Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

25 kwietnia 2021 r.
14:28

Szwajcaria coraz popularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej. Ile można zarobić?

Autor: Zdjęcie autora oprac. kp
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Na 6 tys. euro miesięcznie można liczyć, decydując się na pracę w Szwajcarii. Nie jest to najbardziej popularny kierunek emigracji zarobkowej, ale wysokie pensje przyciągają coraz więcej Polaków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wynagrodzenie obcokrajowców jest wyrównane do pensji Szwajcarów, a państwo regularnie to sprawdza. Nie ma czegoś takiego jak minimalna stawka krajowa. Wszystko ustala się indywidualnie z pracodawcą, na wysokość wynagrodzenia wpływa m.in. doświadczenie, stanowisko, etat.

Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy z branży finansowej oraz medycznej (ok. 8-9 tys. euro/mies.). Statystycznie mężczyźni zarabiają w Szwajcarii o 17 proc. więcej niż kobiety – informuje portal europa.jobs. W branży budowlanej, produkcyjnej czy handlu można zarobić ok. 6 tys. euro miesięcznie.

Znasz język? Więcej zarobisz

Ok. 70 proc. mieszkańców Szwajcarii posługuje się językiem niemieckim. Jego znajomość znacznie ułatwi poszukiwanie pracy oraz zwiększy szansę na wyższe wynagrodzenie. Posiadanie certyfikatów językowych podbuduje wiarygodność w oczach tamtejszego pracodawcy.

W Szwajcarii jest zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych, nianie i pomoc domową. Poszukiwani są także elektrycy i spawacze. Nie brakuje ofert pracy sezonowej m.in. w branży ogrodniczej, gastronomicznej i hotelarskiej.

Jeśli celem wyjazdu do Szwajcarii jest podjęcie pracy na więcej niż 90 dni, trzeba mieć odpowiednie pozwolenie. Wniosek o jego wydanie jest składany przez pracodawcę do urzędu kantonalnego. Dopiero po udzieleniu zgody pracownik może się ubiegać o wizę pracowniczą. Ten dokument potwierdza legalność pracy i pobytu w Szwajcarii. Obywatele Unii Europejskiej nie powinni mieć problemu z dostaniem pozwolenia na pracę, jest to raczej formalność.

Ile za mieszkanie?

Przed wyjazdem do Szwajcarii warto poznać koszty utrzymania. Wynajem mieszkania to średnio ok. 1300 CHF (ok. 5600 zł). Tyle zapłacimy za kawalerkę lub małe dwupokojowe mieszkanie. Koszt wynajmu zależy głównie od lokalizacji, metrażu oraz standardu. Dlatego ceny mieszkań w poszczególnych kantonach są bardzo zróżnicowane.

Można jednak przyjąć, że wynajem dwupokojowego mieszkania (około 60 mkw.) w dobrym standardzie to koszt 800-1400 CHF, czyli około 2900-5200 zł (w Zurychu i innych większych miastach). Za pokój w Zurychu płaci się około 500 CHF (ok. 1800 zł). Warto więc zwrócić uwagę na te oferty pracy, w których pracodawca zapewnia zakwaterowanie. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku pracy tymczasowej.

Inne koszty życia

Trzeba też pamiętać o obowiązkowym abonamencie radiowo-telewizyjnym w wysokości 365 CHF (ok. 1569 zł) rocznie. Jest wymagany bez względu na to, czy w mieszkaniu jest telewizor lub radio. Do tego dochodzi podatek, a jest to średnio ok. 850 CHF (ok. 3670 zł). W poszczególnych kantonach te kwoty mogą być różne, bo procent podatku jest inny (zaczynając od 4,5 proc. w kantonie Zug, aż do 16 proc. w Neuchâtel).

Za ubezpieczenie zdrowotne zapłacimy ok. 330 CHF (1413 zł). Powinien je mieć każdy, niezależnie od tego, czy pracuje. Jest też tańsze ubezpieczenie za ok. 200 CHF (860 zł), ale wiąże się ono z dodatkowymi opłatami za każdą wizytę u lekarza.

Karta sim, internet (najtańszy pakiet 8 GB) to wydatek ok. 20 CHF (ok. 90 zł). Dodatkowo trzeba zapłacić 20 CHF za aktywację karty (jednorazowo). Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, więc koszty roamingu są zdecydowanie wyższe.

Źródło: europa.jobs

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium