Z zakupem nowego mieszkania zawsze wiążą się ogromne emocje – dla większości kupujących jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsza nieruchomość. Często decydujemy się na zakup nowego mieszkania od dewelopera. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Nowe mieszkania w stanie deweloperskim cieszą się ogromną popularnością, mimo że ich ceny systematycznie rosną. Jak dokonać właściwego wyboru? Oto kilka cennych porad dotyczących zakupu nowego mieszkania – w Łodzi, Wrocławiu czy Warszawie – od dewelopera.
Mieszkanie deweloperskie – zalety
Zakup nowego mieszkania deweloperskiego to gwarancja jego dobrego stanu technicznego, np. hydrauliki czy elektryki. Co więcej, można wybrać odpowiedni dla nas metraż, lokalizację i standard wykończenia. Deweloper na życzenie klienta – zgłoszone odpowiednio wcześniej – może też zmienić układ niektórych ścian i wprowadzić dodatkowe korekty zgodnie z naszym projektem aranżacji wnętrza.
Określ budżet i oczekiwania
Jeśli szukasz mieszkania na sprzedaż w Łodzi, Gdańsku czy innym mieście, pamiętaj, aby najpierw dokładnie sprecyzować własne potrzeby oraz określić budżet, czyli wkład własny oraz sprawdzić zdolność kredytową.
To podstawa, aby móc stawiać wymagania deweloperowi, negocjować cenę czy też dyskutować o ew. zmianach i poprawkach. Większość kupujących szuka mieszkania na lata, dlatego warto określić liczbę domowników na najbliższą przyszłość, określić jego wyposażenie, a także wybrać lokalizację.
Lokalizacja – podstawowy czynnik warunkujący cenę
Jedną z najważniejszych kwestii – zarówno dla kupujących, jak i dewelopera – jest lokalizacja. Jedni wolą mieszkać w ścisłym centrum, inni szukają nowego mieszkania blisko Łodzi czy Krakowa. Zwykle znaczenie ma też dzielnica – w każdym mieście są eleganckie i drogie dzielnice, a także mniej cenione i tańsze, co znacznie wpływa na kształtowanie się ceny. Warto wziąć pod uwagę, że będzie to ważne również w przypadku ew. chęci sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym.
Sprawdź dewelopera i jego wiarygodność
Po wybraniu lokalizacji i wstępnego zainteresowania konkretnym mieszkaniem warto też sprawdzić dewelopera – jego sytuację ekonomiczną, sposób finansowania inwestycji (środki własne, kredyt hipoteczny), poprzednie inwestycje i opinie o nich, terminowość i dokładność, doświadczenie, a także zweryfikować, jak długo i z jakim skutkiem działa na rynku nieruchomości. Jeśli dana inwestycja składa się z kilku etapów, warto przejść się po osiedlu i sprawdzić ją osobiście.