Kartka pocztowa, życzenia SMS-em, kwiaty, słodycze...? Pomysłów na walentynkowy upominek jest wiele.
2. Z kolei najdroższą walentynkę otrzymała podobno Maria Callas. To była specjalna kartka, z litego złota wysadzana diamentami i szmaragdami. Maria Callas dostała ją od Arystotelesa Onasisa. Wartość tak wyznanej walentynkowej miłości oszacowano na kwotę 250 tysięcy dolarów.
3. To nie przypadek, że z okazji walentynkowych świąt, otrzymuje się (i oczywiście wysyła) miłosne wyznania na specjalnej kartce zwanej na całym świecie "Walentynką". Właśnie na takiej "Walentynce" książę orleański Karol w 1415 roku przesłał swej ukochanej Margery Brews pierwszy wiersz miłosny tzw. walentynkowy. Dlaczego nazwano go wierszem Walentynkowym? Książe Karol bowiem wysłał go do swojej żony właśnie z okazji dnia św. Walentego. Ale, aby go przesłać musiał się nie lada natrudzić, ba, nawet przekupić straż więzienną, bo list miłosny w formie wiersza wysłał z Tower of London.
5. Natomiast za najpiękniejsze walentynki "specjaliści w tym zakresie" uważają wiersze miłosne, jakie powstały w XVII wieku. To właśnie wtedy "zakochani" dawali upust swojej miłości i nie tylko tworzyli niezapomniane strofy, ale kartki walentynkowe ozdabiali też miłosnymi rebusami, tajemnymi zaszyfrowanymi informacjami. Od XVIII wieku kartki stawały się sukcesywnie coraz bardziej masową produkcją.
6. Wiek XX z kolei przyniósł nam inny miłosny wyczyn. Dokonano go w Chicago w 1984 roku, a trwał prawie 18 dni (a dokładnie 17 dni, 10 i pół godziny) i do dziś uważany jest za najdłuższy pocałunek na świecie.
7. W XIX wieku, w 1896 roku na wielkim ekranie pokazano pierwszy pocałunek, a film nosił jakże oryginalny tytuł... "Pocałunek".
8. Ktoś obliczył, że człowiek w ciągu całego swojego życia poświęca przeciętnie 20 160 minut na całowanie. Czy to sporo? Zdania są podzielone.
9. Obliczono także, że w trakcie pocałunku, który trwa zaledwie minutę, spalanych jest aż 26 kalorii. Tak więc całując się przeciętnie, tracimy w ciągu całego życia ponad 524 tys. kalorii.
10. Najwięcej walentynkowych kartek wysyłają Amerykanie. Ślą je dosłownie do wszystkich osób obdarzanych sympatią, niezależnie od płci i wieku. Dostają je wszyscy członkowie rodziny, przyjaciele, koledzy i koleżanki, nauczyciele, szefowie, pracownicy.
11. Najczęściej dawanym w USA prezentem dla ukochanej są bombonierki, najlepiej w kształcie serca i czerwone róże.
12. Święta Walentynkowe w USA są tak popularne, że do szkół wprowadzono specjalne walentynkowe lekcje. W sklepach oprócz walentynkowych gadżetów kupić można tematyczne poradniki i instrukcje walentynkowych gier i zabaw.