Jacek jest jednym z najbardziej czczonych polskich świętych. Urodził się prawdopodobnie na Śląsku Opolskim w miejscowości Kamień; pochodził z rycerskiego rodu Odrowążów
Szybki rozwój w Polsce zakon dominikanów zawdzięcza niestrudzonej wręcz energii Jacka ponieważ w krótkim czasie powstało kilka nowych klasztorów. W 1228 roku J. uczestniczył w kapitule generalnej w Rzymie, po czym kontynuował swe dzieło na Pomorzu i Rusi.
Na Pomorzu spotkał się z życzliwością księcia Świętopełka i biskupa włocławskiego, stąd też rychło powstały konwenty w Gdańsku, Chełmnie, Elblągu, Toruniu, wreszcie w Rydze, Dorpacie i Królewcu.
Jacek podążał dalej, docierając na Ruś: klasztor w Kijowie powstał ok. 1236 roku, jednak na skutek silnego sprzeciwu prawosławnych kniaziów został zlikwidowany. Być może pod wpływem J. założono konwent w księstwie suzdalskim pod Moskwą; w 1238 roku J. ufundował klasztor w Haliczu; konwent przemyski założono prawdopodobnie wcześniej, ok. 1235 roku.
W 1240 roku J. wrócił do Krakowa - zapewne dla poratowania się po okresie ogromnego wysiłku. Przez następne lata dalszym przebiegiem rozbudowy dzieła dominikańskiego w Polsce J. będzie kierował już ze stolicy.
Zmarł 15 sierpnia. Niemal od razu zaznawał czci równej świętym, jego grób zaś w kościele św. Trójcy otoczony był sławą miejsca cudownego.
W szóstym tomie "Historii świętych" sylwetki błogosławionych i świętych od Idy do Jana.