Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

31 października 2024 r.
13:23

12 ognisk wścieklizny w Polsce, w tym 10 w Lubelskiem. "Szczepcie swoje zwierzęta"

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A
(fot. Ismena Cieśla)

Od początku roku w całej Polsce wykryto 12 ognisk wścieklizny. Aż 10 z nich znajduje się na terenie województwa lubelskiego. – Zwierzęta i choroby nie znają granic – mówi dr n. wet. Monika Michałowska, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatnie 3 ogniska wścieklizny wykryto 29 października w powiatach: tomaszowskim (2) i krasnostawskim (1). Te informacje spowodowały, że Powiatowa Inspekcja Weterynarii podjęła natychmiastowe działania.

– Gospodarstwa na terenie powiatów tomaszowskiego i krasnostawskiego zostały objęte nadzorem. Zostało również wszczęte śledztwo epidemiologiczne oraz przeprowadzono dezynfekcję – poinformował podczas konferencji wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Obszary wyznaczone przez wojewodę lubelskiego jako zagrożone wścieklizną to:

  • gminy Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski (gmina miejska i wiejska), Tyszowce, Ulhówek w powiecie tomaszowskim;
  • gminy Komarów Osada i Łabunie w powiecie zamojskim;
  • gminy Dołhobyczów i Mircze w powiecie hrubieszowskim. Miejscowość Tarzymiechy w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim

 Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

  • organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
  • organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Wścieklizna to jedna z najbezpieczniejszych chorób, która zagraża zwierzętom, ale także ludziom. Najpopularniejszymi jej nosicielami są lisy, jednak choroba może przenieść się także na zwierzęta domowe. Najskuteczniejszą formą walki z nią są szczepienia.

Choroby nie znają granic

Większość ognisk choroby wykryto w powiatach przygranicznych z Ukrainą, więc istnieje podejrzenie że to właśnie stamtąd wędrują zarażone zwierzęta.

– Ze względu na działania wojenne zaprzestano tam szczepień, a to właśnie one są najlepszą metodą zapobiegania wścieklizny. Przypadków w Ukrainie w trakcie trzech ostatnich kwartałów było 836, więc widać, że ta liczba niestety wzrasta – mówi wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.

W Polsce w tym roku przeprowadzono już trzy akcje szczepienia lisów. Pracownicy Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej rozkładali specjalne blistry ze szczepionką przeciw wściekliźnie.

– Zwierzęta oraz choroby nie znają granic i dzięki temu swobodnie wędrują na nasze tereny. Fakt, że my szczepimy lisy oraz prowadzimy intensywne akcje powoduje, że my mamy sytuację tutaj opanowaną, bo gdyby tych szczepień nie było, na pewno to wszystko wyglądałoby u nas jeszcze gorzej – podkreśliła dr n. wet. Monika Michałowska.

Statystyki pokazują, że akcje szczepienia dzikich zwierząt pomagają i w poprzednich latach występowanie przypadków wścieklizny w województwie lubelskim było zerowe lub minimalne:

  • 2014 i 2022 r. – 2 przypadki
  • 2015 – 7 przypadków
  • 2016 i 2018 r. – 3 przypadki
  • 2017, 2021 i 2023 r. – 0 przypadków
  • 2019 r. – 1 przypadek

Dr n. wet. Michałowska przypomniała, że ostatni przypadek śmiertelny człowieka w Polsce miał miejsce w roku 2002 i wówczas ta choroba dotknęła kobietę, która zaraziła się od własnego kota.

(fot. LUW)

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna jest najbardziej niebezpieczną chorobą odzwierzęcą, którą człowiek może się zarazić. Praktycznie w stu procentach przypadków jest śmiertelna. Atakuje zwierzęta stałocieplne, głównie ssaki. Najbardziej narażone są na nią zwierzęta mięsożerne. Zarazić się nią można poprzez ślinę lub tkankę nerwową chorego zwierzęcia, najczęściej poprzez ugryzienie. Atakuje głównie układ nerwowy.

Jakie są objawy wścieklizny?

Wbrew powszechnie panującym mitom, objawy wścieklizny to nie tylko szał, ale istnieje także odmiana cicha. Wśród najpopularniejszych objawów choroby wymieniamy:

  • Zmianę zachowania (niepokój, zwiększona pobudliwość, nienaturalna depresja albo wesołość);
  • Gorączkę, utratę apetytu i pragnienia, zjadanie niejadalnych przedmiotów, agresję z nadzwyczajną siłą i sprawnością, omamy (atakowanie nieistniejących przedmiotów);
  • Światłowstręt, wodowstręt, w szale nie odczuwają bólu, ślinotok;
  • Utratę poczucia strachu i ostrożności;
  • W postaci cichej często wczesne porażenia gardła i żuchwy oraz obfite ślinienie i niemożność połykania, brak agresji, paraliż.

Najważniejsze – prewencja

– Tak jak choroba jest w stu proc. śmiertelna, tak w stu procentach możemy jej także zapobiegać. Szczepiąc zwierzęta, chronimy przede wszystkim siebie – podkreśla Michałowska.

W Polsce zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wojewoda lubelski, a także wszystkie służby zachęcają do szczepienia także domowych kotów, szczególnie tych, które są wychodzące. W wykrytych ogniskach choroby szczepienie kotów jest obowiązkowe. W pozostałych dobrowolne. Niezaszczepienie zwierzęcia przeciwko wściekliźnie jest wykroczeniem i skutkuje grzywną w wysokości do 500 złotych.

– Zachęcamy wszystkich, również osoby mieszkające poza obszarem zagrożonym, aby zaszczepić koty wychodzące na dwór, ponieważ tutaj wśród tych ognisk nie mamy przypadków u psów, tylko dwa (tegoroczne) ogniska zostały stwierdzona u kotów – podkreśla Michałowska.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie rozpoczął kampanię edukacyjną na temat wścieklizny do której dołączają także lubelska policja oraz straż pożarna. O chorobie, jej objawach, a także zasadach bezpieczeństwa służby będą mówić podczas spotkań edukacyjnych z najmłodszymi mieszkańcami województwa lubelskiego.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium