Home staging to sztuka przygotowywania mieszkań do najmu lub sprzedaży, a home stager to specjalista, który się tym zajmuje. Takie usługi obejmują zwykle aranżację, dekorowanie i stylizację wnętrz, a także tworzenie przytulnej atmosfery. Sprawdź, na czym dokładnie polega home staging i jak samodzielnie przygotować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem.
Na czym polega home staging?
Wyobraź sobie następującą sytuację – wystawiasz mieszkanie na sprzedaż lub chcesz je wynająć. W związku z tym robisz zdjęcia wnętrz, zamieszczasz ogłoszenie w internecie i czekasz na odzew zainteresowanych. Wbrew Twoim oczekiwaniom, telefon nie dzwoni zbyt często, a osoby, które odwiedzają Twój lokal, nie wykazują dużego zainteresowania. Jak to? Przecież cena jest konkurencyjna, lokalizacja atrakcyjna, a mieszkanie przestronne i umeblowane. Gdzie tkwi problem?
Oprócz parametrów technicznych, ceny, powierzchni czy lokalizacji, dla kupujących lub najemców istotne jest także pierwsze wrażenie i odczucia, jakie towarzyszą im podczas przebywania we wnętrzu. Mieszkanie powinno być tak zaaranżowane, aby odwiedzająca je osoba pomyślała: „Tak, tutaj mógłbym mieszkać”.
Co decyduje o wywołaniu odpowiedniego wrażenia? W dużej mierze atmosfera, jaka panuje w mieszkaniu i jego wygląd – estetyczny, uniwersalny, przytulny. Taki, dzięki któremu potencjalny najemca lub kupujący mógłby spojrzeć na mieszkanie, jak na swoje miejsce do życia, a nie jak na cudzy lokal. Tym właśnie zajmuje się profesjonalista od home stagingu – ma stworzyć inscenizację, dzięki której przyszli lokatorzy będą mogli wyobrazić sobie życie w mieszkaniu, które oglądają.
Ile kosztuje home staging?
Ceny usług uzależnione są od nakładu pracy i wielkości zmian, które należy wykonać w mieszkaniu. W związku z tym, aby przygotować mieszkanie do wynajęcia lub na sprzedaż, czasem wystarczy wydać kilkadziesiąt złotych, a innym razem nawet kilka tysięcy. W home stagingu ważna jest zwykle jedna zasada: aby kwota, którą wydasz na przygotowanie mieszkania na sprzedaż lub wynajem, nie była wyższa niż kwota, o którą wzrośnie jego wartość.
Home staging to więc także inwestowanie w nieruchomości – ma nie tylko zachęcić potencjalnych nabywców lub najemców do zamieszkania w Twoim lokum, ale także może podnieść wartość mieszkania.
Jeśli chcesz przygotować swoje mieszkanie do wynajęcia lub na sprzedaż, możesz skorzystać z usług profesjonalistów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wdrożył zasady home stagingu samodzielnie. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.
Tego unikaj! Błędy, które często popełniają właściciele mieszkań do wynajęcia lub na sprzedaż
Do głównych przewinień należą:
- zagracenie wnętrz – zbyt dużo mebli i prywatnych przedmiotów (zdjęć, zabawek, ubrań, pamiątek);
- bałagan i brud – kurz, pajęczyny, porozrzucane przedmioty;
- zabrudzone ściany, meble, sprzęty;
- nieświeży zapach;
- zbyt jaskrawe kolory ścian, mebli czy dodatków.
Home staging – zanim zaczniesz upiększać wnętrza
Przede wszystkim przeanalizuj wady i zalety mieszkania. Powinieneś zdiagnozować, jakie są największe niedostatki nieruchomości i postarać się je naprawić. Zastanów się m.in. nad tym:
- kiedy wykonywany był ostatni remont;
- w jakim stanie są ściany, podłogi, okna i meble, które udostępnisz nowym lokatorom;
- czy w mieszkaniu nie ma zbyt wielu mebli, bibelotów i innych przedmiotów, które mogą rozpraszać potencjalnych lokatorów;
- czy na ścianach nie ma starych, pstrokatych tapet, a na podłogach zużytego linoleum.
Kolejnym krokiem jest wybór grupy docelowej – czy chcesz wynajmować mieszkanie studentom, czy może sprzedać je kilkuosobowej rodzinie. To, jaka będzie Twoja grupa docelowa, zdecyduje np. o wyborze dodatków czy rozstawie mebli. Wczuj się w rolę swoich potencjalnych klientów i zastanów się, co jest dla nich najważniejsze – przytulna przestrzeń do spędzania wolnego czasu z rodziną, czy może wyposażone pokoje, w których studenci będą mogli zaaranżować przestrzeń do nauki.
Home staging – podstawowe zasady. Jak przygotować mieszkanie do wynajęcia lub na sprzedaż?
Oto najważniejsze elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę, gdy przygotowujesz mieszkanie do zdjęć oraz oględzin:
- meble – jeśli meble w mieszkaniu są stare lub mają nieatrakcyjny kolor, możesz albo wymienić je na nowe, albo odmalować, np. na jasne, neutralne barwy;
- podłogi – jeśli podłogi są w bardzo złym stanie, możesz pokusić się o ich wymianę, jednak może to znacznie zwiększyć koszty. Innym sposobem odświeżenia podłóg jest ich cyklinowanie, dokładne wyczyszczenie fug, a czasem pomalowanie płytek ceramicznych na inny kolor. Możesz też ocieplić wnętrze gładkim dywanem;
- okna – czyste okna to jeden z podstawowych elementów, na które kupujący często zwracają uwagę. W oknie możesz powiesić gładkie firanki oraz zasłony w neutralnych barwach;
- oświetlenie – jeśli chcesz uzyskać przytulną atmosferę, postaw na grę światłem. Przyda Ci się boczne oświetlenie w postaci lamp, kinkietów czy girland. Uważaj tylko, aby nie przedobrzyć i nie zmienić mieszkania w choinkę;
- porządek – dokładnie sprzątnij całe mieszkanie, usuń prywatne przedmioty, takie jak zdjęcia, pamiątki czy ubrania, odkurz i umyj podłogi, posprzątaj dokładnie kuchnię, łazienkę i pokoje dziecięce;
- dekoracje – postaw przede wszystkim na umiar. Pozbądź się nadmiaru przedmiotów i wybierz kilka elementów ozdobnych w podobnym stylu;
- detale – postaw kropkę nad i dbając o szczegóły, takie jak talerz z owocami w kuchni, ręczniki w podobnych odcieniach w łazience, książka na stole w pokoju czy zapach kawy, pieczonego chleba lub ciasta unoszący się w powietrzu (ostatni możesz uzyskać w łatwy sposób, wkładając do nagrzanego piekarnika talerzyk z kilkoma kroplami aromatu do pieczenia).
Jeśli wystawiasz mieszkanie na sprzedaż lub na wynajem, powinieneś zostawić na boku swoje indywidualne upodobania. Mieszkanie ma przede wszystkim olśnić potencjalnych nabywców lub najemców. Pamiętaj, że musi być ono schludne, estetyczne, bez nadmiaru prywatnych przedmiotów i w miarę uniwersalne oraz dopasowane do Twojej grupy docelowej.
Chcesz wiedzieć więcej na temat cen nieruchomości? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!