Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

11 czerwca 2024 r.
12:16

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić na wakacjach?

0 A A

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i pewnie część z Was wybrała już destynację, zarezerwowała wycieczkę, myślami spakowała walizki i jest przekonana, że pozostaje jedynie czekać. Czy aby na pewno? Tym, o czym warto pomyśleć jeszcze przed podróżą bez wątpienia jest kwestia sposobu realizowania płatności na miejscu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niektórych może bowiem zaskoczyć, że w najbardziej popularnych wśród Polaków wakacyjnych kierunkach dominującą formą płatności w dalszym ciągu pozostaje gotówka, co niejako generuje konieczność posiadania przy sobie lokalnej waluty. Zatem, gdzie wymienić walutę? Jak uniknąć zbędnych kosztów? Na co zwrócić uwagę wybierając kantor?

Czym kierować się przy wyborze formy płatności na wakacjach?

Wybór sposobu realizowania płatności w dużej mierze uzależniony jest od kierunku podróży, specyfiki danego kraju i naszych indywidualnych preferencji. Kultura płatnicza w zależności od regionu ma swoją genezę w bardzo wielu czynnikach począwszy od poziomu zaufania do systemu bankowego, przez podejście społeczeństwa, aż po wysokość kosztów transakcyjnych, które ponoszą lokalni przedsiębiorcy z tytułu akceptowania różnych form płatności. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie przy sobie zarówno karty, jak i fizyczna waluta w portfelu. W przypadku wyjazdu do krajów skandynawskich, gdzie system płatności bezgotówkowych jest wysokorozwinięty, nie będziemy mieli jakichkolwiek problemów z zapłaceniem kartą. Z kolei im dalej na południe, tym udział płatności gotówkowych w ogóle zawieranych transakcji rośnie. W krajach niemieckojęzycznych, takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria, fizyczna waluta pozostaje główną metodą płatności zarówno we wszelkiego rodzaju lokalach usługowych, w restauracjach, jak i sklepach. Podobnie sytuacja ma się w popularnych wśród polskich turystów destynacjach, takich jak Hiszpania, Turcja, Grecja czyw krajach bałkańskich – w większości miejsc istnieje możliwość realizowania płatności przy użyciu karty, jednak mogą zdarzyć się sytuacje, że dostęp do terminali płatniczych będzie utrudniony.Tym, co również warto wziąć pod uwagę rozważając różne opcje płatności na wakacjach są takie kwestie jak: miejsce pobytu, tj. czy wybieramy się w stricte turystyczny region, opcja żywieniowa na miejscu czy czas, jaki zamierzamy spędzić za granicą.

 

Gdzie najkorzystniej wymienić walutę?

Jak wymienić walutę, aby nie narażać się na zbędne koszty? Przede wszystkim zdecydowanie należy unikać punktów wymiany walut na lotniskach czy dworcach, gdzie obowiązują istotnie wyższe marże. Decydując się na urlop w turystycznych kurortach i wymianę waluty na miejscu również trzeba liczyć się dodatkowymi kosztami, ponieważ z reguły warunki oferowane przez kantory w takich miejscach nie należą do najkorzystniejszych. Z tego względu, aby wakacyjny urlop był w pełni udany, a kurs wymiany korzystny o kwestii płatności za granicą warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z źródeł internetowych, które umożliwiają porówanie ofert różnych kantorów. Jeśli jesteś na etapie poszukiwań kantoru, gdzie kursy wymiany są przystępne, a waluty – nawet te najbardziej egzotyczne – dostępne od ręki, koniecznie sprawdź ofertę firmy Tavex.

Kup i sprzedaj walutę w tej samej cenie – wakacyjna promocja walutowa

Kantor Lublin Tavex w swojej ofercie posiada ponad 60 walut z całego świata. Żeby przekonać się o wysokiej jakości świadczonych usług koniecznie odwiedź kantor Lublin w doskonale skomunikowanej lokalizacji – przy ul. Królewskiej 4. Kantor Lublin Tavex otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 19:00 i w soboty w godzinach 10:00 – 18:00. Jeśli interesuje Cię konkretna waluta, przed odwiedzeniem punktu stacjonarnego możesz sprawdzić jej kurs i dostępność na stronie internetowej www.tavex.pl.

