Każdego poranka budzi cię radosne ćwierkanie ptaszków i promienie słońca łagodnie pieszczące twoją skórę… Tylko w bajkach! Jedyne, co może stawia większość z nas na nogi, to porządna dawka parującej kawy! I nieważne, czy lubisz ją czarną jak smoła z ilością cukru, która przyprawiłaby sąsiada o zawał, czy może rozcieńczoną chudym mlekiem – bo przecież dbasz o linię. Kawa musi być dobra. Nie zniesiesz lury. Do tego potrzebny jest ekspres.
Fizyka ekspresu
Metod parzenia kawy jest wiele. Można ją przelewać wrzątkiem, gotować trzykrotnie z dodatkiem cukru (tak się robi kawę po turecku), a także wyciskać pod konkretnym ciśnieniem. Także ekspresy dzielą się na:
- Przelewowe – dziś już rzadziej spotykane. Urządzenie, gdzie kawę wsypywało się do filtra a gorąca woda jedynie przepływała przez saszetkę do dzbanka czy kubka pod spodem. To kawa najbardziej zbliżona do kawy zalewanej, z tą różnicą, że pozbywamy się fusów. A z fusów można zrobić doskonały peeling kawowy!
- Ciśnieniowe – i tu rozróżniamy: dzbankowe, kolbowe, automatyczne, niskociśnieniowe czy bardzo lubiane ostatnio kapsułkowe.
Ekspresem dzbankowym jest tak zwana Moka, czyli inaczej kawiarka. Woda gotuje się w pojemniku pod spodem, podczas gdy kawa znajduje się w sitku powyżej. Para powoduje zwiększenie ciśnienia w dolnym pojemniku dzięki czemu woda jest wypychana do góry. Cały proces zajmuje do 10 minut i żeby uzyskać dobry napój czasem potrzeba kilku prób.
Pod podobnym ciśnieniem działają ekspresy niskociśnieniowe, z tym, że pojemnik z kawą znajduje się powyżej dzbanka. Woda osiąga tu więcej niż 100°C, a wbrew pozorom kawa nie lubi przegrzania. Uzyskany napar jest często mocniejszy i wiele osób stwierdza, że w smaku czuć lekką nutę przypalenia. To tańsza i ekonomiczniejsza opcja.
Następny w kolejce jest ekspres wysokociśnieniowy i tu możemy rozróżnić modele kolbowe, automatyczne i kapsułkowe. Działają na podobnej zasadzie różnica polega na dozowaniu kawy. Woda podgrzana jest to do maksymalnie 90°C za to przetłaczana jest pod dużo wyższym ciśnieniem. Smak napoju jest więc łagodniejszy, bogatszy i daje więcej możliwości przygotowania różnych wariantów kawy. Co dość charakterystyczne przy wysokim ciśnieniu, z ziaren kawy wydostają się oleiste substancje odpowiedzialne za utworzenie pięknej jasnobrązowej pianki na wierzchu każdej porcji.
Biochemia kawowego ziarna
Kiedy już zdecydujesz się na ekspres musisz wiedzieć, że kawa występuję w dwóch podstawowych odmianach: arabica i robusta. Pierwsza ma więcej aromatu, jest bardziej orzechowa i łagodniejsza w smaku. Druga za to ma nieco kwaskowaty posmak, ale jej niewątpliwą zaletą jest większa zawartość kofeiny. Specjaliści od kawy wiedzą, że w zależności od tego jakim sposobem parzysz swoją kawę powinnaś używać innej mieszanki. Do tego sposób jej palenia i mielenia ma także niebagatelne znaczenie. Drobniej zmielone ziarna nadają się lepiej do ekspresów wysokociśnieniowych, podczas gdy grubiej zmielone do kawiarek czy ekspresów przelewowych. Do tego w zależności od proporcji dwóch gatunków kawy może być nieco łagodniejsza lub ostrzejsza w smaku. Kawa w wyniku palenia uzyskuje najróżniejsze aromaty: czekolady, orzechów, jagody. Nie ograniczaj się do jednej marki, gdyż wile tracisz.
Trudny wybór konsumenta
Trudny, ale nie niemożliwy.Już kilka lat temu modne stały się aeropressy, drippery i inne magiczne utensylia do parzenia kawy. W małych kawiarniach można zamówić napój parzony w różnoraki sposób i z pewnością zauważysz, że im bardziej skomplikowany i czasochłonny jest proces, tym droższa jedna filiżanka. Smak ma związek i z biochemią kawy i z fizyką płynów, a mając troszkę więcej czasu warto też podelektować się widokiem prawdziwego baristy wyczarowującego filiżankę małej czarnej.
W domu jednak nie zawsze jest wystarczająco umiejętności albo chęci, by spędzać nawet 10 min nad stworzeniem jednego kubka idealnego napoju. To rozwiązanie na weekendy i dni wolne od pracy, lub dla pasjonatów. Z rana ważne jest, by kawa była smaczna, gorąca i stawiała na nogi. Ekspres ciśnieniowy spełnia wszystkie warunki. Jest szybki, wydajny a do tego za każdym razem kawa będzie idealna. Jeśli tylko dobierzesz mieszankę ziaren odpowiednią dla twojego urządzenia i wpadającą w twoje gusta.
Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na te o niskim i wysokim ciśnieniu. Niskie to jest do 5 barów zapewniają kawę podobną do tej jaką uzyskasz z kawiarki. Są zazwyczaj mniejsze i tańsze. Ekspresy wyższej klasy, przez co nieco droższe to te, które osiągają do 15 barów i wyciskają z każdego ziarenka to co najlepsze w kilka sekund.
fot. Jaki ekspres do kawy wybrać? Jaki będzie najlepszy?
Jakie ekspresy ciśnieniowe najchętniej polecają Blogerzy?
Zalety ekspresów do kawy dostrzegli polscy blogerzy. Polecamy artykuł Moniki Kamińskiej, autorki bloga Blackdress.pl, która opisuje swoją przygodę z marką De’Longhi: Włoski ekspres do kawy czyli Italians Do It Better >>
Ze wpisu na blogu Poprostupycha.com.pl dowiecie się natomiast, jak przyrządzić niezapomniane tiramisu korzystając z kawy przygotowanej przez ekspres ciśnieniowy: Jak wybrać najlepszy ekspres ciśnieniowy? Czy warto go kupić?
Ekspert i entuzjasta Jan Adamski z janadamski.eu opowiedział z kolei o tym, co kryje się za hasłem „włoski styl” i jaka marka ekspresów do kawy najlepiej się w niego wpisuje: Włoski styl z kawą w tle >>
Polecamy, bo każdy z tych artykułów to kopalnia użytecznej wiedzy i kilka chwil miłej lektury.