Czy Yerba Mate jest lepsza od kawy Czy lepiej pić Yerba Mate zamiast kawy? Zalety i wady picia Yerba Mate oraz kawy. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Yerba Mate zamiast kawy - czy warto?
Coraz więcej osób zastanawia się nad rezygnacją z tradycyjnej kawy i zastąpieniu jej napojem Yerba Mate, czy jednak jest to korzystniejsze rozwiązanie? Okazuje się, że obydwa napoje mają ze sobą trochę wspólnego. W tym poradniku spróbujemy rozwiać wątpliwości i wyłonić korzystniejszy napój dla naszego zdrowia.
Picie kawy i Yerba Mate - co łączy te dwa napoje
Na pewno na pierwszym miejscu trzeba obsadzić kofeinę. Zarówno kawa jak i Yerba Mate posiadają w sobie kofeinę, ponadto w obydwu napojach znajdują się przeciwutleniacze i naturalnie wspomagają one wydajność psychofizyczną naszych organizmów. Są to kluczowe cechy tych dwóch napojów. Inną wspólną cechą jest ich działalność prozdrowotna i odżywcza.
W najnowszych badaniach podkreśla się możliwości silnych przeciwutleniaczy zawartych zarówno w yerbie jak i kawie. Badania prowadzone są także na temat możliwości przeciwzapalnych jak i przeciwnowotworowych. Należy jeszcze wspomnieć, że badaniom podlega także negatywny wpływ na zdrowie tych dwóch napojów.
Plusy picia kawy
Kawa ma swoich zwolenników dzięki działaniom pobudzającym. "Mała czarna" potrafi natychmiast po wypiciu pobudzić nasz organizm. Kofeina, która znajduje się w kawie, jest łatwo przyswajalna, dzięki czemu skutecznie i szybko motywuje organizm do pracy czy koncentracji. Szacuje się, że kofeina osiąga maksymalne stężenie we krwi w granicach 20-30 minut od wypicia kawy. Poziom jej stężenia spada przynajmniej o połowę w granicach 3-6 godzin od spożycia.
Jako plusy kawy można wymienić:
- mniejszy poziom zmęczenia,
- poprawę koncentracji,
- zmniejszenie uczucia senności,
- wysoką ilość antyoksydantów,
- przyspiesza przemianę materii (krótkotrwałe),
- przy umiarkowanym spożyciu pozytywny wpływ na układ krążenia,
- długofalowe umiarkowane spożycie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera i Parkinsona (udowodnione naukowo).
Warto też wspomnieć o minusach picia kawy, są nimi:
- nadmierne spożycie prowadzi do rozdrażnienia,
- nadmierne pobudzenie,
- gwałtowne osłabienie gdy kawa przestaje działać,
- wystąpienia przebarwień na zębach,
- możliwość uzależnienia się,
- wypłukiwanie niektórych minerałów z organizmu np. magnezu,
- negatywny wpływ na osoby z nadciśnieniem, choroby wrzodowe,
- schorzenia układu pokarmowego,
- negatywny wpływ na kobiety w ciąży.
Jak widać, kawa ma swoje wady i zalety. Warto zwrócić na nie uwagę, bo jak widać, mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Picie Yerba Mate, czyli liści ostrokrzewu paragwajskiego
Yerba Mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego jest solidnym przeciwnikiem dla kawy i jednakowo jej alternatywą. Co ważne dorównuje jej szczególnie jeśli chodzi o pozytywne aspekty. Yerba czasami nazywana jest kofeinową herbatą, jest bogata w aminokwasy, związki roślinne i witaminy, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Yerba Mate zawiera około 78 miligramów kofeiny na kubek 150 ml, co daje wynik bardzo podobny do kawy. Napar ten ma wiele plusów, jednak bez minusów także się nie obejdzie.
Jako plusy Yerba Mate można wymienić:
- działanie pobudzające, poprawia koncentrację, skupienie, obniża uczucia senności,
- zmniejszenie męczliwości przy pracach fizycznych z uwagi na wysoką zawartość witaminy A i C,
- dobry wpływ na układ krążenia - przy długofalowym umiarkowanym spożyciu zmniejsza poziom złego cholesterolu,
- poprawia i stabilizuje nastrój dzięki witaminom z grupy B oraz zawartości magnezu,
- ma działanie antyoksydacyjne,
- ma pozytywny wpływ na proces odchudzania dzięki szybszemu odczuwaniu poczucia sytości,
- bogactwo witamin.
Minusami Yerba Mate są:
- osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wrzodową i chorobami układu pokarmowego nie powinny sięgać po napar z yerby,
- do skutków ubocznych można zaliczyć wzmożoną aktywność motoryczną jelit do skutkować może nasileniem się objawów biegunki.
Jak widać w przypadku yerby tak jak w przypadku kawy wyróżnić można plusy i minusy.
Co jest lepsze?
Czy warto wybrać yerbe zamiast kawy? To pytanie, które na pewno wielu z nas sobie w tym momencie zadaje. Na pierwszy rzut oka kawa i Yerba Mate wypadają podobnie, jednak po dłuższym przeanalizowaniu faktów to yerba okazuje się lepsza i zdrowsza dla naszych organizmów.
Yerba Mate może nie działać tak szybko jak kawa, ale znacznie dłużej utrzymuje wpływ na organizm. Innymi słowy, zamiast jednego uderzenia energii, dostajemy delikatne dawkowanie przez dłuższy czas.
Jako wielką zaletę można zaliczyć efekt "wyjścia" ze stanu symulacji. Kawa mocno naraża nas na nagły spadek energii, i silny efekt zmęczenia, przy Yerba Mate tego nie doświadczymy, bo nie "odcina" ona dopływu energii oraz nie osłabia.
Yerba Mate wykazuje znacznie szerszy zakres stymulacji nie tylko w przypadku koncentracji i nastroju, ale także całokształtu sił witalnych.
Napar nie niesie za sobą możliwości nagłego wypłukiwania minerałów z organizmu, a wręcz dostarcza je w bogatej ilości wraz z cennymi witaminami.
Jedynym elementem, który pozostaje już tylko kwestią gustu, jest smak. Kawę i jej smak większość z nas zna, natomiast Yerba Mate posiada specyficzny cierpki smak, jednak i w tym wypadku jest wyjście, ponieważ na rynku znaleźć można wiele odmian tego napoju z dodatkami smakowymi i aromatycznymi.
Napar z yerby jest bardzo często wybierany przez sportowców zamiast kawy z uwagi na pozytywne działanie wobec organizmu oraz naturalnego zwiększenia jego wydajności.
Przeczytaj więcej na temat właściwości Yerba Mate: https://dobreziele.pl/poczytaj-o-yerba-mate/wlasciwosci-yerba-mate
Jak przygotować Yerba Mate
Nie ma idealnego sposobu na przygotowanie Yerba Mate, można ją przygotować na wiele sposobów. Tradycyjny, stosowany przez większość osób nie jest trudny i wymagający. Jednak zanim przystąpisz do przygotowywania yerby, warto wiedzieć, co będzie Ci potrzebne.
Przede wszystkim trzeba mieć susz. W sklepach stacjonarnych jak i w sieci znaleźć można bardzo wiele rodzajów suszu, klasyczne lub smakowe. Najlepiej spróbować kilku, aby później wybrać ten najlepiej nam odpowiadający. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie naczynie. Tak jak w przypadku suszu, w sklepach można znaleźć ogromny wybór odpowiednich naczynek. Ostatnim bardzo istotnym elementem jest bombilla, również bez problemu dostępna w sklepach z yerbą oraz sieci. Potrzebna będzie również gorąca woda.
Przygotowanie
- Do naczynia należy wsypać susz. Około 1/3-1/4 objętości naczynka.
- Naczynko należy przykryć dłonią, obrócić do góry dnem i potrząsnąć kilka razy.
- Należy ułożyć naczynko pod kątem 45 stopni i zwrócić uwagę czy susz znajduje się na jednej ściance naczynia.
- Jeżeli susz jest odpowiednio ułożony to czas aby zalać go wodą. Woda musi mieć temperaturę około 75 stopni. Bardzo ważne, aby wlewać ją na przestrzeń wolną od suszu.
- Bombille należy włożyć w miejsce, gdzie wcześniej była wlewana woda. Pamiętaj, że nie wolno bombillą mieszać mate ani jej nie wyciągać bo grozi to zapchaniem. Dodatkowo przy jej wkładaniu ustnik można zatkać palcem.
- Przygotowany napar należy odstawić na około 3 minuty po to, aby susz naciągnął wody. Po upływie tego czasu trzeba dolać trochę wody, aby wypełnić naczynko do końca. W tym momencie Yerba Mate jest gotowa do picia, i można już otrzymać zastrzyk energii - zdrowej energii. Tak przygotowana yerba może być zalewana jeszcze kilkukrotnie, ale warto mieć na uwadze, że z każdym kolejnym zalaniem napar będzie słabszy. Smacznego!
Podsumowanie
Po przeczytaniu tego poradnika powinieneś już wyciągnąć wnioski w związku z piciem Yerba Mate oraz kawy. Jak widać, czasami warto zmienić nawyki. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś yerby to czas, aby to zmienić!