Kantor Lublin bierze udział w wakacyjnej promocji wymiany bez spreadu, dzięki której możesz „zamrozić” kurs na wakacje. W praktyce umożliwia to zabranie na wakacyjny wyjazd gotówki „z zapasem”, ponieważ po Twoim powrocie Tavex kantor Lublin odkupi ją od Ciebie bez różnicy kursowej w ciągu 30 dni od daty zakupu. Waluty objęte promocją to: ALL – lek albański, BAM – marka bośniacka, BGN – lew bułgarski, DOP – peso dominikańskie, EGP – funt egipski, MKD – denar macedoński, MXN – peso meksykańskie, RSD – dinar serbski, RON – lej rumuński, TRY – lira turecka, GEL – lari gruzińskie, JOD – dinar jordański oraz AMD – dram armeński.

Dlaczego na wakacje zawsze warto zabrać trochę gotówki?

Fizyczna waluta w portfelu daje nam gwarancję, że będziemy mogli dokonać płatności niezależnie od okoliczności – za jej pośrednictwem jesteśmy w stanie zapłacić za zakupy w większym markecie, ale jednocześnie w małym sklepiku zlokalizowanym w prowincjonalnym miasteczku czy na lokalnym straganie. Gotówka jest więc najbezpieczniejszą opcją – w przypadku awarii terminalu płatniczego lub jego braku nie będziemy musieli zrezygnować z zawarcia transakcji. Wobec tego, niezależnie jak bardzo rozwinięta jest infrastruktura płatnicza w miejscu, do którego się udajemy, gotówka jako jedyna z dostępnych form płatności daje nam pewność, że będziemy w stanie dokonać wszelkich niezbędnych zakupów i opłacić usługi nie martwiąc się o dostępność technologii płatniczych.

Zaopatrzenie się w lokalną walutę jeszcze przed wyjazdem sprawia, że nie musimy martwić się również o kwestię wypłat z bankomatów i ewentualne dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach w dalszym ciągu obecne są tzw. niebezpieczne bankomaty, które poprzez specjalne nakładki na klawiaturę czy „skimmery” umożliwiają sczytanie naszych danych i wypłacenie z konta pieniędzy. Zatem na wakacyjny wyjazd bez lokalnej waluty w portfelu ani rusz!

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oskar Stachnik zdobył złoty medal w konkursie rzutu dyskiem

Trzy medale AZS UMCS Lublin, jeden Agrosu Zamość i jeden Wisły Puławy na 100. PZLA Mistrzostwach Polski

W czwartek na stadionie w Bydgoszczy wystartowały 100. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Zawodnicy AZS UMCS Lublin pierwszego dnia trzykrotnie stawali na podium. Złoto wywalczył też sprinter Agrosu Zamość Dominik Kopeć.

Terapia na zdrowy sen. Tak leczą w Poniatowej

Terapia na zdrowy sen. Tak leczą w Poniatowej

Jest wygodne łóżko, miłe otoczenie i widok na las na ścianie. Nic, tylko spać. W takich warunkach zaburzenia snu, a konkretnie tzw. bezdech senny bada się, a później leczy się w szpitalu chorób płuc w Poniatowej.

UMCS ma nowych doktorów. Habilitowanych też
galeria

UMCS ma nowych doktorów. Habilitowanych też

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ma nowych doktorów i doktorów habilitowanych. W czwartek w auli Wydziału Prawa i Administracji UMCS odebrali tytuły naukowe z rąk rektora Radosława Dobrowolskiego.

Do wypadku doszło na ul. Rejowieckiej

Ale pech! Wypadek podczas egzaminu na prawo jazdy

36-latek zdawał egzamin praktyczny prawo jazdy na motocykl. Nie ukończył go, bo miał wypadek.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
galeria

Będzie na czym zawiesić oko. Nowe eksponaty w muzeum. To prezent

Zostały już formalnie przekazane, ale jeszcze czeka je dokładna analiza. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie wzbogaciło się o nowe eksponaty.

