to, co państwo powiedzieliście, się zgadza, są takie przypadki – stwierdził Wiesław Droździel, przewodniczący Rady Miejskiej w Zwierzyńcu, kwestionując wiarygodność list, jakie dostarczyli przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej. Dodał, że także jego rozmówcy, osoby które zna lub z którymi współpracuje zawodowo, też chciały wycofać swoje podpisy.  

Przewodniczący stwierdził, że wobec tego nie wiadomo, ile jest podpisów osób, które faktycznie chcą, by rada wycofała swoje stanowisko. I wystąpił z wnioskiem, by zdjąć z porządku obrad głosowanie nad projektem uchwały mieszkańców.

12 radnych to zaakceptowało, jeden był przeciw i jeden się wstrzymał.

- Fakt zdjęcia projektu z porządku obrad jest co najmniej zastanawiający. Sprawdzamy, czy nie zostały naruszone procedury przy takich uchwałach – mówi Karol Gorzkowski, który założył na Facebooku grupę „O dobre imię Zwierzyńca!” skupiającą sympatyków inicjatywy uchwałodawczej. - Co do zarzutów radnych, uważam, że jest to również sprawa dyskusyjna. Właściciel sklepu, w którym była lista do podpisu, wystosował oświadczenie, że pani która ją podpisała, wiedziała, co podpisuje. Poza tym tekst na liście był jednoznaczny. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ktoś nie wiedział pod czym się podpisuje – dodaje.

Samorządowcy nie bardzo wiedzą jak wybrnąć z tej sytuacji. Choć osoby podpisujące się na liście zgadzały się na przetwarzanie ich danych osobowych, nie można upublicznić list i w taki sposób weryfikować podpisów. Tłumaczą, że to prywatna sprawa Malinowskiego, że poparł projekt uchwały. Kowalski czy Nowak nie muszą wcale o tym wiedzieć. – Zwierzyniec to mała społeczność, to narobi więcej szkody, nie chcemy skłócać ludzi. I tak pytają, czy nie mamy ważniejszych problemów. Jest epidemia, jest susza – mówią radni.

- Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej kilka razy mówili, że to nasze stanowisko to bubel. Niech się zwrócą do odpowiedniej instytucji i go zaskarżą. My się nie obrażamy. Jeśli faktycznie jest złe, to zostanie uchylone – dodaje przewodniczący rady.

- Czekamy na kolejne kroki rady, wg ustawy regulującej inicjatywy uchwałodawcze mieszkańców, projekt uchwały jest przedmiotem obrad na pierwszej sesji od wniesienia projektu. Projekt został zdjęty. Warto podkreślić, że na komisjach stwierdzono iż projekt inicjatywy jest zgodny pod względem formalnym, zatem nie wiemy, czego się teraz spodziewać po radzie – mówi Karol Gorzkowski proszony o skomentowanie całej sytuacji.

Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców Zwierzyńca to kolejny krok po tym, jak na marcowej sesji Robert Bijas odczytał w imieniu członków grupy „O dobre imię Zwierzyńca!” list otwarty. Autorzy żądali w nim natychmiastowego wycofania się rady miejskiej ze wspomnianego stanowiska. Chcieli, by radni zrobili to przez aklamację lub na najbliższym posiedzeniu rady miejskiej. Żądali, by rada zobowiązała się do niepodejmowania w przyszłości jakichkolwiek stanowisk, uchwał oraz orzeczeń dyskryminujących kogokolwiek ze względu na płeć, rasę, wyznanie oraz orientację seksualną.

Grupa „O dobre imię Zwierzyńca!” powstała na Facebooku w lutym tego roku. Aktualnie (18 maja) należy do niej 409 osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium