Czy mogę odliczyć wydatki na leczenie zębów? Kasa chorych nie płaci za niektóre czynności, np. za wypełnienie materiałem światłoutwardzalnym, co wykonano mi w przychodni stomatologicznej ZOZ - pyta Maria Z. z Jastkowa.
Z ulgi na odpłatne świadczenia zdrowotne korzystać można tylko wtedy, gdy w 2001 r. leczyliśmy się prywatnie i mamy na to rachunek wystawiony przez prywatną placówkę medyczną lub od lekarza prowadzącego prywatną praktykę. Jeżeli natomiast dopłaciliśmy do leczenia w placówkach publicznej służby zdrowia i rachunek jest od lekarza z ośrodka zdrowia, wydatków takich odliczyć nie można.
Pamiętaj!
Wydatki, których dotyczy ulga: odpłatne świadczenia zdrowotne wymienione w przepisach o zakładach opieki zdrowotnej, udzielane przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej działające na zasadach określonych w tych przepisach, a także przez lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących praktykę indywidualną zgodnie z przepisami o zawodzie lekarza lub o wykonywaniu praktyki dentystycznej.
Kto może odliczyć: podatnik korzystający z usług wymienionych wyżej zakładów i lekarzy, jego małżonek oraz dzieci własne i przysposobione, jeżeli małżonek lub dzieci nie uzyskały w roku podatkowym dochodów, z wyjątkiem dochodów zwolnionych (wolnych) od podatku dochodowego.
Sposób odliczenia: odejmowanie od podatku.
Maksymalna wartość wydatków: 1948,63 zł.
Maksymalna wielkość ulgi w 2001 r.: 370,24 zł.
Jakie dokumenty: Wydatki powinny być udokumentowane rachunkiem wystawionym przez wykonującego usługę. Rachunek powinien zawierać między innymi imię, nazwisko i adres osoby korzystającej ze świadczenia zdrowotnego, tj. podatnika, jego małżonka lub dziecka. Jeśli oboje małżonkowie uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu, ulga przysługuje odrębnie każdemu z nich.
Uwagi: ulga nie obejmuje wydatków na zakup leków.
Podstawa prawna: art. 7 ust. 25 ustawy z 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.