A jeśli są świadkowie, to i tak nic nie powiedzą. Bo jak małoletni synek czy córeczka mają świadczyć przeciw rodzonemu ojcu?
Albo mamusi...
Przestępstwa przeciwko rodzinie należą w Polsce do najczęściej popełnianych. Zajmują one trzecie miejsce w ogólnej skali przestępczości - po przestępstwach przeciwko mieniu i przestępstwach przeciwko życiu. Głośno jest o nich dopiero wówczas, gdy trwający nieraz latami rodzinny dramat przerodzi się w tragedię - śmierć udręczonej ofiary.
Jak wynika z badań, które, na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przeprowadził OBOP, problem przemocy w rodzinie jest zjawiskiem dotyczącym blisko połowy rodzin.
Ofiarą jest zwykle kobieta
Kobiety częściej niż mężczyźni są ofiarami każdej z form przemocy; 35% kobiet i 23% mężczyzn przynajmniej raz doświadczyło przemocy psychicznej. Ofiarami przemocy ekonomicznej było 10% kobiet i 6% mężczyzn. Przemocy fizycznej doświadczyło 20% kobiet i 14% mężczyzn, a przemocy seksualnej 5% kobiet i 1% mężczyzn.
Na podstawie deklaracji ofiar badania stwierdziły, że 57% ofiar przemocy w Polsce to kobiety.
A wszyscy uważają go za dobrego męża i ojca...
Do stosowania przemocy psychicznej wobec członków rodziny przyznaje się 19% mężczyzn i 12% kobiet. Ofiary zapytano, kto dopuścił się wobec nich do przemocy. Odpowiedzi wskazują, że najczęściej był to mężczyzna - mąż lub ojciec. Zdecydowanie rzadziej zdarzało się, żeby sprawcą była kobieta - żona lub matka.
To się już nigdy nie powtórzy?
Większość ofiar przewiduje, że stosowanie wobec nich przemocy więcej się nie powtórzy. Najczęściej są o tym przekonane ofiary przemocy seksualnej (72%) i fizycznej (68%).
Tymczasem sprawcy nie zawsze wykluczają ponowne zastosowanie przemocy. Wśród nich 53%, to sprawcy przemocy psychicznej, rzadziej osoby, które dopuściły się przemocy ekonomicznej (39%), fizycznej (38%) oraz seksualnej (39%).
Powyższe wyniki wskazują, że "życzeniowe” myślenie częściej towarzyszy ofiarom przemocy niż sprawcom.
Wstyd się skarżyć
80% rodzin, w których wystąpił problem przemocy, nie korzystało z żadnej formy pomocy. Jedynie w 2% przypadków przemocy fizycznej i w co setnym przypadku przemocy seksualnej polskie rodziny korzystały z pomocy lekarskiej. Powodami, dla których kobiety bardzo często decydują się wycofać złożone skargi o znęcanie, są: względy praktyczne (najczęściej mieszkaniowe i ekonomiczne), dobro dzieci, zastraszanie ze strony partnera, miłość do partnera i wiara w to, że się poprawi oraz brak wiary w skuteczność wymiaru sprawiedliwości, a także obawa przed potępieniem ze strony środowiska.
Opr. (hap)
Straszne liczby
5
kobiet tygodniowo zostaje zamordowanych W Niemczech przez mężczyzn, z którymi żyły. W Wielkiej Brytanii w podobnych okolicznościach umierają 2 kobiety tygodniowo. W Hiszpanii ginie prawie sto kobiet rocznie.
34%
Polaków wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wydatków współmałżonka uważa za przejaw gospodarności.
49%
Polaków uważa, że ofiary przemocy w rodzinie akceptują swoją sytuację.
50%
kobiet w niektórych krajach Europy pada ofiarą okrucieństw.
53%
kobiet w Portugalii jest lub bywa obiektem przemocy ze strony mężów lub konkubentów.