Atrakcja goni atrakcję. Sprawdź weekendowe imprezy w regionie

Atrakcja goni atrakcję. Sprawdź weekendowe imprezy w regionie

Potańcówka, koncert punkowy, a może joga? Sprawdź co dzieje się w Lublinie w najbliższy weekend i zaplanuj gdzie się wybrać!

Schronisko nie dostało imienia, ale jest już nowa kierownik
Zamość

Schronisko nie dostało imienia, ale jest już nowa kierownik

Olga Tyrpa to nowa kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Wakat na tym stanowisku był od czasu śmierci wieloletniego szefa placówki - Piotra Łachno.

Po meczu z Piastem w Gliwicach Motor po raz drugi opuścił 2. LIGĘ
MAGAZYN

Zanim Lublin obejrzał ekstraklasę

Czekając na czwarty debiut lubelskiego Motoru na najwyższym krajowym ligowym poziomie.

Żółw na gigancie i spostrzegawczy rowerzysta

Żółw na gigancie i spostrzegawczy rowerzysta

Nietypowe zwierzę podczas przejażdżki po gminie Kazimierz Dolny znalazł jeden z mieszkańców powiatu puławskiego. - Z daleka myślałem, że to kamień - przyznaje rowerzysta. Okazało się, że to gad, który zwiał z podwórka jednej z mieszkanek Zbędowic.

7 i 8 września w Lublinie rozegrana zostanie trzecia edycja Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza

Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza we wrześniu w Lublinie, przyjadą mistrzowie świata

7 i 8 września odbędzie się w Lublinie trzecia edycja Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza. Oprócz gospodarza Bogdanki LUK do hali Globus zawitają: aktualny klubowy mistrz świata, mistrz Polski i zdobywca Pucharu CEV.

Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk

Prezydent Żuk z wotum zaufania. PiS na "nie"

18 radnych "za" z klubu prezydenckiego i 12 przeciw z PiS. Prezydent Krzysztof Żuk otrzymał wotum zaufania. To wynik głosowania po przedstawieniu raportu o stanie miasta.

Parlamentarzyści, chrońcie media

Parlamentarzyści, chrońcie media

Powielamy apel największych wydawców medialnych do posłów, również z naszego regionu w sprawie krzywdzącej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma wprowadzić dyrektywę Unii Europejskiej. W wielu krajach rozwiązania w tym zakresie są bezpieczniejsze dla wydawców. Polskie przystosowanie do tych wymogów może być szalenie groźne

Krzysztof Kubica po dwóch nieudanych sezonach we Włoszech ma wrócić do Polski i podpisać umowę z Motorem Lublin

Motor Lublin pozyska pomocnika, który dwa lata temu kosztował ponad milion euro?

Kolejny dzień i kolejne plotki odnośnie transferów do beniaminka PKO BP Ekstraklasy z Lublina. Krzysztof Kubica na dniach ma zostać nowym piłkarzem Motoru. 24-letni pomocnik ostatnio nie pograł za wiele we włoskim Benevento. Według portalu meczyki.pl sprawa powrotu piłkarza do Polski jest przesądzona.

Od czwartku do niedzieli w Łodzi rozegrany zostanie turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy

Polscy siatkarze grają z Brazylią w ćwierćfinale Ligi Narodów

Ćwierćfinałowym spotkaniem z Brazylią reprezentacja Polski siatkarzy rocznie udział w turnieju finałowym Ligi Narodów. Pierwszy gwizdek w czwartek o godzinie 20. W kadrze Polski jest rozgrywający Bogdanki LUK Lubin Marcin Komenda.

Huczwa Tyszowce wywalczyła awans do Hummel IV ligi po barażach, ale może nie zagrać na tym poziomie. Decyzja zapadnie w piątek

Sytuacja w Hummel IV lidze się komplikuje. Stal Poniatowa w okręgówce, Huczwa zdecyduje w piątek

Wydawało się, że wkrótce poznamy ostateczny skład Hummel IV ligi w sezonie 24/25, ale pewniacy do gry na tym poziomie jeszcze muszą uzbroić się w cierpliwość. Wiadomo, że na klasę okręgową zdecydowała się Stal Poniatowa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium